Teoçaku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Teoçaku (Cirilik: Теочак) është qytezë dhe komunë në pjesën veri lindore të Bosnjës dhe Hercegovinës. Qendra e komunës është qyteti i Teoçak.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Teoçakut është i vendosur në veri të Kalesijas dhe verilindje të Tuzlës. Administrativisht pjesë e Kantonit te Tuzlës dhe Federata e Bosnjës dhe Hercegovinës.

Feja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri i përgjithshëm i xhamive në komunën Teoçak është 7.[1]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia totale e komunës së Teoçakut është vlerësuar në rreth 9,000 banorë.

Demografia / regjistrimi 1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Boshnjakët - 2,831 (98.95%)
  • Serbët - 15 (0.52%)
  • Jugosllavët - 10 (0.34%)
  • Kroatët - 2 (0.06%)
  • të tjerët dhe të panjohur - 3 (0.10%)

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Official results from the book: Ethnic composition of Bosnia-Herzegovina population, by municipalities and settlements, 1991. census, Zavod za statistiku Bosne i Hercegovine - Bilten no.234, Sarajevo 1991.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 44°36′20″V 19°01′34″L / 44.605497°V 19.026178°L / 44.605497; 19.026178