The Moral Case for Fossil Fuels

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Moral Case for Fossil Fuels
AuthorAlex Epstein
Original titleThe Moral Case for Fossil Fuels
CountrySHBA
LanguageAnglisht
GenreJo-fiksion
PublisherPortfolio Harcover
Pages256 faqe
ISBNISBN 978-1591847441
OCLC892514394

The Moral Case for Fossil Fuels (Çështja morale për lëndët djegëse fosile) është një libër i vitit 2014 shkruar nga teoristi energjitik amerikan Alex Epstein.[1] Në libër argumentohet se, pavarësisht se ndonjëherë etiketohet si "jo-moral" përdorimi i lëndëve djegëse fosile e përmirëson ndjeshëm progresin e përgjithshëm të njerëzimit, dhe rrit jetëgjatësinë dhe të ardhurat e njerëzve.[1]

 Libri ka qenë në listën e librave më të shitur (bestseller) të gazetave Wall Street Journal  dhe New York Times.[2]

Konspekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libri The Moral Case for Fossil Fuels  nënvizon të mirat që ka sjellë për njerëzimin përdorimi i qymyrit, naftës dhe gazit natyror, kur përfshihet përmirësimi i shëndetit, rritja e jetëgjatësisë dhe zgjerimi i mirëqenies materiale.[3][4] Epstein vë gjithashtu në dukje, nëpërmjet të dhënave, se zhvillimi i përdorimit të lëndëve fosile bashkëlidhet me një ambient më të pastër, fakt që bie në kundërshti me besmin e përgjithshëm të njerëzve se lëndët fosile ndotin ambientin.[5]

Libri mbulon edhe tema si klima, efektet e emetimeve të karbonit, natyra e lëvizjeve ambientaliste, dhe roli që luajnë lëndët djegëse fosile në jetën e përditshme.[6][7] Epstein shkruan se burimet e energjisë ëalternative si era, dielli etj janë inferiore ndaj lëndëve fosile për arsye se janë më të shtrenjta dhe më pak të besueshme.[8] 

Epstein gjithashtu ekzaminon trendet e temperaturave globale, ndryshimet në nivelin e deteve dhe del në përfundiin se ndryshimet janë të vogla dhe nuk i justifikojnë aspak parashikimet alarmiste.[9]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b BROUGHTON, PHILIP DELVES. "Making 'The Moral Case for Fossil Fuels'". The Wall Street Journal. Marrë më 12 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "wsj" defined multiple times with different content
  2. ^ "Best Selling Science Books". The New York Times. Marrë më 12 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Making the Case for the Benefits of Fossil Fuels". Bloomberg. Marrë më 12 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Stossel, John. "Fossil fuels are no catastrophe. They have made our lives better". Fox News Channel. Marrë më 12 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ DiLallo, Matt. "Is There a Moral Case to be Made for Fossil Fuels?". Motley Fool. Marrë më 12 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Edward Hilboldt, John. "Book Discussion on The Moral Case for Fossil Fuels". CSPAN. Marrë më 12 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Foster, Peter. "Peter Foster: Don't trust the global warming doomsters and their moral outrage". Financial Post. Marrë më 12 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Veer, PeerGuy The Moral Case for Fossil Fuels: A Bold Humanist Statement The Blaze. Vizituar në 12 korrik 2015
  9. ^ Evans, Andrew Burn Baby Burn The Washington Free Beacon.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]