Syri i Londrës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Syri i Londrës
Informacion i përgjithshëm
Dimensions
Diameter120 metres (394 ft)[1]
Projektimi dhe ndërtimi
Arkitekt
Architecture firmMarks Barfield [4] [5]
Structural engineerArup [6]
Other designers
Awards and prizesInstitution of Structural Engineers Special Award 2001 [9]

Syri i Londrës, ose Mekanizmi Mijëvjeçarit, është një konsolit rrotë vëzhgimi në Bankën e Jugut e lumit Thames në Londër. Eshtë rrota më e gjatë e vëzhgimit e konservuar e Evropës, dhe është atraksioni më i popullarizuar turistik me pagesë në Mbretërinë e Bashkuar me mbi 3 milion vizitorë në vit. [10] Ka bërë shumë paraqitje në kulturën popullore.

Struktura është 135 metres (443 ft) gjatë dhe rrota ka një diametër 120 metres (394 ft) Kur u hap për publikun në 2000 ishte rrota më e gjatë në botë. Lartësia e saj u tejkalua nga 160 metres (525 ft) Ylli i Nanchang në 2006, 165 metres (541 ft) Singapore Flyer në 2008, dhe 167 metres (548 ft) High Roller ( Las Vegas ) në 2014. Mbështetur nga një kornizë A vetëm në njërën anë, ndryshe nga rrotat më të larta Nanchang dhe Singapore, Syri përshkruhet nga operatorët e tij si "rrota më e gjatë e vëzhgimit e konservuar në botë". [11]

Syri i Londrës dikur ofronte pikën më të lartë të shikimit publik në Londër [12] derisa të zëvendësohej nga 245 metres (804 ft)* [13] kuvertë vëzhgimi në katin e 72-të të Shard, e cila u hap për publikun në 1 Shkurt 2013. [14]

Syri i Londres ngjitet në skajin perëndimor të Xhennete Jubilee (më parë vendi i ish Kupolës së Zbulimit), në Bregun Jugor të Lumit Thames midis Urës Westminster dhe Urës Hungerford pranë Qarkut, në Bashkinë e Lambeth në Londër. Stacioni më i afërt i tubit është Westminster 420 metra (1,378 ft) larg.

Në Mars 2020 Syri i Londres festoi ditëlindjen e saj të 20-të duke shndërruar disa nga pods e saj në përvoja me temë rreth Londrës, në partneritet me sponsorin e tij lastminute.com . Përvojat e veçanta përfshinin një pijetore në një kapsulë, një pod teatri në perëndim dhe një aheng kopshtesh me aranzhime lulesh për të përfaqësuar tetë parqet Mbretërore të Londrës. [15]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projektimi dhe ndërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbështetur nga një A-kornizë në njërën anë vetëm, Syri është përshkruar nga operatorët e saj si një konsolit rrotë vëzhgimit

Syri i Londrës u krijua nga ekipi burrë e grua i Julia Barfield dhe David Marks i Marks Barfield Architects . [16] [17]

Mace ishte përgjegjës për menaxhimin e ndërtimit, me Hollandia si kontraktorin kryesor të çelikut dhe Tilbury Douglas si kontraktor civil. Inxhinierët konsulentë Tony Gee & Partners hartuan punimet e fondacionit ndërsa Beckett Rankine projektoi punimet detare.

Nathaniel Lichfield dhe Partnerët ndihmuan Grupin Tussauds në marrjen e planifikimit dhe renditën pëlqimin e ndërtimit për të ndryshuar murin në Bankën Jugore të Thames. Ata gjithashtu shqyrtuan dhe raportuan mbi implikimet e një marrëveshjeje të Nenit 106 të bashkangjitur në kontratën origjinale, dhe gjithashtu përgatitën planifikimin dhe renditën kërkesat e miratimit të ndërtimit për mbajtjen e përhershme të atraksionit, i cili përfshinte bashkërendimin e një Deklarate Mjedisi dhe prodhimin e një deklaratë mbështetëse e planifikimit që detajon arsyet e mbajtjes së tij. [18]

Kabllot e boshtit, shpërndarësit dhe tensionit që mbështesin buzën

Skaji i Syrit mbështetet nga kabllo çeliku të tensionuar [19] dhe i ngjan një rrote të stërmadhe biçiklete. Ndriçimi u bë përsëri me ndriçim LED nga Color Kinetics në Dhjetor 2006 për të lejuar kontrollin dixhital të dritave në krahasim me zëvendësimin manual të xhelëve mbi tubat fluoreshente. [20]

Rrota ishte konstruktuar në seksione të cilat notonin deri në Thames në maune dhe ishin mbledhur të shtrirë në platformat e grumbulluara në lumë. Pasi rrota ishte i plotë u ngrit në një pozitë të drejtë nga një fije floku jack sistem bërë nga Enerpac . Ajo u ngrit për herë të parë në 2 gradë në orë derisa arriti 65 gradë, pastaj u lanë në atë pozicion për një javë ndërsa inxhinierët u përgatitën për fazën e dytë të ngritjes. Projekti ishte evropian me komponentë kryesorë që vinin nga gjashtë vende: çeliku ishte furnizuar nga Mbretëria e Bashkuar dhe fabrikuar në Hollandë nga kompania Hollandeze Hollandia, kabllot erdhën nga Italia, kushinetat erdhën nga Gjermania (FAG / Grupi Schaeffler), gishti dhe shpërndarësi u hodh në Republikën Çeke, kapsulat u bënë nga Poma në Francë (dhe gota për këto erdhi nga Italia), dhe përbërësit elektrikë nga MB. [21]

Hapja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Syri i Londrës u hap zyrtarisht nga Kryeministri Toni Bler më 31 Dhjetor 1999, por nuk u hap për publikun që paguan deri në 9 Mars 2000 për shkak të një problemi me tufën e kapsulës.

Syri i Londrës ishte menduar fillimisht si një atraksion i përkohshëm, me një qira pesë-vjeçare. Në Dhjetor 2001, operatorët paraqitën një kërkesë në Këshillin e Lambeth për t'i dhënë statusin e përhershëm London Eye, dhe aplikimi u dha në korrik 2002. [22] [23] [24]

Më 5 qershor 2008 u njoftua se 30 milion njerëz kishin hipur në London Eye që kur u hap. [25]

Kapsula pasagjerësh[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

32 kapsulat e pasagjerëve ovale të mbyllura dhe të kondicionuara të [26] dhe të furnizuara [27] nga Poma, janë bashkangjitur në perimetrin e jashtëm të rrotës dhe rrotullohen nga motorët elektrikë. Kapsulat numërohen nga 1 deri në 33, duke përjashtuar numrin 13 për arsye bestytni . [28] Secila prej kapsollave prej 10 tonnes (11 short tons) [29] përfaqëson një nga Boroughs në Londër, [19] dhe mban deri në 25 persona, [30] cilët janë të lirë të ecin brenda kapsulës, megjithëse ulëset janë me kusht. Rrota rrotullohet në 26 centimetres (10 in) për sekondë (rreth 0.9 km / orë ose 0.6 në orë) në mënyrë që një revolucion të marrë rreth 30 minuta Zakonisht nuk ndalet për të marrë pasagjerë; shkalla e rrotullimit është mjaft e ngadaltë për të lejuar udhëtarët të ecin brenda dhe jashtë kapsollave në lëvizje në nivelin e tokës. Sidoqoftë, është ndalur për të lejuar kohën e pasagjerëve ose personave të moshuar që të hipin dhe të zbresin në mënyrë të sigurt. [31]

Në vitin 2009 faza e parë e një 12.5 £ filloi azhurnimi i milion kapsulave. Secila kapsulë u hodh poshtë dhe fluturoi poshtë lumit në Tilbury Docks në Essex. [32]

Më 2 qershor 2013, një kapsulë pasagjerësh u quajt Kapsula e Kurorëzimit për të shënuar përvjetorin e gjashtëdhjetë të kurorëzimit të Mbretëreshës Elizabeth II . [33]

Pronësia dhe marka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

London Eye në muzg
Syri në Bregun Jugor të Thames, me Jubilee Gardens (majtas) dhe County Hall (djathtas) në sfond

Marks Barfield (arkitektët kryesorë), The Tussauds Group dhe British Airways ishin pronarët origjinal të London Eye. [34] Tussauds bleu aksionet e British Airways në 2005 dhe më pas aksionet e Marks Barfield në 2006 [35] për t'u bërë pronar i vetëm.

Në maj 2007, Blackstone Group bleu The Tussauds Group i cili ishte atëherë pronari i Syrit; Tussauds u bashkua me Merlin Entertainments të Blackstone dhe u zhduk si një entitet. [36] [37] British Airways vazhdoi shoqatën e saj të markave, por që nga fillimi i vitit 2008 emri British Airways u hoq nga logoja. [38]

Më 12 gusht 2009, Syri i Londrës pa një tjetër ribrandim, kësaj here duke u quajtur "The Merlin Entertainments Syri i Londrës " për të shfaqur pronësinë e Merlin Entertainments. Një logo e re u krijua për tërheqjen - këtë herë duke marrë formën e një syri të bërë nga monumentet e famshme të Londrës. Kjo përkoi me fillimin e shfaqjes para aviacionit Merlin Entertainments 4D Experience nën qendrën e biletave në County Hall. Salla e rinovuar e biletave dhe përvoja e kinemasë 4D u krijuan nga arkitekti Kay Elliott duke punuar me projektuesin e projektit Merlin Studios Craig Sciba. Më vonë Merlin Studios emëroi Simex-Iwerks si specialistët e pajisjeve të teatrit 4D. Filmi u shkrua dhe u drejtua nga regjisori 3D Julian Napier dhe 3D u prodhua nga Phil Streather. [39]

Në janar 2011, një ceremoni ndriçimi shënoi fillimin e një marrëveshje tre-vjeçare midis EDF Energy dhe Merlin Entertainments. [40] Më 1 gusht 2014 logo u kthye në versionin e mëparshëm "The Merlin Entertainments London Eye", me emrin që u bë thjesht "Syri i Londrës"

Coca-Cola filloi të sponsorizojë London Eye nga janari 2015. Në ditën kur u njoftua sponsorizimi, London Eye ishte ndezur me të kuqe. [41]

Më 14 nëntor 2019 u njoftua që lastminute.com do të ishte sponsori duke filluar në Shkurt 2020, duke zëvendësuar Coca-Cola dhe se rrota do të ndizet në ngjyrat e korporatave të nxehta rozë lastminute.com për tre vjet. [42] Për të shënuar fillimin e partneritetit, lastminute.com ftoi këngëtaren fituese të çmimit Grammy Meghan Trainor të performonte në një aheng nisjes në një varkë në Thames me pamje nga London Eye. [43] [44]

Në Mars të vitit 2020, lastminute.com dhe Syri i Londrës njoftuan se rrota do të kthehej në blu çdo të Enjte në orën 8 pasdite në mbështetje të NHS si pjesë e fushatës 'Rrokje për Kujdestarët tanë ' të krijuar gjatë pandemisë COVID-19 . [45]

Vështirësitë financiare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

London Eye Eyeful pranë Qarkut Hall

Më 20 maj 2005, kishte raporte të një letre të rrjedhur që tregonte se South Bank Centre (SBC) - pronarë të një pjese të tokës në të cilën ndodhen strutat e Syrit - kishin dërguar një njoftim për të lënë në tërheqje së bashku me një kërkesa për një rritje të qirasë nga 64,000 per në vit në 2,5 milion, të cilat operatorët i hodhën poshtë si të papërballueshëm. [46]

Më 25 maj 2005, kryebashkiaku i Londrës Ken Livingstone u zotua se pika referuese do të mbetej në Londër. Ai gjithashtu u zotua se nëse mosmarrëveshja nuk zgjidhej ai do të përdorte kompetencat e tij për t'i kërkuar Agjencisë së Zhvillimit të Londrës që të lëshonte një urdhër blerjeje të detyrueshëm . [47] Toka në fjalë është një pjesë e vogël e Xhennete Jubilee, e cila iu dha SBC për 1 kur u shkatërrua Këshilli i Londrës së Madhe.

South Bank Center dhe British Airways London Eye ranë dakord mbi një qira 25-vjeçare në 8 shkurt 2006 pas një shqyrtimi gjyqësor mbi mosmarrëveshjen e qirasë. Marrëveshja e qirasë nënkuptonte që South Bank Center, një bamirësi e financuar publikisht, do të merrte të paktën 500,000 £ në vit nga tërheqja, statusi i së cilës është siguruar për një të ardhme të parashikueshme. [22] [48] Tussauds gjithashtu njoftoi blerjen e të gjithë interesave të një të tretës së British Airways dhe Marks Barfield në Sy si dhe borxhin e papaguar ndaj BA. Këto marrëveshje i dhanë Tussauds pronësi 100% dhe zgjidhën borxhin nga kredia për ndërtimin e Eye nga British Airways, e cila qëndronte në më shumë se 150 £ milion deri në mes të vitit 2005 dhe kishte akuzuar një normë interesi prej 25% në vit. [49]Sir Richard Rogers, winner of the 2007 Pritzker Architecture Prize, wrote of the London Eye in a book about the project:

The Eye has done for London what the Eiffel Tower did for Paris, which is to give it a symbol and to let people climb above the city and look back down on it. Not just specialists or rich people, but everybody. That's the beauty of it: it is public and accessible, and it is in a great position at the heart of London.[50]

Big City Review wrote that:

If you're an amateur or professional photographer, the London Eye delivers the chance to get breathtaking photos of the city of London. The ride moves so slow which enables one to have ample opportunity to shoot photos and video from all angles. When your [sic] done shooting your photos, the ride's slow speed lets you just sit back and take in the incredible views of London. From the time your carriage reaches the highest point your breath will have been take away. That is why the London Eye is worth visiting.[51]

Panoramic skyline seen from the Eye, with Palace of Westminster and Big Ben to the left, Charing Cross railway station centre, and Waterloo railway station to the right

Lidhjet e transportit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stacioni më i afërt i Underground London London është Waterloo, edhe pse Charing Cross, Argjinatura dhe Westminster janë gjithashtu brenda një distancë të lehtë në këmbë.

Lidhja me shërbimet hekurudhore kombëtare bëhet në stacionin London Waterloo dhe stacionin London Waterloo East .

Shërbimet e lumit London të operuara nga Thames Clippers dhe City Cruises ndalojnë në London Eye Pier .  

 1. ^ a b "Structurae London Eye Millennium Wheel". web page. Nicolas Janberg ICS. 2011. Marrë më 5 dhjetor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The London Eye". UK Attractions.com. 31 dhjetor 1999. Arkivuar nga origjinali më 16 janar 2010. Marrë më 7 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "The London Eye". Architect Magazine. 25 shkurt 2015. Marrë më 30 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "About the London Eye". Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "London Eye". Marks Barfield. Marrë më 30 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "How big can Ferris wheels get?". Thoughts.arup.com. 23 shtator 2013. Marrë më 21 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Taylor, David (1 mars 2001). "ISE rewards the biggest and best". The Architects' Journal. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "London Eye, UK". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Winners and Commendations" (PDF). Institution of Structural Engineers. Marrë më 30 korrik 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "The London Eye a complete visitor guide". The Daily Telegraph. Marrë më 1 maj 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Merlin Entertainments Group". Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2015. Marrë më 8 gusht 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Up you come, the view's amazing... first look from the Shard's public gallery".
 13. ^ Shard observation deck to be Europe's highest
 14. ^ "Shard rakes in £5million from visitors to viewing platform in first year". London Evening Standard. 21 mars 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "London Eye transformed to celebrate 20 years". ITV News. Marrë më 24 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Hibbert, Christopher (2011). The London Encyclopaedia (bot. 3rd). London: Pan MacMillan. ISBN 9780230738782. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Rose, Steve (31 gusht 2007). "London Eye, love at first sight". The Guardian. Marrë më 7 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "NLP – Project". Nlpplanning.com. Arkivuar nga origjinali më 21 mars 2007. Marrë më 7 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ a b "Making of The London Eye". Londoneye.com. Arkivuar nga origjinali më 21 maj 2014. Marrë më 21 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Color Kinetics Showcase London Eye". Colorkinetics.com. Marrë më 7 janar 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ Mann, A. P.; Thompson, N.; Smits, M. (2001). "Building the British Airways London Eye". Proceedings of the ICE – Civil Engineering. 144 (2): 60–72. doi:10.1680/cien.2001.144.2.60. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ a b Craig, Zoe (17 janar 2017). "11 Fun Facts About The London Eye". Londonist. Marrë më 10 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "London Eye aims to go permanent". BBC News. 10 dhjetor 2001. Marrë më 10 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ "London Eye 'to stay'". BBC News. 16 korrik 2002. Marrë më 10 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "All Eyes on Eighth Wonder: The London Eye greets 30 millionth visitor and joins Stonehenge and the Taj Mahal as a world wonder". londoneye.com. EDF Energy London Eye. qershor 2008. Arkivuar nga origjinali më 7 janar 2012. Marrë më 13 janar 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Ashby, Charles. (15 November 2011) High-flying deal for Leitner-Poma.
 27. ^ Colorado's Leitner-Poma to build cabins for huge observation wheel in Las Vegas.
 28. ^ "The London Eye in numbers". The Daily Telegraph. 9 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Interesting things you never knew about the London Eye". London Eye. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Hester, Elliott (23 shtator 2007). "London's Eye in the sky not just a Ferris wheel". Chicago Tribune. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "Disabled Guests". London Eye. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2015. Marrë më 15 shtator 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Woodman, Peter (26 qershor 2009). "London Eye capsule taken away as refit starts". The Independent. Marrë më 13 mars 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Queen lookalike unveils Coronation Capsule at London Eye". london-se1.co.uk. 2 qershor 2013. Marrë më 8 qershor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Blackstone to buy Tussauds' parent". Los Angeles Times. Reuters. 6 mars 2007. ISSN 0458-3035. Marrë më 16 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ Rose, Steve (27 mars 2006). "Towering ambition". The Guardian. ISSN 0261-3077. Marrë më 16 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Merlin conjures up leaseback deal". The Daily Telegraph. 17 korrik 2007. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Cho, David (6 mars 2007). "Blackstone Buys Madame Tussauds Chain". The Washington Post. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ "London Eye to get (another) new name". London Evening Standard. 7 janar 2011. Marrë më 16 janar 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ "A new eye on London". London Eye. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ "EDF Energy naming rights". Attractions Management. Marrë më 8 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ "Coca-Cola to sponsor London Eye". The Guardian. 16 shtator 2014. Marrë më 22 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ "The London Eye is turning pink in 2020 (at night, anyway)". Time Out London. Marrë më 24 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 43. ^ Hayhurst, Lee (20 shkurt 2020). "Video: Lastminute.com paints London town pink once again with London Eye sponsorship". Travolution.com. Arkivuar nga origjinali më 3 gusht 2020. Marrë më 24 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 44. ^ "London Eye will be in the pink with Lastminute.com". Travel Weekly (UK). 14 nëntor 2019. Marrë më 19 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 45. ^ Penna, Dominic (23 prill 2020). "Clap For Our Carers: what time is the NHS applause tonight?". The Telegraph. ISSN 0307-1235. Marrë më 24 prill 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ "London Eye given eviction notice". BBC News. 20 maj 2005. Marrë më 7 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 47. ^ "Mayor's 'prat' jibe over Eye row". BBC News. 25 maj 2005. Marrë më 7 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "London Eye gets new 25-year lease". BBC News. 8 shkurt 2006. Marrë më 10 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Marriner, Cosima (11 nëntor 2005). "BA sells stake in London Eye to Tussauds for £95m". The Guardian. Marrë më 7 janar 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Marks Barfield Architects (2007). Eye: The story behind the London Eye. London: Black Dog Publishing. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Kay, Brian (2018-07-18). "Why the London Eye Is Worth Visiting". BigCityReview. Marrë më 2019-06-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)