Harry Melling

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harry Melling
Melling në Festivalin e Filmit në Venecia 2018
U lind në
Harry Edward Melling

(1989-03-17) 17 mars 1989 (35 vjeç)
Londër, Angli
ShkollimiLondon Academy of Music and Dramatic Art
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti2000–sot
Njohur përDadli Dërsli në serinë Harry Potter
Të afërmPatrick Troughton (gjysh)[1]

Harry Edward Melling (lindur më 17 mars 1989) është një aktor anglez i njohur për rolin e Dadli Dërslit në pesë filmat Harry Potter dhe për rolin e tij si Harry Beltik në The Queen's Gambit. Gjyshi i tij ishte aktori Patrick Troughton.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në karrierën e tij të hershme, Melling interpretoi në produksionet skenike të The Provoked Wife, King John, Antigone dhe Plenty. Ai u shfaq në pesë nga filmat e Harry Potter si kushëriri i llastuar i Harri Poterit, Dadli Dërsli. Ai u vendos për herë të parë në rol në moshën 10-vjeçare, në vitin 1999 dhe do ta luante personazhin deri në vitin 2010 dhe paraqitjen e tij në Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes - Pjesa 1.[2]

Në vitin 2009, ai luajti në një ringjallje të Mother Courage and Her Children në Teatrin Kombëtar Mbretëror. Ai u shfaq në "The Sorcerer's Shadow", një episod i serialit televiziv të BBC-së Merlin, duke luajtur rolin e një mbrojtësi të ri të quajtur Gilli, i cili synon të përdorë magjinë për ta ndihmuar atë të fitojë turneun legjendar të Camelot. Ai gjithashtu luajti Robert Brown në serialin televiziv të BBC-së Just William.[3] Në tetor 2009, u njoftua se Melling kishte humbur aq shumë peshë që nga shfaqja e tij e fundit në Harry Potter, sa që tani ishte "i panjohshëm". Roli i Dadlit pothuajse ishte riformuluar për Harry Potter and the Deathly Hallows – Pjesa 1, por Melling ishte në gjendje të ripërsëritte pjesën duke veshur një kostum të trashë. Ai komentoi pozitivisht për ndryshimin: “Tani mund të heq dorë nga aktori fëmijë, si dhjami dhe të filloj një karrierë të re, sepse askush nuk më sheh si Dudley”.[4]

Në vitin 2020, Melling luajti predikuesin ungjillor Roy Laferty në thrillerin e Netflix, The Devil All The Time . Në të njëjtin vit, ai u shfaq në dramën e Netflix The Queen's Gambit, në të cilën ai luan Harry Beltik, një shahist, mik dhe një nga konkurrentët e Beth në Kentaki.[5]

Në vitin 2022, ai pati një rol kryesor si Edgar Allan Poe i ri në filmin The Pale Blue Eye.[6][7][8]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2001 Harry Potter dhe Guri Filozofal Dadli Dërsli
2002 Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave
2004 Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit
2007 Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit
2010 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes - Pjesa 1
2016 Qyteti i Humbur i Z William Barclay
2017 Lufta aktuale Benjamin Vale
2018 Balada e Buster Scruggs Harrison Segmenti: "Bileta e vaktit"
Mbajtesi Rreshter Smythe
2019 Në pritje të barbarëve Ushtari i Garnizonit 4
2020 Garda e Vjetër Steven Merrick
Thoni lutjet tuaja Tim
Djalli gjatë gjithë kohës Roy Laferty
2021 Tragjedia e Makbethit Malcolm
2022 Të lutem, fëmijë të lutem Arturi
The Pale Blue Eye Edgar Allan Poe

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2005 Friends and Crocodiles Young Oliver Film televiziv
2010 Merlin Gilli 1 episod
2010 Just William Robert Brown 4 episode
2011 Garrow's Law George Pinnock 3 episode
2016 The Musketeers Bastien 1 episod
2019 The War of the Worlds Artilleryman Miniseri, 2 episode
2019 His Dark Materials Sysselman 1 episod
2020 The Queen's Gambit Harry Beltik Miniseri, 4 episode

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jardine, Cassandra (6 tetor 2009). "Harry Potter star: My life after Dudley Dursley". The Telegraph (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2022. Marrë më 10 shkurt 2022.
  2. ^ "Harry Melling: 'It feels like the Dudley Dursley narrative is changing'" (në anglisht). NME. 12 janar 2023. Marrë më 22 janar 2023.
  3. ^ "Just William (2010)" (në anglisht). British Comedy Guide. Marrë më 22 janar 2023.
  4. ^ Jardine, Cassandra (6 tetor 2009). "Harry Potter star: My life after Dudley Dursley". The Telegraph (në anglisht).
  5. ^ "'People want to hold onto their experiences of Harry Potter': Harry Melling on the wizarding franchise, the Coen bros and The Pale Blue Eye". The Independent (në anglisht). 31 dhjetor 2022. Marrë më 22 janar 2023.
  6. ^ "The Haunting of Harry Melling" (në anglisht). Vanity Fair. 6 janar 2023. Marrë më 22 janar 2023.
  7. ^ "'The Pale Blue Eye' Review: Christian Bale Is a Detective Who Teams Up with Edgar Allan Poe in Scott Cooper's Gloomfest Murder Mystery" (në anglisht). 22 dhjetor 2022. Marrë më 22 janar 2023.
  8. ^ "The Pale Blue Eye review" (në anglisht). 22 dhjetor 2022. Marrë më 22 janar 2023.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]