Tërgovishçe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tërgovishçe
Търговище
—  Qytet  —
Njohur si Eski Dzhumaja ( -1934),
Pazari
stema_figura
Stema
Pamje nga Tërgovishçe

Sheshi qendror

Administrimi
Shteti Bulgaria Bullgaria
Oblasti Tărgovište
Komuna Tărgovište
Kryetari Krasimir Mirev (Partia Socialiste e Bullgarisë)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43°15′V 26°35′L / 43.250°V 26.583°L / 43.250; 26.583 (Tërgovishçe)Koordinatat: 43°15′V 26°35′L / 43.250°V 26.583°L / 43.250; 26.583 (Tërgovishçe)
Lartësia 170 m (m.n.d)
Sipërfaqja 87,427 km2
Popullsia 36.969 banorë Censusi Shkurt 2011 [1]
 •  urbane 56,087 banorë
Dendësia 422,86 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+2
 •  ora verore UTC+3
Prefiksi (+359) 601
Targa T
Kodi Postar 7700
Aeroporti Aeroporti i Tërgovishçes IATA: TGV; 13 km nga qendra e qytetit
Vendndodhja
Tërgovishçe is located in Bulgaria
Tërgovishçe
Tërgovishçe
www.targovishte.bg
(bullgarisht, anglisht )

Tërgovishçe (Bullgarisht Търговище, Tǎrgovište; deri në 1934 - Eski Dzhumaja [2]) është një qytet rajonal në verilindje të Bullgarisë, qendër administrative dhe ekonomike e Provincës Tërgovishçe.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në janar të vitit 2012, Tërgovishçe kishte 37,341 banorë, përderisa Komuna Tërgovishçe me fshatrat e fqinje ka pasur 56,868 banorë.[3]

Grupet etnike të Komunës Tërgovishçe janë 33,229 bullgarë, 14,883 turq dhe 3,902 ciganë.

Komuna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tërgovishçe është qendra administrative e Komunës Tërgovishçe, një nga pesë komunat e Provincës Tërgovishçe. Përveç Tëgovishçes, e cila ka statusin e qytetit, komuna përmban 51 lokalitete të tjera me statusin e fshatit.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "National Statistical Institute - Main Towns Census 2011". Arkivuar nga origjinali më 8 prill 2011. Marrë më 14 maj 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Nicholas Michev Peter Koledarov. "Fjalor i vendbanimeve dhe emrat e vendbanimeve në Bullgari 1878-1987", Sofje, 1989.
  3. ^ "National Statistical Institute - 2012". Arkivuar nga origjinali më 13 nëntor 2012. Marrë më 20 shkurt 2018. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b c d e f g "International Contacts". Targovishte Municipality. Arkivuar nga origjinali më 2006-08-21. Marrë më 2013-08-29. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)