Jump to content

Telefoni i Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shqipëria Telefoni i Zi
Britania e Madhe The Black Phone
Regjia ngaScott Derrickson
Skenari nga
Bazuar në"The Black Phone" nga Joe Hill
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaBrett Jutkiewicz
MontazhiFrédéric Thoraval
MuzikaMark Korven

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaUniversal Pictures
Data e publikimit
 • 25 shtator 2021 (Festi Fantastik)
 • 24 qershor 2022 (Shtetet e Bashkuara të Amerikës)
Kohëzgjatja
103 minuta[1]
ShtetiShtetet e Bashkuara të Amerikës Shtetet e Bashkuara të Amerikës
GjuhaAnglisht
Buxheti$16–18 milion
Fitimi$161.4 milion

Telefoni i Zi (titulli origjinal, në anglisht: The Black Phone) është një film horror mbinatyror amerikan i vitit 2021 [2] me regji nga Scott Derrickson dhe shkruar nga Derrickson dhe C. Robert Cargill, të cilët të dy prodhuan me Jason Blum. Është një përshtatje e tregimit të shkurtër të vitit 2004 me të njëjtin emër nga Joe Hill. Në film luajnë Mason Thames, Madeleine McGraw, Jeremy Davies, James Ransone dhe Ethan Hawke. Në film, një adoleshent i rrëmbyer (Thames) përdor një telefon misterioz për të komunikuar me viktimat e mëparshme të rrëmbyesit të tij të çmendur (Hawke).

Derrickson erdhi në bord për të drejtuar "Telefoni i Zi" pasi u largua nga Marvel Studios "Doctor Strange në Multiverse of Madness" për shkak të dallimeve krijuese. Xhirimet u zhvilluan mbi dy muaj në Wilmington dhe qarqet përreth në shtetin e Karolinës së Veriut. Filmi u shfaq premierë në Fantastic Fest më 25 shtator 2021 dhe u publikua në teatër nga Universal Pictures më 24 qershor 2022.

Një hit në arkë, filmi fitoi 161 milionë dollarë në mbarë botën dhe përgjithësisht mori vlerësime pozitive. Një vazhdim është në zhvillim dhe do të publikohet më 27 qershor 2025.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

I vendosur në vitin 1978, një rrëmbyes dhe vrasës serial i fëmijëve i njohur vetëm si "Rrëmbyesi" vërtitet rrugëve të një periferi të Denverit. Vëllezërit e motrat Fini dhe Guen Blejk jetojnë në zonë me babanë e tyre abuziv dhe alkoolik. Në shkollë, Fini shpesh bullizohet dhe ngacmohet. Ai ka një miqësi me një shok klase, Robini, i cili mbron ngacmuesit. Një djalë që Fini e njihte, Brus, rrëmbehet nga Rrëmbyesi. Guen, e cila ka ëndrra psikike njëlloj si nëna e saj e ndjerë, ëndërron rrëmbimin e Brusit. Detektivët Rajt dhe Miller intervistojnë Guen në shkollë, duke besuar se ajo ka njohuri të brendshme. Ajo refuzon të ndihmojë, por ndëshkohet nga babai i saj për të folur me detektivët. Menjëherë pas kësaj, Rrëmbyesi rrëmben Robinin.

Ditë më vonë, Rrëmbyesi rrëmben Finin. Ai zgjohet në një bodrum të izoluar nga zëri. Në një nga muret ka një telefon me disk të zi të shkëputur. Më vonë, Fini dëgjon zilen e telefonit dhe i përgjigjet. Fantazma e Brusit i tregon Finit për një pllakë dyshemeje që mund ta heqë për të gërmuar një tunel për të shpëtuar.

Kërkimi për Finin është i pasuksesshëm. Rrëmbyesi sjell ushqim Finin dhe e lë derën e bodrumit të hapur. Fini tundohet të dalë fshehurazi, por pikërisht në momentin që ai është gati, Billi, një tjetër viktimë e Rrëmbyesit, telefonon dhe shpjegon një lojë që luan Rrëmbyesin. Ai po pret në krye të shkallëve për në bodrum për të rrahur mizorisht dhe ndëshkuar Finin nëse ai përpiqet të largohet nga bodrumi. Billi e udhëzon atë të përdorë një kordon për të dalë nga dritarja e bodrumit. Përpjekjet e tij thyejnë hekurat në grilën e dritares, duke e penguar atë të ngjitet përsëri. Guen ëndërron që Billi të rrëmbehet dhe i beson babait të saj.

Rajt dhe Miller flasin me një burrë ekscentrik të quajtur Maks, i cili po qëndron në zonë me vëllain e tij. Zbulohet se Fini është në bodrumin e paditur të Maksit dhe Rrëmbyesi është vëllai i tij. Fini flet me një viktimë tjetër, Grifin, në telefon. Grifin i jep Finit kombinimin e bravës dhe e informon atë se Rrëmbyesi është duke fjetur lart. Fini ngjitet fshehurazi lart dhe zhbllokon derën e përparme, por qeni i Rrëmbyesit e paralajmëron atë për arratisjen. Fini rimerret shpejt dhe vendoset përsëri në bodrum.

Fini dëgjon nga një viktimë tjetër, një delikuent i quajtur Vans, i cili ishte një nga bullizuesit e Finit. Duke ndjekur udhëzimet e Vans, Fini hap një vrimë në një nga muret dhe hyn në pjesën e pasme të frigoriferit në dhomën e magazinimit ngjitur, por dera e ngrirësit është e mbyllur fort. Fini godet pikën e tij të thyerjes dhe fillon të qajë. Telefoni bie edhe një herë. Robin e ngushëllon Finin dhe e inkurajon atë të ngrihet dhe të luftojë për veten e tij. Ai e mëson Finin të godasë me grusht dhe të grumbullojë papastërtitë brenda marrësit të telefonit për ta përdorur si armë.

Guen ka një vizion të shtëpisë së Rrëmbyesit. Ajo kontakton Rajt dhe Miller. Maks e kupton se Fini po mbahet në shtëpi dhe nxiton në bodrum për ta liruar, vetëm që vëllai i tij ta vrasë me sëpatë. Policia nxiton në shtëpinë që gjeti Guen. Në bodrum ata gjejnë trupat e varrosur të viktimave. Duke vendosur se është koha për të përfunduar lojën me Finin, Rrëmbyesi e sulmon atë me sëpatë. Duke përdorur nënproduktet nga përpjekjet e tij të mëparshme të dështuara për arratisje, Fini imobilizon Rrëmbyesin. Ndërsa fantazmat e viktimave të tij tallen me Rrëmbyesin në telefon, Fini ia këput qafën me kordonin e telefonit.

Duke e shpërqendruar qenin me mish nga ngrirja, Fini del nga shtëpia, e cila rezulton të jetë matanë rrugës nga një vend varrimi. Ai ribashkohet me Guenin. Babai i vëllezërit dhe motrës vjen dhe i përlotur kërkon falje për trajtimin e mëparshëm ndaj tyre. Në shkollë, një Fini me vetëbesim ulet pranë të dashurës së tij në klasë dhe i thotë asaj se mund ta quajë atë Fin.

Kasti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ethan Hawke at the 2018 Montclair Film Festival in Montclair, New Jersey.
Ethan Hawke luan në film si Rrëmbyesi.

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scott Derrickson at the 2019 San Diego Comic-Con International in San Diego, California.
Regjisori Scott Derrickson

Scott Derrickson dhe bashkëpunëtori i shpeshtë C. Robert Cargill vendosën ta përshtatnin tregimin e shkurtër të Joe Hill "The Black Phone" në një film artistik, ndërsa i pari ishte duke punuar për Doctor Strange në Multiverse of Madness, një vazhdim i Doctor Strange, të cilin ai e kishte. drejtuar dhe bashkë-shkruar me Cargill. Cargill premtoi se do ta shtynte projektin derisa Derrickson, i cili kishte një angazhim me Marvel Studios, të bëhej i disponueshëm për të drejtuar. Në janar 2020, Derrickson erdhi për të drejtuar Telefoni i Zi menjëherë pasi u largua nga vazhdimi i Doctor Strange për shkak të dallimeve krijuese.[3][4]

Telefoni i Zi u shpall zyrtarisht në tetor, me aktorët fëmijë Mason Thames dhe Madeleine McGraw të vendosur për të luajtur.[5][6] Thames tha se audicioni i tij u zhvillua në Zoom menjëherë pasi filloi pandemia COVID-19: "Ishte mjaft e çuditshme dhe ne kishim Wi-Fi të keq. Unë do të thoja një rresht dhe do të duheshin disa sekonda që ata të thoshin diçka. U bë pak e vështirë. Përfundimisht mora një telefonatë." [7] Në fillim të vitit 2021, Jeremy Davies,[8] Ethan Hawke,[9] dhe James Ransone iu shtuan kastit.[10] Hawke tha se fillimisht ishte në mëdyshje për të luajtur rolin e zuzarit sepse nuk donte të mbahej mend për një performancë "të frikshme" për pjesën tjetër të karrierës së tij, por ndryshoi mendje pasi kuptoi se ishte në të 50-at. “Hiqrat mund të jenë e ardhmja ime”, shtoi ai.[11]

Filmi është xhiruar me një buxhet 16-18 milionë dollarë.[12][13] Fotografia kryesore filloi më 9 shkurt 2021 dhe përfundoi më 27 mars.[14][15] Xhirimet u zhvilluan në EUE/Screen GemsWilmington, Karolina e Veriut, dhe rreth qarqeve të New Hanover, Brunswick dhe Columbus, nën titullin e punës Static.[16][17][18] Mark Korven e kompozoi partiturën gjatë postproduksionit,[19] dhe filmi u përfundua deri në dhjetor 2021.[7]

Për ndërtimin e filmit, Derrickson u frymëzua nga filmat The 400 Blows (1959), The Devil's Backbone (2001), Rosemary's Baby (1968) dhe romani A Prayer for Owen Meany nga John Irving.[20]

Marketingu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lon Chaney in character for "London After Midnight"
Pamja e Rrëmbyesit u krahasua me personazhin e Lon Chaney nga London After Midnight.

Fushata e marketingut nga Universal Pictures për Telefoni i Zi filloi me publikimin e një traileri më 25 gusht 2021, në CinemaCon.[21] Variety tha se filmi dukej "më i frikshëm se varianti i deltës së COVID-19" dhe e quajti atë "ekskluziviteti tjetër i mundshëm për Universal dhe Blumhouse".[22] Screen Rant i përshkroi reagimet ndaj trailerit në CinemaCon si "intensive".[23] Posteri i filmit u publikua më 25 shtator 2021. Screen Rant e gjeti atë si "të tmerrshëm" dhe tha se do të ishte "interesante të shihje nëse filmi i përshtatet zhurmës".[23] Collider tha se maska në poster ngjalli personazhin e Lon Chaney nga Londra Pas mesnatës (1927).[24] MovieWeb tha se posteri "do të jetë pas qepallave tuaja ndërsa ju bini në gjumë sonte. ... ne nuk do të mund ta shohim përsëri Ethan Hawke pa e menduar atë si Grabber-in e tmerrshëm dhe të përdredhur. Kam dëgjuar të thotë "jo" e tij sundojnë keqbërësit', por është e qartë se ai e ka hedhur atë nga dritarja." [25] Traileri u publikua në internet më 13 tetor 2021. Ai u përshkrua nga Vulture si një "rrezik i huaj PSA".[26] Klubi AV tha se dukej sikur Hawke "po kishte një top si vrasësi i fëmijëve Pennywise - takon Vonkan.[27]

Publikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Telefoni i Zi u publikua në teatër në Shtetet e Bashkuara nga Universal Pictures më 24 qershor 2022.[28] Fillimisht ishte vendosur për t'u lëshuar më 28 janar dhe më vonë më 4 shkurt përpara se të shtyhej përsëri në 24 qershor [28][29][30] Filmi pati premierën e tij botërore në Fantastic Fest më 25 shtator 2021,[31] mbylli Festivalin e Filmit Overlook më 5 qershor 2022 dhe u shfaq në Festivalin Tribeca më 18 qershor 2022 [32][33] Filmi u publikua për VOD më 14 korrik 2022 dhe u vu në dispozicion për transmetim përmes Peacock më 12 gusht 2022.[34] Filmi u publikua në Blu-ray dhe DVD më 16 gusht 2022 dhe do të publikohet në 4K Ultra HD Blu-ray më 19 shtator 2023, nga Universal Pictures Home Entertainment.[35] Si pjesë e një marrëveshjeje 18-mujore, filmi u transmetua në Peacock për katër muaj, përpara se të shkonte në Amazon Prime Video më 27 dhjetor 2022, përpara se të kthehej në Peacock pas dhjetë muajsh, ku u transmetua për katër muajt e fundit.

E ardhmja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vazhdimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qershor 2022, Scott Derrickson tha se ndërsa Joe Hill ishte mbrojtës i historisë së tij, autori i kishte sjellë atij një "ide të mrekullueshme" për një vazhdim që ai ishte i hapur për ta drejtuar nëse filmi i parë do të ishte një sukses.[36] Në gusht, Derrickson dhe Hill konfirmuan se kishte diskutime me studion për të bërë një vazhdim. Derrickson iu referua suksesit financiar të The Black Phone si një nga katalizatorët për zhvillimin e projektit.[37] Hill tha se frymëzimi i tij për të shkruar një vazhdim ishte i bazuar në "imazhet ikonike" të maskave të Rrëmbyesit.[38]

Në tetor 2023, filmi u njoftua zyrtarisht nga Universal Pictures me një datë të planifikuar të publikimit më 27 qershor 2025.[39] Muajin pasues, u raportua se Hawke, Thames, McGraw, Davies dhe Mora do të ripërsërisnin rolet e tyre në vazhdim. Derrickson dhe Cargill u kthyen gjithashtu për të shkruar skenarin.[40]

Film i shkurtër i lidhur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në tetor 2023, Derrickson zbuloi se segmenti që ai shkroi bashkë me C. Robert Cargill për V/H/S/85 i titulluar "Dreamkill" është një vazhdim i lidhur me Telefoni i Zi. Regjisori shpjegoi se filmi i shkurtër zhvillohet shtatë vjet pas filmit artistik dhe përfshin Gunther (luajtur nga Dashiell Derrickson), i cili është kushëriri i Gwen (siç luhet nga Madeleine McGrawTelefoni i Zi).[41][42]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Black Phone (15)". British Board of Film Classification. Arkivuar nga origjinali më 24 qershor 2022. Marrë më 24 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Catsoulis, Jeannette (23 qershor 2022). "The Black Phone Review: The Dead Have Your Number". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2022. Marrë më 1 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Reyes, Mike (25 maj 2021). "Doctor Strange 2: Why Scott Derrickson And C. Robert Cargill Left The Marvel Sequel". CinemaBlend. Arkivuar nga origjinali më 26 maj 2021. Marrë më 29 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Lang, Brent; Donnelly, Matt (9 janar 2020). "Doctor Strange 2 Director Scott Derrickson Drops Out (Exclusive)". Variety. Arkivuar nga origjinali më 10 janar 2020. Marrë më 27 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ D'Alessandro, Anthony (30 tetor 2020). "Scott Derrickson To Direct Black Phone For Blumhouse & Universal". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2020. Marrë më 1 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ McNary, Dave (30 tetor 2020). "Doctor Strange Director Scott Derrickson Boards Blumhouse Horror Movie Black Phone". Variety. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2021. Marrë më 12 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Pener, Degen (17 qershor 2022). "Next Big Thing: The Black Phone Star Mason Thames on The Scariest Thing in the Blumhouse Horror Film". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2022. Marrë më 19 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "THRThames" defined multiple times with different content
 8. ^ D'Alessandro, Anthony (13 janar 2021). "Jeremy Davies Joins Scott Derrickson Blumhouse Film The Black Phone". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2021. Marrë më 13 janar 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Kit, Borys (28 janar 2021). "Ethan Hawke to Star in Scott Derrickson's Horror Thriller The Black Phone". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2021. Marrë më 2 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Kit, Borys (19 mars 2021). "It Chapter 2 Actor James Ransone Joins Scott Derrickson's Horror Thriller The Black Phone (Exclusive)". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2021. Marrë më 19 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Lawrence, Derek (24 janar 2022). "Ethan Hawke is finally ready to embrace his inner villain". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 15 shkurt 2022. Marrë më 15 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ D'Alessandro, Anthony (22 qershor 2022). "Top Gun: Maverick Could Upset Elvis At Weekend Box Office As Tom Cruise Pic Flies To $500M Stateside". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2022. Marrë më 22 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Lang, Brent (24 qershor 2022). "Box Office: Elvis Banks $3.5 Million in Previews, The Black Phone Scares Up $3 Million". Variety. Arkivuar nga origjinali më 9 korrik 2022. Marrë më 2 korrik 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Casting Call: Extras needed for horror movie, The Black Phone, set to film next week". WECT. 2 shkurt 2021. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2021. Marrë më 12 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ "The Black Phone wraps filming in Wilmington". WECT. 29 mars 2021. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2021. Marrë më 31 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Wilmington-filmed The Black Phone slated for winter 2022 release". Port City Daily. 29 prill 2021. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2021. Marrë më 2 maj 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Wilmington-area productions fuel solid start to 2021 for film in NC". WECT. 1 prill 2021. Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2021. Marrë më 5 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Ethan Hawke's horror thriller The Black Phone will film in Wilmington next month". WECT. 28 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2021. Marrë më 12 shkurt 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Mark Korven Scoring Scott Derrickson's The Black Phone". Film Music Reporter. 1 qershor 2022. Arkivuar nga origjinali më 3 qershor 2022. Marrë më 7 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ Vincentelli, Elisabeth (20 qershor 2022). "How Real-Life and Fictional Horror Seeped Into 'The Black Phone'". The New York Times. Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2022. Marrë më 20 korrik 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ D'Alessandro, Anthony; Tartaglione, Nancy (25 gusht 2021). "Universal Poignant CinemaCon Reel With Sing 2, Marry Me, Black Phone & More Shines Spotlight On Exhibition Workers". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 26 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Donnelly, Matt (25 gusht 2021). "Ethan Hawke Horror Film The Black Phone, Poised as Next Blumhouse Smash, Traumatizes CinemaCon". Variety. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2021. Marrë më 26 gusht 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ a b Shirey, Paul (25 shtator 2021). "Black Phone Poster Reveals Ethan Hawke's Terrifying Villain". Screen Rant. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2021. Marrë më 28 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 24. ^ Brady, Erin (25 shtator 2021). "The Black Phone Poster Introduces a Terrifying Ethan Hawke". Collider. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2021. Marrë më 28 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ Sebren, Brandy Lynn (27 shtator 2021). "The Black Phone Poster Reveals Ethan Hawke as Masked Killer 'The Grabber'". MovieWeb. Arkivuar nga origjinali më 28 shtator 2021. Marrë më 28 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Curto, Justin (13 tetor 2021). "The Black Phone Trailer Is a Stranger-Danger PSA". Vulture. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2021. Marrë më 14 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Schimkowitz, Matt (13 tetor 2021). "Ethan Hawke is one of those creepy magicians in the Black Phone trailer". The A.V. Club. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2021. Marrë më 14 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ a b D'Alessandro, Anthony (16 dhjetor 2021). "Blumhouse's The Black Phone Will Now Ring In The Summer". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 25 korrik 2022. Marrë më 17 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ D'Alessandro, Anthony (27 prill 2021). "Universal Sets Winter 2022 Release For Blumhouse Scott Derrickson Horror Movie The Black Phone". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 27 prill 2021. Marrë më 27 prill 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ D'Alessandro, Anthony (1 tetor 2021). "The Black Phone: Universal Shifts Blumhouse Scott Derrickson Horror Pic A Week Later This Winter". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 1 tetor 2021. Marrë më 1 tetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ Melendez, Marcos (9 shtator 2021). "Fantastic Fest 2021 Final Final Wave Features Scott Derrickson's The Black Phone and Netflix's There's Someone Inside Your House". Collider. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2021. Marrë më 9 shtator 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ Vlessing, Etan (26 prill 2022). "Ethan Hawke's Horror Thriller The Black Phone to Close Overlook Fest". The Hollywood Reporter. Arkivuar nga origjinali më 26 prill 2022. Marrë më 26 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ Goldsmith, Jill (19 prill 2022). "Tribeca Festival Lineup Includes Corner Office With Jon Hamm, Ray Romano's Somewhere In Queens, More". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2022. Marrë më 19 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ Hayes, Dade (9 dhjetor 2021). "NBCUniversal's New Theatrical Window Scheme To Bring Films To Peacock After As Few As 45 Days Of Release". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2021. Marrë më 10 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "The Black Phone DVD Release Date August 16, 2022". www.dvdsreleasedates.com. Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2022. Marrë më 12 shtator 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ Killian, Chris (21 qershor 2022). "The Black Phone Director Teases Potential Sequel Plans". ComicBook.com. Arkivuar nga origjinali më 26 qershor 2022. Marrë më 25 qershor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 37. ^ Cavanaugh, Patrick (12 gusht 2022). "The Black Phone Director Teases There Have Been Conversations About Sequel". ComicBook.com. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2022. Marrë më 16 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 38. ^ Cavanaugh, Patrick (16 gusht 2022). "The Black Phone Author Joe Hill on Watching His Eerie Adventure Come to Life". ComicBook.com. Arkivuar nga origjinali më 16 gusht 2022. Marrë më 16 gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 39. ^ Welk, Brian (2023-10-27). "Another Original Horror Film Gets IP Treatment: 'The Black Phone 2' Set for June 2025". IndieWire. Marrë më 2023-10-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 40. ^ D'Alessandro, Anthony (2023-11-29). "Blumhouse's The Black Phone 2: Ethan Hawke & Original Cast Returning For Scott Derrickson Sequel". Deadline Hollywood. Marrë më 2023-11-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 41. ^ Eisenberg, Eric (2 tetor 2023). "The Black Phone Director Has Already Made An In-World Follow-Up, And It's Streaming This Week". CinemaBlend. Marrë më 3 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Ridgely, Charlie (2 tetor 2023). "V/H/S/85's Scott Derrickson Confirms His Segment Takes Place in The Black Phone Universe (Exclusive)". ComicBook.com. Marrë më 3 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)