Timothy D. Snyder

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Timothy D. Snyder

Timothy David Snyder (lindi më 1969) ishte autor dhe historian amerikanë i specializuar në historinë e Evropës Qendrore, Evropës Lindore dhe Holokaustit. Ai është profesorë i historisë në Universitein Jeil dhe anëtar i përhershëm në Institutin e Shkencave të NjeriutVjenë.[1]

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Snyder lindi në jugperëndim të Ohio më 18 gusht 1969. Ai diplomoi në Shkollën e Lartë Centerville. Ai morri diplomën bachelor në histori dhe shkenca politike në Universitetin Braun dhe PhDUniversitetin e Oksfordit më 1995.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America (2018)
 • On Tyranny: Twenty Lessons from the Twentieth Century (2017)
 • Black Earth: The Holocaust as History and Warning (2015)
 • Thinking the Twentieth Century (Tony Judt me Timothy Snyder, 2012)
 • Bloodlands: Europe Between Hitler and Stalin (2010)
 • The Red Prince: The Secret Lives of A Habsburg Archduke (2008)
 • Sketches from a Secret War: A Polish Artist's Mission to Liberate Soviet Ukraine (2005)
 • The Reconstruction of Nations: Poland, Ukraine, Lithuania, Belarus, 1569-1999 (2003)
 • Wall Around the West: State Power and Immigration Controls in Europe and North America (2000)
 • Nationalism, Marxism, and Modern Central Europe: A Biography of Kazimierz Kelles-Krauz (1998)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ian Kershaw and Timothy Snyder to be honoured with Leipzig Book Prize for European Understanding 2012Leipzig.de, 16 janar 2012 Arkivuar 5 mars 2012 tek Wayback Machine