Jump to content

Travniku

Coordinates: 44°13′38″N 17°40′01″E / 44.22722°N 17.66694°E / 44.22722; 17.66694
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Travniku

Travniku[1] është qytet dhe qendër e komunës në Bosnje dhe Hercegovinë, 90 km në perëndim të Sarajevës. Është qendër e Kantonit të Bosnjës Qëndrore. Në periudhën 1699 - 1850 ishte kryeqendër e qeveritarëve boshnjakë dhe qyteti ka trashëguar monumente kulturore dhe historike nga ajo periudhë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1971[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

55.822 gjithsej

 • Boshnjakët - 24.480 (43.85%)
 • Kroatë - 22.645 (40,56%)
 • Serbë - 7554 (13: 53%)
 • Jugosllavë - 626 (1.12%)
 • Të tjerët - 517 (0.94%)
 • Turqë - 10

1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të Jugosllavisë të vitit 1991, zona kishte një popullsi prej 70,747 banorësh. Nga këta,

 • 31.813 ishin boshnjakë (45%),
 • 26.118 ishin kroatë (37%),
 • 7777 ishin serbë (11%),
 • 3.743 ishin jugosllavë (5%) dhe
 • 1,296 "të tjerët" (2%).

Brenda vetë qytetit Travnik kishte një popullsi prej 19,041 banorësh. Nga këta,

 • 7.373 ishin boshnjakë (39%),
 • 6.043 ishin kroatë (32%),
 • 2.131 ishin serbë (12%),
 • 2.800 ishin jugosllavë (14%) dhe
 • 694 "të tjerët" (4%).

2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

53.482 gjithsej[2]

 • Boshnjakë - 35.648 (66,65%)
 • Kroatë - 15.102 (28.23%)
 • Serbë - 640 (1.19%)
 • Të pa deklaruar - 327 (0.61%)
 • Të tjerët - 1628 (3.04%)
 • Pa përgjigje - 137 (0,25%)

Binjakëzime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

44°13′38″N 17°40′01″E / 44.22722°N 17.66694°E / 44.22722; 17.66694

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Naselje Travnik". nasbih.com. Marrë më 28 janar 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Kopje e arkivuar" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 24 dhjetor 2017. Marrë më 29 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)