Jump to content

The Queen's Gambit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Queen's Gambit
GjiniaPeriod drama
Krijuar nga
Bazuar nëThe Queen's Gambit
nga Walter Tevis
Shkruar ngaScott Frank
Regjia ngaScott Frank
Luajnë
Muzika ngaCarlos Rafael Rivera
ShtetiShtetet e Bashkuara
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i episodeve7
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
Prodhuesit
 • Marcus Loges
 • Mick Aniceto
KinematografiaSteven Meizler
MontazhieriMichelle Tesoro
Kohëzgjatja46–67 minuta
Kompanitë e prodhimit
 • Flitcraft Ltd
 • Wonderful Films
Transmetimi
Programi origjinalNetflix
Transmetimi origjinal23 tetor 2020
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

The Queen's Gambit është një miniseri dramë amerikane e vitit 2020 bazuar në romanin e Walter Tevis me të njëjtin emër në vitin 1983. Titulli i referohet "Hapjes së Mbretëreshës", një hapje shahu. Është shkruar dhe drejtuar nga Scott Frank, i cili e krijoi atë me Allan Scott. Duke filluar nga mesi i viteve 1950 dhe duke vazhduar në vitet 1960, historia ndjek jetën e Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), një mrekulli e shahut jetime në ngritjen e saj në krye të botës së shahut ndërsa luftonte me varësinë nga droga dhe alkooli.

Netflix publikoi The Queen's Gambit më 23 tetor 2020. Pas katër javësh ishte bërë miniseria më e shikuar e skenarit të Netflix.[1] Ajo u vlerësua nga kritikët, të cilët vlerësuan performancën e Taylor-Joy, si dhe kinematografinë dhe vlerat e produksionit. Ajo ka marrë gjithashtu një përgjigje pozitive nga komuniteti i shahut dhe të dhënat sugjerojnë se ka rritur interesin e publikut në lojë.[2][3]

Seriali fitoi dy çmime Golden Globe: Seriali më i mirë i kufizuar ose Filmi Televiziv dhe Aktorja më e Mirë - Miniseries ose Film Televiziv për Taylor-Joy. Ajo ishte gjithashtu e nominuar për Çmimin Televiziv të Kritikëve për Aktorën më të Mirë në një film / Miniseries dhe Çmimin e Sportit të Aktorëve të Ekranit për Performancën e jashtëzakonshme nga një Aktor Femër në një Miniserial ose Film Televiziv .

The Queen's Gambit ndjek jetën e një mrekullie shahu jetime, Elizabeth Harmon, gjatë përpjekjes së saj për t'u bërë një shahiste elitare, ndërsa po luftonte me problemet emocionale, drogën dhe varësinë nga alkooli. Titulli i serisë i referohet një hapjeje shahu me të njëjtin emër. Historia është vendosur në mesin e viteve 1950 dhe 1960.[4]

Në vitet 1950 në Lexington, Kentucky, një Beth tetëvjeçare, pasi humbi nënën e saj në një aksident me makinë, dërgohet në një jetimore ku mësohet shah nga kujdestari i ndërtesës, z. Shaibel. Siç ishte e zakonshme në atë kohë, jetimorja u shpërndan vajzave pilula të përditshme qetësuese për të "ekuilibruar disponimin e tyre",[5][6], e cila kthehet në një varësi për Beth. Ajo shpejt bëhet një shahiste e fortë për shkak të aftësive të saj vizualizuese. Disa vite më vonë, Beth birësohet nga çifti pa fëmijë periferike Alma dhe Allston Wheatley. Ndërsa përshtatet me shtëpinë e saj të re, Beth hyn në një turne shahu dhe fiton pavarësisht se nuk kishte përvojë paraprake në shah konkurrues. Alma fillimisht është rezistente ndaj interesit të Beth për shahun, por pasi Beth fiton turneun e saj të parë, Alma mbështet plotësisht qëndrimin e vajzës së saj birësuese për të marrë pjesë në gara të ndryshme shahu. Beth zhvillon miqësi me disa njerëz, duke përfshirë ish-kampionin e shtetit të Kentakit, Harry Beltik, kampionin kombëtar të Shteteve të Bashkuara, Benny Watts, dhe gazetarin dhe kolegun e tij D.L. Townes.

Ndërsa Beth ngrihet në majat e botës së shahut dhe korr përfitimet financiare të suksesit të saj, varësia e saj nga droga dhe alkooli përkeqësohet. Me ndihmën e shoqes së saj më të vjetër Jolene, me të cilën u rrit në jetimore, ajo përgatitet për një turne të madh ndërkombëtar shahu kundër lojtarëve më të mirë të botës në Moskë.

Nr.TitulliRegjiaTeleplay byData release transmetimit
1"Openings"Scott FrankScott Franktetor 23, 2020 (2020-10-23)
Elizabeth Harmon mbetet jetime në moshën 9-vjeçare kur nëna e saj vdes në një aksident automobilistik në New Circle Road. Më pas ajo është dërguar në Shtëpinë e Vajzave në Methuen. Në jetimore, fëmijëve u jepen pilula qetësuese për t'i bërë ata më të bindur. Ndërsa pastronte gomat në bodrum, Beth zbulon kujdestarin, z. Shaibel, duke studiuar shah vetë. Pas kërkesave të përsëritura dhe duke treguar se ajo tashmë ka mësuar se si lëvizin copat duke e vëzhguar atë, ai pa dëshirë pranon t'i mësojë asaj lojën. Ajo përmirësohet shpejt, falë inteligjencës së saj hapësinore dhe abuzimit me qetësuesit që ndryshojnë mendjen, të cilët e lejojnë atë të fokusohet dhe të vizualizojë lojërat e shahut në tavanin mbi shtratin e saj. Kur ajo arrin ta mundë rregullisht, Shaibel e prezanton me mësuesin lokal të klubit të shahut të shkollës së mesme, zotin Ganz, të cilin edhe ajo e mund. Ganz e fton atë të luajë një ekspozitë të njëkohshme kundër të gjithë klubit të tij. Pasi shteti miraton një ligj që nxjerr jashtë ligjit përdorimin e qetësuesve për fëmijët, Beth fillon të vuajë nga tërheqja. E dhënë më shumë se një pilulë qetësuese nga shoqja e saj Jolene, Beth mund të gjithë klasën e Ganz-it me lehtësi, duke i komentuar më vonë Shaibel-it për aftësitë e tyre të dobëta në shah dhe sa gjallërues ishte fitorja. Ende duke vuajtur nga tërheqja, ajo kapet duke vjedhur një kavanoz me ilaçe dhe bie të fikët pas mbidozimit duke gëlltitur disa kafshata me pilula.
2"Exchanges"Scott FrankScott Franktetor 23, 2020 (2020-10-23)
Beth është birësuar si adoleshente nga çifti Lexington, Alma dhe Allston Wheatley. Alma është e pakënaqur, ndërsa Allston është emocionalisht i largët dhe shpesh mungon. Në shkollën e saj të re të mesme, Beth ngacmohet nga vajzat e njohura të "Apple Pi Club" për rrobat e saj të zbehta dhe inteligjencën e dukshme. Beth vjedh qetësues nga nëna e saj (të njëjtin lloj që i dhanë në jetimore) dhe përsëri fillon të vizualizojë pozicionet e shahut në tavan. Ajo gjithashtu vjedh një revistë shahu dhe mëson për Kampionatin e ardhshëm Shtetëror të Kentakit. Pa para, ajo i shkruan zotit Shaibel, i cili i dërgon 5 dollarë për tarifën e hyrjes. Ajo i befason organizatorët duke lundruar nëpër lojërat e saj të hershme dhe zhvillon një dashuri me një djalë të ri të quajtur Townes. Pas ditës së dytë të turneut, Beth vjen në shtëpi për të zbuluar se Allston e ka braktisur atë dhe Almën. Beth ka frikë se ajo do të kthehet në jetimore, por Alma i thotë se do të gënjejnë që ajo të mund të qëndrojë. Gjatë ndeshjes së saj të fundit të turneut kundër kampionit shtetëror Harry Beltik, Beth shqetësohet nga mbërritja e tij me vonesë dhe vrapon në banjë, ku ajo merr një pilulë qetësuese për të ndihmuar në fitoren e lojës. Alma planifikon ta çojë Beth në një turne në Cincinnati ku paratë e konsiderueshme të çmimeve janë në dispozicion.
3"Doubled Pawns"Scott FrankScott Franktetor 23, 2020 (2020-10-23)
Beth fiton turneun në Cincinnati, duke i dhënë Almës 15% të çmimit. Beth vazhdon të braktisë shkollën ndërsa udhëton në turne dhe shpejt fiton njohjen kombëtare për arritjet e saj. Ajo gjithashtu fillon të vishet më me stil ndërsa fitimet e saj rriten. Në shkollë, Beth është e ftuar në një takim të "Apple Pi Club" nga vajzat që fillimisht e kishin shmangur. Ajo shpejt e kupton se nuk ka asgjë të përbashkët me ta dhe, duke vjedhur një shishe xhin, arratiset në shtëpi. Në vitin 1966, Beth shkon në Las Vegas për US Open ku ajo ribashkohet me Townes, tani një gazetare që mbulon ngjarjen për gazetën Lexington. Ata kthehen në dhomën e tij të hotelit ku Townes i bën fotot e saj. Të dy luajnë shah dhe ndajnë një moment të shkurtër, intim, por ndërpriten nga shoku i dhomës së Townes, për të cilin Beth dyshon se është gjithashtu i dashuri i tij. Beth përplaset me kampionin aktual kombëtar të SHBA-së, Benny Watts, i cili tregon një gabim në lojën e saj kundër Beltik. Beth është befasuar dhe riluan lojën e saj të mëparshme, duke humbur besimin e saj. Ajo përjeton humbjen e saj të parë profesionale kundër Benny të nesërmen dhe ata e përfundojnë turneun si bashkë-kampione.
4"Middle Game"Scott FrankScott Franktetor 23, 2020 (2020-10-23)
Beth merr mësime natën në Rusisht në një kolegj lokal. Ajo merr pjesë në një festë ku pi duhan marihuanë dhe fle me një nga studentët. E mbetur vetëm në banesën e zbrazët për fundjavën, ajo kënaq veten me më shumë alkool dhe drogë. Pas mbarimit të shkollës së mesme, Beth udhëton në një turne ndërkombëtar në Mexico City me Almën. Beth konkurron kundër disa lojtarëve ndërkombëtarë, duke përfshirë 13-vjeçarin sovjetik Georgi Girev, të cilin e mposht në një lojë të vështirë që zgjati dy ditë. Ndërsa në një ashensor të mbushur me njerëz, Beth dëgjon një bisedë midis kampionit sovjetik të botës Vasily Borgov dhe dy bashkëpunëtorëve që diskutojnë stilin e saj të lojës dhe dobësitë e mundshme. Borgov komenton se ajo është jetime dhe e mbijetuar si ata. Beth më pas luan Borgov dhe humbet me të në një lojë intensive pasi ai e befason atë me një hapje. Kthehu në dhomën e hotelit, Beth zbulon se Alma ka vdekur nga hepatiti i dyshuar, ndoshta i përkeqësuar nga pirja e tepërt e saj. Beth arrin të kontaktojë Allston në Denver, i cili nuk dëshiron të bëjë asgjë me marrëveshjet e varrimit. Megjithatë, ai pranon të lërë Beth-in të mbajë shtëpinë. Beth blen më shumë qetësues nga një farmaci përpara se të fluturojë në shtëpi për të rregulluar varrimin e Almës, duke porositur markën e saj tregtare Gibson si haraç.
5"Fork"Scott FrankScott Franktetor 23, 2020 (2020-10-23)
Beth kthehet në shtëpi në Kentaki dhe rilidhet me Beltikun, i cili po ndjek kolegjin dhe ka ndjenja romantike për të. Me sugjerimin e Beth-it, ai shkon në shtëpinë e Almës për të shoqëruar Beth-in tashmë të vetmuar. Të dy kalojnë kohë duke u stërvitur dhe flenë së bashku disa herë derisa Beltik të kuptojë se obsesioni i Beth-it me shahun do të lërë gjithmonë në hije çdo marrëdhënie që ata mund të kenë. Të dy rrugët, pasi Beltik pranon se pasioni i tij për lojën është zbehur. Beth takon ish-torturuesin e saj të shkollës së mesme Margaret në qytet, tani e martuar menjëherë pas diplomimit. Ajo tani ka një vajzë dhe po bëhet shpejt një alkoolike. Beth udhëton në kampionatin amerikan të vitit 1967 në Ohio, ku ajo ribashkohet me Benny Watts. Mbrëmjen para se të planifikohen të përballen me njëri-tjetrin në ndeshjen e fundit, Benny sfidon Beth-in në disa raunde shahu me shpejtësi për pesë dollarë secili. Një lojtar me përvojë shahu me shpejtësi, ai e rrah atë vazhdimisht dhe e pastron atë nga të gjitha paratë e saj. Të nesërmen, megjithatë, Beth mund Benny për t'u bërë kampion i SHBA. Të dy diskutojnë të ardhmen e Beth-it në konkurrencën ndërkombëtare. Benny, duke kuptuar se Beth ka nevojë për një model dhe një trajner, e fton Bethin të stërvitet për Ftesën Paris me të në New York City.
6"Adjournment"Scott FrankScott Franktetor 23, 2020 (2020-10-23)
Beth udhëton në Nju Jork me Benny, ku ai e stërvit atë për Paris Invitational. Ai fton dy lojtarë të fortë, Hilton Wexler dhe Arthur Levertov për të ndihmuar, së bashku me një mik të përbashkët, një model francez të quajtur Cleo, i cili shpejt miqësohet me Beth-in. Beth mundet në mënyrë të përsëritur Benny, Wexler dhe Levertov në shah me shpejtësi të njëkohshme, duke fituar më shumë se sa Benny i mori asaj në Ohio. Beth dhe Benny flenë së bashku, por Benny prish humorin duke folur më pas për strategjinë e shahut për Parisin. Në Paris Invitational, Beth kalon në finale kundër Borgov. Cleo, i cili është gjithashtu në Paris, fton Beth-in për të pirë. Beth me hezitim bashkohet me Cleo në bar, duke rezultuar në një përkulje natën vonë. Hungover, Beth fle për finalen dhe nuk arrin të fokusohet, duke humbur edhe një herë nga Borgov. E shkatërruar, Beth refuzon ofertën e Benny-t për të vazhduar të qëndrojë me të në Nju Jork për t'u përgatitur për Ftesën e Moskës, në vend të kësaj të kthehet në Kentaki. Pas kthimit të saj, ajo kontaktohet nga avokati i saj duke thënë se Allston tani ka probleme me jetesën e saj në shtëpinë e tij. Ai kërkon që ajo të lirojë, duke këmbëngulur se nuk ia ka dhënë shtëpinë, pavarësisht asaj që tha më parë. Beth blen shtëpinë prej tij, duke rënë dakord të paguajë kapitalin prej 7,000 dollarësh, por duke zbritur koston e rregullimit të varrimit për Almën. E vetme, ajo heq të gjitha gjërat e tij nga shtëpia dhe dekoron. Menjëherë pas kësaj, ajo zhytet në një drogë dhe alkool prej disa ditësh, duke injoruar telefonatat dhe botën e jashtme. Duke nderuar me ngurrim angazhimin e saj për të vizituar Kampionatin Shtetëror të Kentakit, ajo rrah kundërshtaren e saj të parë në turne, Annette, përpara se Harry të përballet me të për alkoolizmin e saj. Të nesërmen, Beth gjen Jolene në derën e saj të përparme.
7"End Game"Scott FrankScott Franktetor 23, 2020 (2020-10-23)
Në një rikthim në fillimin e serialit në vitin 1957, Beth dhe nëna e saj vizitojnë një person, i cili zbulohet se është babai biologjik i Beth. Nëna e Bethit i lutet babait të Bethit që të marrë fëmijën e tyre, por ai e refuzon duke i thënë se është tepër vonë. Në të tashmen e vitit 1968, Jolene dhe Beth marrin pjesë në funeralin e zotit Shaibel. Më pas, Beth riviziton jetimoren dhe prishet kur zbulon se Shaibel kishte ndjekur karrierën e saj deri në vdekjen e tij. Jolene e ndihmon të lërë pijen me një regjim fitnesi fizik. Një grup i krishterë i quajtur Kryqëzata e Krishterë i dërgon një letër Bethit për ta pyetur për ndihmën financiare të saj. Beth refuzon fondet nga Kryqëzata e Krishterë për të udhëtuar në Ftesën e Moskës. Ajo i kërkon Benit që ta ndihmojë në financimin e saj, i cili refuzon. Jolene i jep hua paratë dhe Beth mbërrin në Moskë Ftesa. Beth fiton disa ndeshje, duke fituar shumë fansa nga publiku rus. Në ndeshjen e fundit kundër Borgov, Beth luan Gambitin e Mbretëreshës; loja shtyhet pas dyzet lëvizjeve. Beth rilidhet me Townes, i cili po mbulon turneun për Lexington Herald-Leader. Beth merr një telefonatë nga Benny, i cili ka mbledhur Harry, Matt, Mike, Wexler dhe Levertov për të analizuar lojën e saj me Borgov. Kur loja rifillon atë mbrëmje, Beth është në gjendje ta vizualizojë lojën pa pilula qetësuese dhe përfundimisht mund Borgovin pas refuzimit të saj për një ofertë barazimi. Beth festohet gjerësisht nga vendasit e mbledhur jashtë vendit. Gjatë udhëtimit për në aeroport, Beth del nga makina dhe niset për në një park ku burrat vendas luajnë shah. Ata e njohin atë dhe e përshëndesin ngrohtësisht, duke e ftuar të luajë.

Përgjigje kritike

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Performanca e Anya Taylor-Joy si Beth Harmonmori një vlerësim të gjerë nga kritikët dhe i dha asaj një nominim për Primetime Emmy Award për Aktoren Kryesore të Shquar në një Seri ose Film të Kufizuar.

Në grumbulluesin e rishikimeve Rotten Tomatoes, The Queen's Gambit mori një vlerësim miratimi prej 96% bazuar në 105 rishikime, me një vlerësim mesatar prej 7.9/10. Konsensusi i kritikëve të faqes në internet thotë: "Lëvizjet e tij nuk janë gjithmonë perfekte, por mes performancës magnetike të Anya Taylor-Joy, detajeve të periudhës së realizuar jashtëzakonisht dhe shkrimit emocionalisht inteligjent, The Queen's Gambit është një fitore absolute."[7] Metacritic i dha serisë një rezultat mesatar i ponderuar prej 79 nga 100 bazuar në 28 rishikime, që tregon "vlerësime përgjithësisht të favorshme".[8]

 1. ^ White, Peter (23 nëntor 2020). "'The Queen's Gambit' Becomes Netflix's Biggest Scripted Limited Series With 62M Checking Chess Drama". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2020. Marrë më 23 nëntor 2020.
 2. ^ Rosen, Christopher (23 nëntor 2020). "The Queen's Gambit Has Everyone Buying Chess Boards". Vanity Fair (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2020. Marrë më 23 nëntor 2020.
 3. ^ Allebest, Erik (22 nëntor 2020). "Incredible Second Wave of Interest in Chess". Chess.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 nëntor 2020. Marrë më 24 nëntor 2020.
 4. ^ Netflix Media Center (19 mars 2019). "NETFLIX ORDERS LIMITED SERIES THE QUEEN'S GAMBIT FROM SCOTT FRANK" (in en). Press release. https://media.netflix.com/en/press-releases/netflix-orders-limited-series-the-queens-gambit-from-scott-frank. Retrieved 20 korrik 2019. 
 5. ^ Miller, Matt (11 nëntor 2020). "What Exactly Are Those Green Pills in The Queen's Gambit?". Esquire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2020. Marrë më 27 nëntor 2020.
 6. ^ Park, Andrea (3 nëntor 2020). "What Are the Green Pills Beth Takes In 'The Queen's Gambit'?". Marie Claire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 nëntor 2020. Marrë më 1 dhjetor 2020.
 7. ^ "The Queen's Gambit: Miniseries (2020)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Marrë më 18 janar 2022.
 8. ^ "The Queen's Gambit: Season 1". Metacritic (në anglisht). Marrë më 2 nëntor 2020.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]