Teshanji

Coordinates: 44°37′N 17°59′E / 44.617°N 17.983°E / 44.617; 17.983
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Teshanji (Tešanj) është qytezë dhe komunë në pjesën veriore të Bosnjës dhe Hercegovinës, e që gjendet në afërsi të Tesliqit, Dobojit, dhe Zavidoviqit. Administrativisht, i takon Kantonit Zenica-Doboj ne Federatën e Bosnjes dhe Hercegovinës.

Tešhanji shtrihet në një lartësi prej 230 metra dhe është zhvilluar rreth lumit Teshanjka.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja Etnike
Viti Serb  % Boshnjakët  % Kroatët  % Jugosllavët  % Të tjerët  % Gjithsej
1961 3,464 11.87% 18,270 62.61% 6,332 21.70% 1,003 3.44% 113 0.39% 29,182
1971 2,692 7.76% 24,208 69.78% 7,603 21.92% 39 0.11% 151 0.44% 34,693
1981 3,152 7.21% 30,653 70.16% 8,548 19.56% 1,012 2.32% 327 0.75% 43,692
1991 3,078 6.36% 34,938 72.20% 8,952 18.50% 1,038 2.15% 384 0.79% 48,390

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 44°37'N 17°59' / 44.617°N 17.983°D / 44.617; 17.98344°37′N 17°59′E / 44.617°N 17.983°E / 44.617; 17.983