The Pale Blue Eye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Pale Blue Eye
Regjia ngaScott Cooper
Skenari ngaScott Cooper
Bazuar nëThe Pale Blue Eye nga Louis Bayard
Prodhuesi
Luajnë
KinematografiaMasanobu Takayanagi
MontazhiDylan Tichenor
MuzikaHoward Shore

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaNetflix
Data e publikimit
23 dhjetor 2022 (në SHBA)
6 janar 2023 (në Netflix)
Kohëzgjatja
130 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti72 milionë dollarë[1]

The Pale Blue Eye është një film amerikan i zhanrit triller dhe mister, i vitit 2022, me skenar dhe regji nga Scott Cooper,[2] i përshtatur nga romani i vitit 2006 me të njëjtin emër nga Louis Bayard.[3] Filmi përmban një kastë ansambël që përfshin Christian Bale, Harry Melling, Gillian Anderson, Lucy Boynton, Charlotte Gainsbourg, Toby Jones, Harry Lawtey, Simon McBurney, Timothy Spall dhe Robert Duvall. Skenari i tij tregon detektivin veteran Augustus Landor më 1830 në West Point, Nju Jork, teksa ai heton një seri vrasjesh në Akademinë Ushtarake të Shteteve të Bashkuara me ndihmën e Edgar Allan Poe, një kadet i ri ushtarak.

The Pale Blue Eye u publikua në kinema të zgjedhura më 23 dhjetor 2022, përpara publikimit të tij në transmetim më 6 janar 2023 nga Netflix. Filmi mori komente të përziera.

Njerëzia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "House of Jean Pepe - The Pale Blue Eye (2023)". www.fantrippers.com (në anglisht). 18 janar 2023. Marrë më 15 shkurt 2023.
  2. ^ Kroll, Justin (2023-05-18). "Paramount's 'Gladiator' Sequel Rounds Out Cast With 'Moon Knight' Breakout May Calamawy & Others; 'White Lotus' Actor Fred Hechinger In Talks For Emperor Geta Role; Barry Keoghan Exits". Deadline (në anglisht). Marrë më 2023-05-19.
  3. ^ Zee, Michaela (2022-12-07). "'The Pale Blue Eye' Trailer: Christian Bale Teams With Edgar Allan Poe to Investigate a Grisly Murder in Netflix Thriller". Variety (në anglisht). Marrë më 2022-12-21.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]