The Vision of the Anointed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Vision of the Anointed
AutorThomas Sowell
Titulli origjinal'The Vision of the Anointed'
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
TemaPolitika shoqërore
ZhanriEkonomi, Filozofi
BotoiBasic Books
Faqe320 faqe
ISBNISBN 978-0-465-08995-6
Paraprihet ngaRace And Culture: A World View 
Përcjellet ngaKnowledge and Decisions 

The Vision of the Anointed është një libër nga ekonomisti, filozofi politik dhe shkrimtari Thomas Sowell ku kundërshtohen pikëpamjet e njerëzve të cilët Sowell i quan "Teflon prophets" (profetë të Teflonit), të cilët predikojnë se në mungesë të ndërhyrjes qeveritare, në të ardhmen do të ketë probleme shoqërore, ekonomike dhe ambientale. Libri u botua fillimisht në 20 qershor 1996 nga Basic Books.

Pamje e përgjithshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sowell shkruan se këta mendimtarë, shkrimtarë dhe aktivistë vazhdojnë të lavdërohen edhe në prani të fakteve që përgënjeshtrojnë pozicionet e tyre. Sowell shkruan se ata janë promovues të një botëkuptimi të lindur nga fantazia dhe që është i papërshkueshëm nga konsiderata të botës reale.[1]

Titulli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli i librit i referohet pikëpamjes rreth natyrës njerëzore që Sowell quan "the unconstrained vision" (vizioni i pafrenuar) në librin e vet më të hershëm A Conflict of Visions, dhe që psikologu dhe linguisti Steven Pinker, në librin e tij The Blank Slate, quan "the utopian vision" (vizioni utopik).[2]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ George, Robert P. (1995-10-23). "The Vision of the Anointed: Self-Congratulation as a Basis for Social Policy". National Review. Marrë më 2008-09-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "The Blog: Tragic vs. Utopian View of Human Nature". Ben Casnocha. 2009-10-13. Marrë më 2010-03-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]