Togiak, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Togiak, Alaska
Anglisht : Togiak
qytet
Vendndodhja
Togiak, Alaska is located in SHBA Alaska
Togiak, Alaska
Togiak, Alaska

Koordinatat: 59°3′33″V 160°22′59″P / 59.05917°V 160.38306°P / 59.05917; -160.38306

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Qarku Dillingham
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 591.7 km2
 •  tokësore 117.1 km2
 •  ujore 474.6 km2
Lartësia 1 m (m.n.d.)
Popullsia 821 banorë (2007)
Dendësia 6.9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi June 23, 1969[1]
Zona Kohore Alaska (AKST)-9
Verore AKDT-8
Kodi Postal 99678
Prefiksi 907
Koordinatat 59° 3′ 33″ Veri

160° 22′ 59″ Perëndim

Togiak, Alaska (Togiak) është një qytet në qarkun Dillinghamshtetit federal Alaska, SHBA. Në Togiak, Alaska jetojnë 821 banorë (2007)[2], dhe dendësia e popullisë është 6.9 banor/km2 (17.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 591.7 km2 (228.5 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 1 m (3 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Community and Regional Affairs. janar 1996. f. 151. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Annual Estimates of the Population for Incorporated Places in Alaska". United States Census Bureau. 10 korrik 2008. Arkivuar nga origjinali origjinali më 12 shtator 2008. Marrë më 2008-07-14. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Togiak, Alaska – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale