Jump to content

Triada

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Një triadë (kinezisht: Jyutping) është një sindikatë e madhe e krimit të organizuar ndërkombëtar kinez me bazë në një sindikatë të madhe të krimit të organizuar në Kinë. vende të ndryshme që kanë popullsi të konsiderueshme të diasporës kineze.

Triada e Hong Kongut është e dallueshme nga organizatat kriminale kineze kontinentale. Në Kinën e lashtë, triada ishte një nga tre shoqëritë kryesore sekrete.[1] Ajo krijoi degë në Macau, Hong Kong, Tajvan dhe komunitetet kineze jashtë shtetit.[2] Të njohura si "organizatat kriminale kineze kontinentale", ato janë të dy llojeve kryesore: "forcat e errëta" (grupe të organizuara lirshëm) (黑恶势力; Hēi è shìlì) dhe "Shoqëritë e Zeza" (黑社会; Hēishèhuì) (organizata kriminale më të pjekura ). Dy tipare që dallojnë një shoqëri të zezë nga "forcat e errëta" të zakonshme ose bandat kriminale të nivelit të ulët janë shkalla në të cilën organizata është në gjendje të kontrollojë tregjet lokale dhe shkalla e mbrojtjes policore që mund të arrihet.[3] Triada e Hong Kongut i referohet organizatave kriminale tradicionale që veprojnë në (ose me origjinë nga) Hong Kong, Macau, Tajvan dhe vende dhe rajone të Azisë Juglindore, ndërsa grupet e krimit të organizuar në Kinën kontinentale njihen si "grupe kriminale të kontinentit kinez".

Në kohët moderne, triada janë pretenduar prej kohësh se kanë lidhje me qeverinë e Republikës Popullore të Kinës.[4][5][6]

  1. ^ Wang, Peng (2017). The Chinese Mafia: Organized Crime, Corruption, and Extra-Legal Protection. Oxford: Oxford University Press. ISBN 9780198758402
  2. ^ Chu, Y. K. (2002). The triads as business. Routledge. ISBN 9780415757249
  3. ^ Wang, P. (2013). The rise of the Red Mafia in China: a case study of organized crime and corruption in Chongqing. Trends in Organized crime, 16(1), 49–73.
  4. ^ Rotella, Sebastian (12 korrik 2023). "Outlaw Alliance: How China and Chinese Mafias Overseas Protect Each Other's Interests". ProPublica. Arkivuar nga origjinali më 12 korrik 2023. Marrë më 12 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Rotella, Sebastian; Berg, Kirsten (11 tetor 2022). "How a Chinese American Gangster Transformed Money Laundering for Drug Cartels". ProPublica. Marrë më 13 korrik 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Cooper, Sam (2022-06-08). Wilful Blindness: How a network of narcos, tycoons and CCP agents infiltrated the West (në anglisht). Optimum Publishing International. ISBN 978-0-88890-330-3.