Tahnee Welch

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Ikona e kinemasë Tahnee Welch


Tahnee Welch e lindur me 26 dhjetor 1961San Diego (California) dhe është bija e Raquel Welch. Qe në moshën 16 vjecare braktis shkollën dhe transferohet në New York ku fillon të studioj aktrim.

Në vitet '80 fillon karrierën në Itali, ku u përfshi falë Carlo Vanzina, Amarsi un po' bashkë me Claudio Amendola dhe Virna Lisi. Tek ne njihet me filmin Pergjithmone Xhulia 1989 dhe Engjelli me pistolet 1992, me regji të Enrico Maria Salerno me Fabio Testi dhe Laura Antonelli.

1995 ka pozuar për Playboy. Filmi i fundit ka qenë në vitin 1999.

Filmografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]