Krushevaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kruševac
Крушевац
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema
FLAG Kruševac.png
Flamuri
Vendndodhja
Kruševac is located in Serbia
Kruševac
Kruševac

Koordinatat: 43°35′V 21°19′L / 43.583°V 21.317°L / 43.583; 21.317

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Distrikti Rasina
Kryetari i Bashkisë Dragi Nestorović
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 854 km2
Popullsia 58,745 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2
Kodi Postal 37000
Prefiksi +381 37
Targa
Faqja Zyrtare www.krusevac.rs

Kruševac (Serbisht: Крушевац) është qytet në Serbi. Qyteti u themelua në vitin 1371 nga Lazar Hrebeljanoviç.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendet në komunë që kanë fituar në vitin 2012.

Partia Vendet
PZP 20
SNS 18
SPS, JS 14
DS 12
DSS 6

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]