Theodore Simon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Théodore Simon (10 korrik 1873 - 4 shtator 1961) ishte një psikolog francez i cili punoi së bashku me Alfred Binet për të zhvilluar shkallën Binet-Simon, një nga instrumentet më të përdorura në botë për matjen e inteligjencës . Kjo shkallë u rishikua në vitin 1908 dhe 1911, dhe shërbeu si një model për zhvillimin e shkallëve më të reja. Simon punoi në spitale të ndryshme në të gjithë Francën, duke përfshirë Sainte-Anne dhe Dury-les-Amiens . Ai gjithashtu punoi si psikiatër në Spitalin e Saint-Yon  dhe si drejtor mjekësor në Perray-Vaucluse. Ai ishte gjithashtu themeluesi i shkollës së parë të psikiatrisë në spitalin Maison Blanche në Neuilly-sur-Marne, në vitin 1946. Ky Institut i cili tani mban emrin e tij vazhdon të funksionojë edhe në ditët tona. [1] [2] [3] [4]

Publikime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Alfred Binet et Theodore Simon, The laboratory of Grange-aux-belles street. Bulletin de la Societe libre pour l'Etude de l'Enfant. Vol.34, pp. 10–24
 • Alfred Binet et Théodore Simon, Les enfants anormaux : guide pour l'admission des enfants anormaux dans les classes de perfectionnement, Paris, A. Colin, 1907.
 • Théodore Simon, L'aliéné, l'asile, l'infirmière, Paris : E. Bourgault , 1911.
 • Théodore Simon, Pédagogie expérimentale : écriture, lecture, orthographe, Paris, Colin, 1924.
 • Théodore Simon, éd., Dix conférences sur la pédagogie des enfants arriérés et anormaux, Auxerre : Imprimerie L'Universelle (Association ouvrière), 1931.
 • Théodore Simon, dir., Cinq nouvelles conférences sur la pédagogie des enfants arriérés, Cahors : A. Coueslant, 1937.
 • Théodore Simon, Enfance au jardin, Paris : A. Hatier, 1946.
 • Théodore Simon et Remy, G.-H.-E., La Très simple histoire de Karine : illustrée et complétée par ses jeunes lecteurs, Paris : Librairie A. Hatier, 1946 (Illustrations de Mme Gathelier).

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Théodore Simon". psychiatrie.histoire.free.fr. Marrë më 2015-11-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Wolf, Theta (1961). "An individual who made a difference". American Psychologist. doi:10.1037/h0044555. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Nicolas, Serge (2012). "Beyond Intelligence Testing: Remembering Alfred Binet After a Century". European Psychologist. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Russell Sage Foundation., Leonard P. Ayees. "The Binet-Simon Measuring Scale for Intelligence: Some Criticisms and Suggestions" (PDF). www.russellsage.org. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]