Trogir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Trogir
Traù
—  Qytet  —
Trogir is located in Kroacia
Trogir
Trogir
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Split-Dalmacija
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43.53°0′0″V 16.25°0′0″L / 43.53000°V 16.25000°L / 43.53000; 16.25000 (Trogir)Koordinatat: 43.53°0′0″V 16.25°0′0″L / 43.53000°V 16.25000°L / 43.53000; 16.25000 (Trogir)
Popullsia 10.806 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Trogir (në Kroatisht Traù) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 10806 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 10818 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 10907 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.11%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Trogir – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Split-Dalmacija