Tempulli Itsukushima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shenjtorja Shinto Itsukushima
UNESCO World Heritage Site
Referenca776

Tempulli Itsukushima (厳島神社 Itsukushima-jinja?) është një shenjtërore shinto në ishullin e Itsukushima (i njohur gjerësisht si Miyajima), më i njohur për portën e saj "lundruese" torii.[1] Është në qytetin e Hatsukaichi në prefekturën e Hiroshimës në Japoni. Kompleksi i shenjtë është renditur si një vend i Trashëgimisë BotëroreUNESCO-s dhe qeveria japoneze ka caktuar disa ndërtesa dhe prona si Thesare Kombëtare.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tempulli i Sajukushima në baticë të lartë, kur duket se noton në ujë

Tempulli është shkatërruar disa herë, por ndërtesat e para të shenjta ndoshta janë ngritur në shekullin e 6-të. Faltorja e sotme daton nga mesi i shekullit të 16-të, dhe besohet të ndjekë një dizajn të hershëm nga shekulli i 12-të.[2][3] Ai projektim është themeluar në vitin 1168, kur janë dhënë fonde nga kryekomandant Taira no Kiyomori.

Faltorja ishte "e përkushtuar ndaj adhurimit të perëndeshave, të cilëve Kiyomori iu detyrohej falënderime, që ai ndjente, për suksesin e tij në jetë".[4]

Torii duket se po lundron vetëm në baticën e lartë. Kur vala është e ulët, ajo është e arritshme në këmbë nga ishulli. Mbledhja e butakëve pranë portës është gjithashtu popullore gjatë baticës së ulët. Natën, dritat e fuqishme në breg ndriçojnë toriin.

Më 5 shtator 2004, tempulli u dëmtua rëndë nga Taifuni Songda. Rrugët rreth detit dhe çatia u shkatërruan pjesërisht, dhe tempulli u mbyll përkohësisht për riparime.

Domethënia fetare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shenjtorja është kushtuar tre vajzave të Susano-o no Mikoto, zotit Shinto të deteve dhe stuhive, dhe vëllait të perëndeshës së diellit Amaterasu (hyjnia mbrojtëse e Familjes Perandorake). Për shkak se vetë ishulli është konsideruar i shenjtë, njerëzit e thjeshtë nuk u lejuan të vendosnin këmbë mbi të gjatë gjithë historisë së saj për të ruajtur pastërtinë e saj. Për të lejuar pelegrinët të afroheshin, tempulli u ndërtua si një skelë mbi ujë, kështu që ajo dukej të notonte, të ndarë nga toka. [5] Porta e hyrjes së kuqe, ose torii, është ndërtuar mbi ujë për pak a shumë të njëjtën arsye. Njerëzit e thjeshtë duhet të kalojnë përmes torii para se të afrohen në tempullin.

Mbajtja e pastërtisë së tempullit është kaq e rëndësishme sa që nga viti 1878, asnjë vdekje apo lindje nuk është lejuar pranë tij.[6] Deri më sot, gratë shtatzëna duhet të tërhiqen në tokë në ditët e lindjes, ashtu siç bëjnë të sëmurët rënd ose personat shumë të moshuarit, të cilët vdekjen e kanë afët. Varrimet në ishull janë të ndaluara.

Pamje nga torii

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Nussbaum, Louis-Frédéric (2005).
  2. ^ "Itsukushima Shinto Shrine". UNESCO's World Heritage Centre. Arkivuar nga origjinali më 23 prill 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Mason, Penelope (2004). Dimwiddle, Donald (red.). History of Japanese Art (bot. 2nd). {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Sansom, George (1958). A History of Japan to 1334. Stanford University Press. fq. 276. ISBN 0804705232. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Turner, Victor W. (1969). The Ritual Process: Structure and Anti-structure. Chicago: Aldine Pub. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Itsukushima". GoJapanGo. 2010. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2012. Marrë më 17 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]