Thumbimi i bletës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thumbi shkëputet dhe lihet në lëkurë.

Thumbimi i bletës është plaga dhe dhimbja e shkaktuar nga thumbi i një blete femër që shpon lëkurën. Pickimet e bletëve ndryshojnë nga pickimet e insekteve, me helmin e insekteve thumbuese që ka ndryshime të konsiderueshme kimike. Reagimi i një personi ndaj pickimit të bletës mund të ndryshojë sipas llojit të bletës. Ndërsa helmi i thumbit të bletës është pak acid dhe shkakton vetëm dhimbje të lehta tek shumica e njerëzve,[1] reaksionet alergjike mund të ndodhin tek njerëzit me alergji ndaj përbërësve të helmit.[2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ C Hall (2 korrik 2019). "Bee vs Wasp Sting Venom: Truth and Chemical Myths". Chemistry Hall. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Ewan, Pamela (1998). "ABC of allergies: Venom allergy". BMJ: British Medical Journal. 316 (7141): 1365–1368. doi:10.1136/bmj.316.7141.1365. PMC 1113072. PMID 9563993. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)