Túlio de Melo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Túlio de Melo
Tulio De Melo (LOSC).JPG
Túlio de Melo në aksion me Lille OSC.
Të dhënat personale
Emri i plotëTúlio Vinícius Fróes de Melo
Data e lindjes (1985-01-31) 31 Janar 1985 (35 vjeç)
Vendi i lindjesMontes Claros, Brazil
Gjatësia1.93 m (6 ft 4 in)
PozicioniSulmues Qëndror
Informacionet për klubin
Klubi aktualAvispa Fukuoka
Numri9
Karriera në rini
Atlético Mineiro
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2003–2005Atlético Mineiro0(0)
2004–2005AaB (loan)19(6)
2005–2008Le Mans72(22)
2008Palermo0(0)
2008–2014Lille101(18)
2013Lille B1(1)
2014Evian5(0)
2015Valladolid11(2)
2015Chapecoense13(5)
2016Sport26(7)
2017Chapecoense24(7)
2018–Avispa Fukuoka7(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 20 Maj 2012.
† Ndeshje (Gola).

Túlio Vinícius Fróes de Melo (31 janar 1985) është një futbollist brazilian që luan aktualisht në Ligue 1 për skuadrën e OSC Lille. Túlio de Melo është sulmues qëndror.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e herëshme & Avancimi (2003–08)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Túlio de Melo e filloi karrerën e tij profesioniste tek klubi braziliane Atlético Mineiro, dhe u transferua në Europë në vitin 2004 pë tu bashkuar tek skuadra daneze Aalborg BK në formën e huazimit. Në vitin 2005, ai firmosi një kontratë tre vjeçare me klubin francez Le Mans, ku mori reputacionin si një sulmues i fuqishëm. Ai impresionoi me formën e tij në pjesën e parë të sezonit 2007-08 (10 Gola në 19 Ndeshje), duke bërë skuadra të nivelit të lartë si Palermo dhe Parma që të kërkonin transferimit e sulmuesit brazilian.[1]

Palermo & OSC Lille (2008–vazhdon)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Túlio de Melo u transferua te "Rosanerot" në korrik të vitit 2008, por ai shpejt u rendit pë tu larguar nga klubi, ai arriti të luante vetëm 45 minuta në një ndeshje të Kupës së Italisë në humbjen e Palermos me rezultatin 2-1 kundër Ravenna.

Më 31 gusht 2008, skuadra e Ligue 1 Lille lajmëroi se kishte përfunduar transferimin e sulmuesit Túlio de Melo nga Palermo për 4 Milion €.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "De Melo heads to Palermo". Football.co.uk. 30 janar 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 shkurt 2008. Marrë më 2008-02-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Tulio de Melo accepte la proposition du LOSC !" (në frëngjisht). LOSC Lille Métropole. 31 gusht 2008. Marrë më 2010-03-30.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]