Theo Angelopoulos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Theo Angelopoulos

Θεόδωρος Αγγελόπουλος
Theo në Athinë, 2009.
U lind në
Θόδωρος Αγγελόπουλος

27 prill 1935
Athinë, Greqi
Vdiq24 janar 2012
Pireu, Greqi
Profesioni
  • regjisor
  • skenar
  • producent
  • montazhier
Vite aktiviteti1969-2012
Punë e shquar
Lista e plotë

Theo Angelopoulos (greqisht: Θεόδωρος Αγγελόπουλος) (Athinë, 27 prill 1935 - Pireu, 24 janar 2012) ishte një regjizor, skenarist dhe produktor kinematografie grek. Ai është nderuar me çmime në Greqi dhe jashtë saj për kontributin e tij në kinema, me më të rëndësishmin nga filmi më i mirë me Palmën e ArtëFestivalin e Filmit në Kanë në vitin 1998 për filmin Përjetësia dhe një ditë (Μία αιωνιότητα και μία μέρα). Konsiderohet si një nga regjisorët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ndër filmat e tij më të famshëm janë: Peizazh në mjegull, Përjetësia dhe një ditë, Recitimi, Shikimi i Uliksit dhe Aleksandri i Madh.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

viti Titulli Roli në film Shënime
1968 Shfaqja regjizor me metrazh të shkurtër
1970 Rindërtimi regjizor -
1972 Ditët e '36 regjizor Trilogjia e historisë (Pjesa 1)
1975 Recitimi Regjisor / Shkrimtar Trilogjia e historisë (Pjesa 2)
1977 Gjuetarët Regjisor / Shkrimtar Trilogjia e historisë (Pjesa 3)
1980 Aleksandri i Madh regjizor Festivali i Filmit në Venecia 1980 (Konkurrencë)

Festivali i Selanikut 1980 (Konkursi: 4 çmime, Çmimi i Filmit më të Mirë PEKK, Çmimi i Artë Komunal)

1983 Athinë, kthehu në Akropol regjizor Për televizion
1984 Udhëtim për në Kythira Regjisor / Shkrimtar Trilogjia e heshtjes (Pjesa 1)
1986 Bletari Regjisor / Shkrimtar Trilogjia e heshtjes (Pjesa 2)
1988 Peizazh në mjegull Regjisor / Shkrimtar Trilogjia e heshtjes (Pjesa 3)
1991 Hapi i pezulluar i lejlekut Regjisor / Shkrimtar Trilogjia e kufirit (Pjesa 1)
1995 Vështrimi i Odiseut ose Shikimi i Uliksit Regjisor / Shkrimtar Trilogjia e kufirit (Pjesa 2)
1998 Përjetësia dhe një ditë Regjisor / Shkrimtar Trilogjia e kufirit (Pjesa 3)

Festivali i Filmit në Kanë 1998 (Palma e Artë)

2004 Trilogjia 1: Livadhi që qan Regjisor / Shkrimtar Trilogji moderne

E Greqisë (Pjesa 1)

2008 Trilogjia 2: Pluhuri i kohës Regjisor / Shkrimtar Trilogji moderne

E Greqisë (Pjesa 2)

2012 [1] Trilogjia 3: Deti tjetër Regjisor / Shkrimtar Trilogji moderne

E Greqisë (Pjesa 3)

(i paplotë)

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Το γύρισμα της ταινίας διακόπηκε καθώς ο σκηνοθέτης σκοτώθηκε σε ατύχημα κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων της και δεν ολοκληρώθηκε. Είναι άγνωστο αν και πότε θα κυκλοφορήσει. ↑