The Queen's Gambit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Queen's Gambit
TheQueensGambitCropped.png
GjiniaPeriod drama
Krijuar nga
Shkruar ngaScott Frank
Regjia ngaScott Frank
Luajnë
ShtetiSHBA
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i episodeve7
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
Prodhuesit
  • Marcus Loges
  • Mick Aniceto
KinematografiaSteven Meizler
MontazhieriMichelle Tesoro
Kohëzgjatja46-67 minuta
Kompanitë e prodhimit
  • Flitcraft Ltd
  • Wonderful Films
Transmetimi
Programi origjinalNetflix
Transmetimi i parëTetor 23, 2020 (2020-10-23)
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

The Queen's Gambit është një miniseri dramë amerikane e vitit 2020 bazuar në romanin e Walter Tevis me të njëjtin emër në vitin 1983. Titulli i referohet "Hapjes së Mbretëreshës", një hapje shahu. Është shkruar dhe drejtuar nga Scott Frank, i cili e krijoi atë me Allan Scott. Duke filluar nga mesi i viteve 1950 dhe duke vazhduar në vitet 1960, historia ndjek jetën e Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), një mrekulli e shahut jetime në ngritjen e saj në krye të botës së shahut ndërsa luftonte me varësinë nga droga dhe alkooli.

Netflix publikoi The Queen's Gambit më 23 tetor 2020. Pas katër javësh ishte bërë miniseria më e shikuar e skenarit të Netflix.[1] Ajo u vlerësua nga kritikët, të cilët vlerësuan performancën e Taylor-Joy, si dhe kinematografinë dhe vlerat e produksionit. Ajo ka marrë gjithashtu një përgjigje pozitive nga komuniteti i shahut dhe të dhënat sugjerojnë se ka rritur interesin e publikut në lojë.[2][3]

Seriali fitoi dy çmime Golden Globe: Seriali më i mirë i kufizuar ose Filmi Televiziv dhe Aktorja më e Mirë - Miniseries ose Film Televiziv për Taylor-Joy. Ajo ishte gjithashtu e nominuar për Çmimin Televiziv të Kritikëve për Aktorën më të Mirë në një film / Miniseries dhe Çmimin e Sportit të Aktorëve të Ekranit për Performancën e jashtëzakonshme nga një Aktor Femër në një Miniserial ose Film Televiziv .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ White, Peter (23 nëntor 2020). "'The Queen's Gambit' Becomes Netflix's Biggest Scripted Limited Series With 62M Checking Chess Drama". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2020. Marrë më 23 nëntor 2020.
  2. ^ Rosen, Christopher (23 nëntor 2020). "The Queen's Gambit Has Everyone Buying Chess Boards". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2020. Marrë më 23 nëntor 2020.
  3. ^ Allebest, Erik (22 nëntor 2020). "Incredible Second Wave of Interest in Chess". Chess.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2020. Marrë më 24 nëntor 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]