Jump to content

Teorema e fundit e Fermatit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pierre de Fermat
Andrew Wiles, vërtetoi teoremën e Fermatit pas 358 vitesh.

teorinë e numrave, Teorema e fundit e Fermatit (në tekstet e vjetra është quajtur edhe konjektura e Fermatit) thotë se nuk mund të gjenden tre numra të plotë pozitivë a, b, c që kënaqin ekuacionin an + bn = cn për vlera të plota të n më të mëdha se dy.

Teorema u formula për herë të parë nga Pierre de Fermat në vitin 1637 dhe në një kopje të librit Arithmetica pretendonte se e kishte edhe vërtetimin e teoremës por nuk kishte vënd ku ta shkruante. Asnjë vërtetim nuk u arrit deri në vitin 1995, pavarësisht përpjekjeve të vazhdueshme të matematikanëve për 358 vite rradhazi. [1] [2] [3]

Problemi i pazgjidhur çoi në zhvillimin e teorinë algjebrike të numrave në shekullin XIX dhe vërtetimin e teoremës së modularitetit në shekullin XX. Kjo është një nga teoremat më të njohura në historinë e matematikës dhe deri para vërtetitmi nga Andrew Wiles kishte hyrë në Librin Gines të Rekoredeve si "problema më e vështirë matematikore".

  1. ^ Wiles, Andrew (1995). "Modular elliptic curves and Fermat's Last Theorem" (PDF). Annals of Mathematics. Annals of Mathematics. 141 (3): 443–551. doi:10.2307/2118559. JSTOR 2118559. OCLC 37032255. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 maj 2011. Marrë më 28 dhjetor 2012. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Taylor R, Wiles A (1995). "Ring theoretic properties of certain Hecke algebras". Annals of Mathematics. Annals of Mathematics. 141 (3): 553–572. doi:10.2307/2118560. JSTOR 2118560. OCLC 37032255. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2001. Marrë më 28 dhjetor 2012. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Neil Pieprzak. "Fermat's last theorem and Andrew Wiles". Plus Magazine. Marrë më 2012-04-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]