Waterloo, Iowa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Waterloo
Qytet
noform
Qendra e qytetit
Vendndodhja
Waterloo is located in SHBA
Waterloo
Waterloo

Koordinatat: 42°29′33″V 92°20′46″P / 42.49250°V 92.34611°P / 42.49250; -92.34611

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Iowa
Qarku Black Hawk
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 163.76 km2
 •  tokësore 159 km2
 •  ujore 4.77 km2
Lartësia 269 m (m.n.d.)
Popullsia 67,934 banorë (2016)
Dendësia 430 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 50701-50707
Prefiksi 319
Koordinatat 42° 29′ 33″ Veri

92° 20′ 46″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.waterloo.ia.us

Waterloo është qytet dhe zyrë qendrore në qarkun Black Hawk, Iowa, Shtetet e Bashkuara. Sipas vitit 2014, popullsia e qytetit ishte 68.364, duke u bërë qyteti i gjashtë më i madh i shtetit.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 163.76 km2, prej të cilit 159 km2 është tokë dhe 4.77 km2 është ujë.[2]

Kryetari i Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetari i tanishëm është Quentin Hart, duke u bërë kryetari i parë zezak i Waterloo. Paraardhësi i tij ishte Buck Clarck.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2014". Marrë më 4 qershor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Gazetteer files 2010". Zyra e Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 korrik 2012. Marrë më 11 maj 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Allen, Anne Beiser (2000). An independent woman: the life of Lou Henry. Greenwood Press. ff. 5–9. ISBN 0-313-31466-7. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Gießen: Städtepartnerschaften" [Giessen: Twin towns]. Stadt Gießen. Arkivuar nga origjinali origjinali më 13 prill 2013. Marrë më 1 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "International Contacts". Targovishte Municipality. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 gusht 2006. Marrë më 29 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)