Turli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Turli tava maqedonase

Türlü është një tavë e kuzhinës turke. Është bërë nga perime të ziera dhe mund të përfshijë edhe mish të zier.[1][2][3] Varietetet e kësaj pjate gjenden edhe në kuzhinat ballkanike. Në veçanti, njihet si turli perimeshShqipëri,[4] tourlou ose tourlou tourlouGreqi,[5] dhe si turli tavaMaqedoninë e Veriut.[6]

Emri rrjedh nga fjala turkike e vjetër türlüg që do të thotë "larmi". Türlü mund të gatuhet në një enë gatimi balte të quajtur güveç. Ky lloj quhet türlü güveçTurqi dhe në Bullgari. Versioni maqedonas, turli tava, bëhet tradicionalisht në një tenxhere gatimi të ngjashme prej balte, të quajtur tava.[6]

Përbërësit bazë të türlü ndryshojnë shumë. Pjata zakonisht përfshin patate, patëllxhanë dhe bamje. Mund të shtohen edhe fasule të gjelbërta, speca zile, karota, kungull i njomë, domate, qepë dhe hudhër. Versionet e mishit bëhen me viç ose qengji, në Ballkan edhe me mish derri. Përbërës të tjerë të zakonshëm janë vaji i gatimit, uji, kripa, piper i zi ose piper i kuq i grimcuar, paste domate ose paste piper. Të gjithë këta përbërës përzihen dhe piqen në furrë. Pjata mund të shërbehet me oriz dhe kos anash.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Turkey (në anglisht). Michelin Travel Publications. 2000.
  2. ^ Joyce Goldstein (2016). The New Mediterranean Jewish Table: Old World Recipes for the Modern Home (në anglisht). University of California Press. fq. 216. ISBN 9780520960619.
  3. ^ Martha Rose Shulman (2007). Mediterranean Harvest: Vegetarian Recipes from the World's Healthiest Cuisine (në anglisht). Rodale. fq. 299. ISBN 9781594862342.
  4. ^ Jeanne Jacob; Michael Ashkenazi (2014). The World Cookbook: The Greatest Recipes from Around the Globe (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 719. ISBN 9781610694698.
  5. ^ Peter Minaki (2013). The Everything Mediterranean Cookbook (në anglisht). Simon and Schuster. ISBN 9781440568565.
  6. ^ a b Olive Lodge (1942). Peasant Life in Jugoslavia (në anglisht). Seely, Service & Company. fq. 311.