Tarik Xhemil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tarik Xhemil (Urdu: طارق جمیل; lindi më 1953) ndryshe i njohur si Maulana Tarik Xhemil (مولانا طارق جمیل) është predikues dhe dijetarë pakistanezë. Ai është anëtarë i Tablighi Jamaat dhe dijetarë që e drejton një medreseFaisalabad, Pakistan.[1] Ai është rradhitur si orator i popullarizuar në librin The Muslim 500.[2]

Në maj 2014, Ambasadori e Komisionit Ndërkombëtare për të Drejtat e Njerëzve u takua me Tarikun së bashku me Asad Bashir dhe Veena Malik në Dubai dhe e falënderoi që fol për islamin e vërtet.[3][4]

Ligjëratat e tij qarkullohen në Internet.[1][5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Freitag, Ulrike, red. (2009). Translocality: The Study of Globalising Processes from a Southern Perspective. BRILL. fq. 326. ISBN 9789004181168. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Prof. S. Abdallah Schleifer (red.). The Muslim 500: The World's 500 Most Influential Muslims, 2013/14. Amman: Royal Islamic Strategic Studies Centre. fq. 134. ISBN 978-9957-428-37-2. Marrë më 13 shtator 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "International Human Rights Commission chief meets Maulana Tariq Jameel along with Asad Bashir Khan and Veena Malik at Duba". Pakistan Newswire. 29 maj 2014. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 7 mars 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "IHRC CHIEF TODAY MET WITH GREAT ISLAMIC SCHOLAR MAULANA TARIQ JAMEEL ALONG WITH IHRC AMBASSADOR ASAD BASHIR KHAN AND VEENA MALIK HERE AT DUBAI". International Human Rights Commission. International Human Rights Commission. Arkivuar nga origjinali më 12 nëntor 2014. Marrë më 7 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Reetz, Dietrich, red. (2010). Islam in Europa: Religiöses Leben heute. Waxmann Verlag. fq. 49. ISBN 9783830973812. Marrë më 30 tetor 2014. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]