Toni Morrison

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Toni Morrison
U lind më18 shkurt 1931
Lorain, Ohio, SHBA
KombësiaAmerikane
Gjinitë letrareDramë

Toni Morrison (18 shkurt 1931, Lorain, Ohio - 2019) është pseudonim i Chloe Anthony Wofford, i njërës ndër shkrimtaret më të rëndësishme të kohës sonë. Është laureate e Çmimit Nobel pë Letërsi1993 për veprat e saj të zgjedhura. Laureate është edhe e Çmimit Pulitzer. Veprat e saj janë me tema epike, me dialogje të rrjedhshme, me vija shumë të detalizuara të përsonazheve afroamerikane. Në vitet e fundit ka botuar një seri të librave për fëmijë me djalin e saj Slade Morrison.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E lindur si Chloe Anthony Wofford në vendin Lorain, në Ohio18 shkurt 1931. Ishte fëmiju i dytë, ndër katër fëmijë të një familje punëtore. Si fëmijë ka lexuar shumë (idol të saj ishin shkrimtarët Jane Austen dhe Lav Tolstoj). Babai i saj, George Wofford, saldues me profesion, shpeshherë i ka treguar tregime popullore me tema afroamerikane (metoda e tregimit më vonë u zbatua në veprat e saj).

1949 Morrison regjistrohet në studime universitetin e Howardit. Për shkak se emri i saj Chloe është theksuar me vështirësi, ajo e ndrron emrin në Toni. Bëhet profesioniste e gjuhës angleze më 1955, ndërsa universiteti në Oxford ia ndan titullin e doktorit të nderit më 2005.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1958 martohet me Harold Morrison, lind dy fëmijë dhe më 1964 divorcohet. Pas ndarjes shpërngulet në New York, ku punon si redaktore. 18 muaj më vonë bëhet njëra ndër redaktoret e shtëpsë botuese më të njohur njujorkeze Random House.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libra për fëmijë (bashkë me Slade Morrison)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • The Big Box (2002)
  • The Book of Mean People (2002)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]