Jump to content

Toshirô Mifune

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Toshirô Mifune (1920 - 1997) ishte aktor japonez.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toshirô Mifune filloi karrierën e tij si piktor. Pikturimi për të nuk ishte shumë i suksesshëm dhe kështu, vonë në 1930 do të punonte si regjisor. Suksesin e tij e arriti me filmin Rashomon1951, i cili mori famë botërore. Në fund të karrierës së tij, ai u cilsonte si një nga regjisorët më të mirë të Japonisë. Në skenën e xhirimit, ai cilsohej si “Perandori” për shkak të rreptësisë dhe seriozitetit të tij.

Disa nga filmat e Akirës janë rixhiruar në filma “Western” si Shtatë Samurajët dhe Yoshimbo. Për më shumë, krijuesi i filmave “Star Wars” (Luftrat e Yjeve), George Lucas (Xhorxh Lukas) ka deklaruar se filmat e tij janë frymëzuar pikërisht nga filmi i Akirës “Fortesa e fshehur” (The Hidden Fortress).

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1951 – Golden Lion (Luani i Artë) në Festivalin e Filmit të Venecias për Rashomon
  • 1952 – Honorary Academy Award: Filmi më i mirë në gjuhë të huaj për Rashomon
  • 1961 – Silver Lion në Festivalin e Filmit të Venecias për Yojimbo
  • 1965 – Silver Lion në Festivalin e Filmit të Venecias për Red Beard

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]