Thomas Sowell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thomas Sowell

Thomas Sowell ( /sl/; lindur 30 qershor 1930) është një ekonomist amerikan, teorist shoqëror, filozof politik dhe autor.

Sowell lindi në North Carolina, por u rrit në Harlem, New York. Ai e la shkollën e mesme dhe shërbeu në trupat e Marinës së SHBA-ve gjatë Luftës Koreane.[1] Ai ka marrë një diplomë Bachelor's duke u diplomuar me magna cum laude[2] nga Harvard University në vitin 1958 dhe ka gjithashtu një diplomë Master nga Columbia University të cilën e ka marrë në vitin 1959. Në vitin 1968 ai mori doktoratën e vet në Ekonomi nga University of Chicago.[3]

Sowell ka shërbyer në fakultetet e universiteteve të ndryshme, përfshirë Cornell University dhe University of California, Los Angeles. 

Që prej 1980, ai ka punuar tek Hoover Institution në Stanford University. Sowell shkruan nga një pikëpamje konservatore dhe liberal-klasike, duke bërë avokati për ekonominë e tregut të lirë. Ai ka shkruar mbi 30 libra dhe është vlerësuar me National Humanities Medal.

Veprat & shkrimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Librat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa nga librat më të shitur të Sowellit janë:

 • Basic Economics: A Common Sense Guide to the Economy
 • Black Rednecks and White Liberals (2005), a collection of essays challenging stereotypes about race and education.[4]
 • Intellectuals and Society (2010), defines intellectuals as influential but unaccountable "idea workers".
 • Intellectuals and Race (2013)

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Senior Fellow, Hoover Institution, September 1980–present
 • Professor of Economics, UCLA, July 1974–June 1980
 • Visiting Professor of Economics, Amherst College, September–December 1977
 • Fellow, Hoover Institution, Stanford University, April–August 1977
 • Fellow, Center for Advanced Study in the Behavioral Sciences, July 1976–March 1977
 • Project Director, The Urban Institute, August 1972–July 1974
 • Associate Professor of Economics, UCLA, September 1970–June 1972
 • Associate Professor of Economics, Brandeis University, September 1969–June 1970
 • Assistant Professor of Economics, Cornell University, September 1965–June 1969[13]#cite_note-sowell19990503-13
 • Economic Analyst, American Telephone & Telegraph Co., June 1964–August 1965
 • Lecturer in Economics, Howard University, September 1963–June 1964
 • Instructor in Economics, Douglass College, Rutgers University, September 1962–June 1963
 • Labor Economist, U.S. Department of Labor, June 1961–August 1962

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Graglia, Nino A. (dimër 2001). "Profile in courage". Hoover Institution Newsletter. Hoover Institution. Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2005. Marrë më 9 nëntor 2005. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 2. ^ "Thomas Sowell Articles - Political Columnist & Commentator". townhall.com. Marrë më 20 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Sowell, Thomas. "Curriculum vita". TSowell.com. Marrë më 6 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Black Rednecks & White Liberals". Marrë më 5 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Lexime të mëtejshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]