The Machinery of Freedom

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Machinery of Freedom: Guide to a Radical Capitalism
AutoriDavid D. Friedman
Titulli origjinalThe Machinery of Freedom: Guide to a Radical Capitalism
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
BotuesiOpen Court Publishing Company
Botimi1973; 1989 (ed. 2); 2014 (ed. 3)
ISBN0-8126-9069-9

The Machinery of Freedom (Makineria e lirisë) është një libër jo-fiksion nga ekonomisti dhe filozofi David D. Friedman që i bën avokati një vizioni anarko-kapitalist të shoqërisë. Libri u botua për herë të parë në vitin 1973; edicioni i dytë doli në 1989 ndërsa i treti në vitin 2014.

Pamje e përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qëllimi i librit është të tregojë se ligji dhe zbatimi i tij nuk kërkojnë një shtet, por mund të mbahen nga sipërmarrje private jo-detyruese dhe nga bamirësia. Libri hulumton pasojat e mendimit libertarian, përshkruan shembuj të shoqërive pa shtet (sikundër Commonwealthi Islandik) dhe jep edhe rrëfimin personal të autorit se si ai u bë libertarian.

Friedman argumenton se një sistel ligjor pa praninë e shtetit do të ishte mirëbërës për shoqërinë, përfshirë të varfërit.

Friedman pohon se çdo gjë e bërë nga qeveria kushton të paktën dyfishin e asaj që do të kushtonte nëse do të lihej në dorë të privatit (tregut).[1][note 1] Për ta ilustruar këtë fakt ai krahason koston e Shërbimeve Postare në SHBA me koston e të njëjtit shërbim të ofruar nga posta private, sikundër edhe koston e shërbimevve të ofruara nga qeveria sovjetike me koston e shërbimebe të ngjashme të ofruara nga privati/tregu i lirë në Perëndim.[note 2]

Institute of Public Affairs, një think tank australian e përfshiu librin The Machinery of Freedom në listën "Top 20 books you must read before you die" (20 librat që duhet të lexoni përpara se të vdisni) në vitin 2006.[2]

Revista Liberty e emëroi librin si një 10 librat më të mirë libertarianë (The Top Ten Best Libertarian Books), duke lavdëruar punën e autorit rreth sistemeve private për mbrojtjen kombëtare.[3][4]

Libra të ngjashëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Problem of Political Authority by Michael Huemer, released January 2013, builds on Friedman's vision of an anarcho-capitalist society in considerable detail.
 • Chaos Theory by Robert P. Murphy
 • Order Without Law: How Neighbors Settle Disputes by Robert Ellickson
 • "For a New Liberty: The Libertarian Manifesto" by Murray Rothbard
 • "The Market for Liberty" by Linda and Morris Tannehill
 • " The Enterprise of Law: Justice Without the State" by Bruce L. Benson

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Second Edition, pg. 85
 2. ^ Second Edition, pg. 85

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Caré, Sébastien. "Anarcho-capitalism and Moral Philosophy: Deontological versus Consequentialist Ethics". Anarchist Studies Network. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më korrik 12, 2014. Friedman states the 'law' that anything done by government costs at least twice as much as a privately provided equivalent. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Shearmur, Jeremy. Institute of Public Affairs Review, July 2006, Vol. 58, Issue 2, p. 28, 1/3p (AN 22056148)
 3. ^ Vavasour, Liam (shtator 2006). Cox, Stephen (red.). "Ten Great Books of Liberty" (PDF). Liberty. 20 (9): 21–33. Marrë më korrik 12, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Kinsella, Stephan (3 gusht 2006). "Top Ten Books of Liberty". Ludwig von Mises Institute. Marrë më korrik 12, 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]