Teller, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Teller, Alaska
Anglisht : Teller
qytet
noform
Bering Strait. Port Clarence bay is the large bight in the southeast; Grantley Harbor extends inland to the east of it
Vendndodhja
Teller, Alaska is located in SHBA Alaska
Teller, Alaska
Teller, Alaska

Koordinatat: 65°15′26″V 166°21′14″P / 65.25722°V 166.35389°P / 65.25722; -166.35389

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Nome
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.5 km2
 •  tokësore 5 km2
 •  ujore 0.5 km2
Lartësia 0 m (m.n.d.)
Popullsia 229 banorë (2010)
Dendësia 54 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi October 10, 1963[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99778
Prefiksi 907
Koordinatat 65° 15′ 26″ Veri

166° 21′ 14″ Perëndim

Teller, Alaska (Teller) është një qytet në qarkun Nomeshtetit federal Alaska, SHBA. Në Teller, Alaska jetojnë 229 banorë (2010)[2], dhe dendësia e popullisë është 54 banor/km2 (139.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 5.5 km2 (2.1 sq mi).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 148. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "US Gazetteer files: 2010, 2000, and 1990". United States Census Bureau. 12 shkurt 2011. Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 shkurt 2017. Marrë më 2011-04-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Teller, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale