Tsujigiri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Tsujigiri (辻斬り or 辻斬, fjalë për fjalë "vrasje në kryqëzim") është një term japonez për një praktikë kur një samurai, pasi merr një katana të re ose zhvillon një stil të ri luftimi ose armë, teston efektivitetin e tij duke sulmuar një kundërshtar njerëzor, zakonisht një i rastësishëm i pambrojtur kalimtar, në shumë raste gjatë natës. Vetë praktikuesit referohen gjithashtu si tsujigiri.

Variantet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sulmet me shpatë nuk ishin zbatimi i vetëm i mundshëm i këtij akti. Në një variant të quajtur tsuji-nage (辻 投 げ, "hedhja e kryqëzimeve"), samurai do të sulmonte kalimtarin me jujutsu në mënyrë që të provonte teknikat e tij.[1] Kjo nuk duhet të gabohet me tsuji-zumo, periudha sumo të sanksionuara të organizuara në rrugë midis pjesëmarrësve të gatshëm.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në epokën mesjetare, termi i referohej dueleve tradicionale midis samurajve, por në periudhën Sengoku (1467–1600), paligjshmëria e përhapur bëri që ajo të degradohej në vrasje pa kriter, e lejuar nga fuqia e pakontrolluar e samurajve. Pak kohë pasi rivendosja e rendit, qeveria Edo ndaloi praktikën në vitin 1602. Shkelësit do të merrnin dënim me vdekje.

Vrasje zbavitëse e vitit 1686[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E vetmja incident i njohur ku një numër shumë i madh njerëzish u vranë pa dallim në periudhën Edo ishte vrasja zbavitëse e Yoshiwara në vitin 1696 (吉原百人斬り, Yoshiwara hyakunin giri; "Njëqind prerje e Yoshiwara"), ku një lord i pasur, Sano Jirōzaemon, kishte një përshtatje psikotike dhe vrau dhjetëra prostituta me një katana në Yoshiwara, një zonë e kuqe në Edo (Tokio e sotme). Mbi 100 u vranë në sulmet dhe procesin e mëposhtëm të kapjes. Pavarësisht klasit dhe trashëgimisë së tij, ai u trajtua nga autoritetet si një vrasës zbavitës dhe më vonë u dënua me vdekje dhe u ekzekutua.[2] Më vonë, u bë një shfaqje kabuki në lidhje me incidentin; incidenti më vonë frymëzoi përshtatjen e filmit 1960 Heroi i Zonës së Kuqe.[3] 50-vjeçari Tokugawa Tsunayoshi, shoguni i 5-të i shogunatit Tokugawa, po shërbente vitin e tij të 16-të në pushtet në kohën e sulmit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rajender Singh, Fundamentals of Judo
  2. ^ Roadside Samurai: The Brutal act of Tsujigiri
  3. ^ Mitamura, Engyo. Edo banashi shūsei. Vol. 1. 1956.