Tregu Qendror i Rigës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pamje ajrore e pavijoneve Tregut Qendror të Rigës

Tregu Qendror i Rigës (Letonisht: Rīgas Centrāltirgus) është tregu dhe pazari më i madh në Evropë[1], në Rigë, Letoni.[2][3][4] Ai është një nga strukturat më të njohur nga shekulli i XX në Letoni,[5] dhe është përfshirë në listën e Vendeve të trashëgimisë botërore nga UNESCO së bashku me Rigën e Vjetër në vitin 1998.[6][7][8][9] Kjo ishte planifikuar nga viti 1922 dhe u ndërtuar nga viti 1924 deri në vitin 1930.[10] Strukturat kryesore të tregut janë pesë pavijoneve të ndërtuar nga ripërdorimi i hangarëve të vjetër gjermane të Zeppelin[10] dhe duke përfshirë stilet e neoklasicizmit dhe Art Deco.[5] Treg është 72,300 square metre (778,000 sq ft) i gjerë, me më shumë se 3,000 stenda tregtare.[2]

Shoqëri aksionare Rīgas Centrāltirgus është aktualisht në pronësi të Komunës së Rigës dhe Kryetari i Bordit që nga viti 2010 është Anatolijs Abramovs.[11]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The Central Market in Riga". Marrë më mars 23, 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "Central Market". Marrë më tetor 9, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Rīgas centrāltirgus" [Riga Central Market] (në letonisht). liveriga.com. Marrë më qershor 21, 2010.
 4. ^ "Centrāltirgus" [Central Market] (në letonisht). citariga.lv. Marrë më qershor 21, 2010.
 5. ^ a b Центральный рынок [Central Market] (në rusisht). Marrë më qershor 26, 2010.
 6. ^ "Historic Centre of Riga". UNESCO. Marrë më qershor 26, 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Exploring Riga | Hotel Garden Palace". Arkivuar nga origjinali më 15 qershor 2011. Marrë më 27 maj 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Old German Zeppelin hangars, Riga central market | ExploGuide Off The Beaten Track Travel Database". Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2012. Marrë më 27 maj 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Riga Central Market | Official Latvian Tourism Portal". Arkivuar nga origjinali më 7 prill 2011. Marrë më 27 maj 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ a b Bambals, Rihards (10 maj 2007). "Rīgas Centrāltirgus raibā vēsture" [The diverse history of Riga Central Market] (në letonisht). Latvijas Avīze. Marrë më qershor 15, 2010.
 11. ^ "Par Rīgas Centrāltirgus vadītāju iecelts Anatolijs Abramovs" (në letonisht). apollo.lv. 3 dhjetor 2010. Arkivuar nga origjinali më 6 dhjetor 2010. Marrë më 14 mars 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]