Trèbes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trèbes
Komunë
noform
Pamje nga Trèbes
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Trèbes is located in Franca
Trèbes
Trèbes
43°09′11″V 2°52′52″L / 43.1531°V 2.8812°L / 43.1531; 2.8812Koordinatat: 43°09′11″V 2°52′52″L / 43.1531°V 2.8812°L / 43.1531; 2.8812
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Oksitania
Departamenti Aude
Qarku Arrondissement Carcassonne
Kantoni La Montagne d'Alaric
Ndërbashkësia Carcassonne Agglo
Kryetari Éric Ménassi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 16.36 km2
Lartësia Min. 67 m
Max. 161 m (m.n.d.)
Popullsia 5 587 banorë
Dendësia 342 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11800
INSEE 11397
Faqja Zyrtare www.ville-trebes.com


Trèbes (Oksitanisht: Trebes) është një komunëdepartamentin Aude në jug të Francës. Ndodhet rreth 7 km në lindje të Carcassonnes.

Lista e kryetarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • François Jougla (1910-???)
  • Claude Banis (mars 1989 - shkurt 2009)
  • Claude Banis (prill 2009 - 2014)
  • Éric Ménassi (2014 - në detyrë)

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
18001.087—    
18411.773+63.1%
18662.209+24.6%
18721.765−20.1%
18762.001+13.4%
18812.171+8.5%
18862.209+1.8%
19011.840−16.7%
19362.068+12.4%
19462.057−0.5%
19542.179+5.9%
19622.294+5.3%
19682.958+28.9%
19905.575+88.5%
19995.495−1.4%
20055.646+2.7%
20105.308−6.0%
20155.587+5.3%