Targovishta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Targovishta
Търговище
—  Qytet  
Njohur si Eski Dzhumaja ( -1934),
Pazari
stema_figura
Pamje nga Targovishta

Sheshi qendror

Administrimi
Shteti Bulgaria Bullgaria
Oblasti Tărgovište
Komuna Tărgovište
Kryetari Krasimir Mirev (Partia Socialiste e Bullgarisë)
Statistika dhe Territori
Koordinatat Koordinatat:43°15′00″ Veri 26°35′00″ Lindje 43.25° Veri 26.583333° Lindje43°15′00″ Veri 26°35′00″ Lindje 43.25° Veri 26.583333° Lindje
Lartësia 170 m (m.n.d)
Sipërfaqja 87,427 km2
Popullsia 36.969 banorë Censusi Shkurt 2011 [1]
 •  urbane 56.087 banorë
Dendësia 422,86 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+2
 •  ora verore UTC+3
Prefiksi 0601
Targa T
Kodi Postar 7700
Aeroporti Aeroporti i Targovishtës IATA: TGV; 13 km nga qendra e qytetit
Vendndodhja
Targovishta (Bulgaria)
Targovishta
www.targovishte.bg
(bullgarisht, anglisht )

Targovishta (deri në 1934 - Eski Dzhumaya [2]) është një qytet rajonal në verilindje të Bullgarisë, qendër administrative dhe ekonomike e oblastit dhe bashkisë me të njëjtin emër. Popullsia në shkurt të vitit 2011 ishte 37 611 banorë.

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Bullgarisht) National Statistical Institute - Main Towns Census 2011
  2. ^ Nicholas Michev Peter Koledarov. "Fjalor i vendbanimeve dhe emrat e vendbanimeve në Bullgari 1878-1987", Sofje, 1989.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]