Jump to content

Kuzhina ballkanike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mëngjesi i Pashkëve hahet në Serbi për Pashkët Ortodokse. Është gjithashtu i njohur në Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi dhe Bosnje-Hercegovinë. Një vakt i ngjashëm hahet në Slloveni, por me potica sllovene në vend të tortës.

Kuzhina ballkanike është një lloj kuzhine rajonale që ndërthur karakteristikat e kuzhinës evropiane me disa nga ato nga Azia Perëndimore. Gjendet në Gadishullin BallkanikEvropës Juglindore, një rajon pa kufij të qartë, por që përgjithësisht konsiderohet se përfshin të paktën vendet moderne të Shqipërisë, Bullgarisë, Rumanisë dhe Greqisë dhe ish-Jugosllavisë, me përjashtim të mundshëm të Sllovenisë dhe në brendësi veriore të rajoneve të Kroacisë.[1] Kuzhina ballkanike mund të gjendet edhe në Vjenë si rezultat i migrimit të pas Luftës së Dytë Botërore në atë qytet.[2] Gjermania ka restorante që shërbejnë kuzhinë ballkanike, të cilat shpesh quheshin restorante jugosllave deri në shpërthimin e luftërave jugosllave.[3] Një restorant që shet kuzhinë rome u hap në Slloveni në vitin 2014. Kuzhina rome, ushqimi tradicional i popullit rom, përfshin gatime nga kuzhina tradicionale ballkanike.[4]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ballkani ka një histori sundimi të huaj dhe luftëra të brendshme për pushtet, dhe kjo ka rezultuar në një kuzhinë të larmishme në të cilën ndikimet janë shkrirë si rezultat i shkëmbimit kulturor.[5] Themeli historik i kuzhinës moderne ballkanike është kuzhina osmane, e cila në vetvete u ndikua shumë nga kuzhina levantine arabe dhe kuzhina bizantine mesjetare.[6] Perandoria Osmane prezantoi përdorimin e specave në rajon dhe solli gjithashtu börek, një pastë me filo me origjinë që mund të jetë në kuzhinën e lashtë romake.[5] Gjatë pranisë osmane, së bashku me kafenë turke u prezantuan pjatat si ćevapi dhe pljeskavica.[7] Në të njëjtën kohë, mishi i derrit u bë i njohur në Serbinë veriore pasi derrat nuk tatoheshin sipas ligjit islamik osman.[5]

Komponentët e kuzhinës ballkanike janë tërhequr gjithashtu nga kuzhinat tradicionale të Greqisë, Persisë, vendeve arabe dhe Turqisë, si dhe nga vetë rajoni i Ballkanit,[8] dhe ka pasur disa huazime nga kuzhina mesdhetare, kuzhina armene dhe kuzhinat e veriperëndimit. Afrika dhe Evropa Qendrore.[9] Të përbashkëtat mund të gjenden me kuzhinën gjermane, kuzhinën hungareze dhe kuzhinën sllave.[10] Përfshirja e Austrisë, Hungarisë dhe Italisë në Ballkan çoi në futjen e pjatave me mish të pjekur dhe gullashit, si dhe një theks te ushqimet e detit.[7] Ndikimi i kuzhinës persiane tregohet nga përdorimi i kosit në gatimet e mishit.[11] Ka edhe disa kontribute nga kuzhina hebraike, si patišpanja që gjendet në Bosnje dhe Hercegovinë.[12]

Karakteristikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuzhina ballkanike karakterizohet nga ushqime shumë të larmishme, të forta dhe pikante.[13] Perimet turshi dhe specat e vegjël djegës janë përbërës të zakonshëm,[14] me specat që shfaqen në përhapjen e ajvarit.[5] Djathi feta është gjithashtu një përbërës popullor.[1] Pjatat shpesh përdorin perime të mbushura[5] si sarma e cila bëhet me gjethe hardhi të mbushura. Gjithashtu popullor është musaka, një pjatë e bërë me patëllxhanë ose patate.[1] Shumë pjata shërbehen me kremin e trashë të njohur si kajmak[15] dhe përdoret gjerësisht edhe salca me vezë dhe limon avgolemono.[16] Meze shërbehen shpesh si aperitiv siç janë në kuzhinën levantine dhe kuzhinën kaukaziane.[17] Ëmbëlsirat e njohura përfshijnë baklava dhe halva[1] dhe shpesh pihet rakia me fruta raki. Gatimi zakonisht bëhet duke përdorur një sač, një lloj kapaku pjekjeje i mbuluar me qymyr të nxehtë ose hi,[7] një teknikë që daton që nga kuzhina e lashtë greke.[18]

Diversiteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjashmëritë brenda kuzhinës ballkanike janë pjesërisht për shkak të mjedisit të përbashkët natyror të Ballkanit i cili ofron përbërës të ngjashëm ushqimor.[19] Shumë pjata dhe receta në të gjithë rajonin e Ballkanit përmenden duke përdorur të njëjtin fjalor, megjithëse me variacione kombëtare.[20] Tiparet e përbashkëta të kuzhinës ballkanike shihen më lehtë në kuzhinën e lartë të restoranteve. Në të kundërt, vaktet e përgatitura brenda vendit zbulojnë variacionin gjeografik të kuzhinës,[1][21] duke përfshirë një seri kuzhinash të ndërmjetme që variojnë nga ato të Evropës Veriore dhe Mesdhetare në atë të Lindjes së Mesme.[22] Kombësitë e ndryshme brenda Ballkanit krijojnë variacionet e tyre,[21] dhe një pjatë me të njëjtin emër mund të ketë përbërës dhe metoda të ndryshme përgatitjeje në vende të ndryshme.[7] Çokollata, tortë dhe ëmbëlsirat e ëmbla janë të njohura në Ballkanin e Veriut, por në jug janë ushqimet e detit, ëmbëlsirat me mjaltë dhe makaronat që tregojnë stilin më mesdhetar të zonës.[21]

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e Bradatan, Cristina E (janar 2003). "Cuisine and Cultural Identity in Balkans" (në anglisht). fq. 43–47.
 2. ^ Brook, Stephen (2012). DK Eyewitness Travel Guide: Vienna (në anglisht). Dorling Kindersley Ltd. fq. 200. ISBN 9781409384397.
 3. ^ Heinzelmann, Ursula (2008). Food Culture in Germany (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 124. ISBN 9780313344947.
 4. ^ Sullivan, Meghan Collins (16 maj 2014). "Introducing Roma Cuisine, The Little-Known 'Soul Food' Of Europe". NPR (në anglisht).
 5. ^ a b c d e Garcevic, Srdjan (31 dhjetor 2018). "Delicious Histories of Favourite Balkan Foods". Balkan Insight (në anglisht).
 6. ^ Gostin, Alina-Ioana; Bogueva, Diana; Kakurinov, Vladimir, red. (2021). Nutritional and Health Aspects of Food in the Balkans (në anglisht). Academic Press. fq. 21–22. ISBN 9780128207864.
 7. ^ a b c d Bills, John William (29 gusht 2018). "7 Things You Didn't Know About Balkan Cuisine". The Culture Trip (në anglisht).
 8. ^ Miljkovic, Ema (2020). The Balkans: Everyday Life and Culture (në anglisht). Livre de Lyon. fq. 3. ISBN 9782490773459.
 9. ^ Gostin, Bogueva & Kakurinov (2021), f. 10.
 10. ^ Byrd, Melanie; Dunn, John P. (2020). Cooking through History: A Worldwide Encyclopedia of Food with Menus and Recipes (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 302. ISBN 9781610694568.
 11. ^ Roufs, Timothy G.; Roufs, Kathleen Smyth (2014). Sweet Treats around the World: An Encyclopedia of Food and Culture (në anglisht). ABC-CLIO. fq. 24. ISBN 9781610692212.
 12. ^ Goldstein, Darra; etj. (2005). Culinary Cultures of Europe: Identity, Diversity and Dialogue (në anglisht). Council of Europe. fq. 384. ISBN 9789287157447.
 13. ^ Gostin, Bogueva & Kakurinov (2021), f. 11.
 14. ^ Dalby, Andrew; Dalby, Rachel (2017). Gifts of the Gods: A History of Food in Greece (në anglisht). Reaktion Books. fq. 155, 184. ISBN 9781780238630.
 15. ^ Carman, Tim (22 janar 2013). "Prepping Balkan cuisine for its Capitol Hill debut". Washington Post (në anglisht).
 16. ^ Kaneva-Johnson, Maria (1995). Balkan Food and Cookery (në anglisht). fq. 349. ISBN 0-907325-57-2.
 17. ^ Coxall, Malcolm (2014). "1.1 History of the tapa". Traditional Vegetarian Tapas Recipes of Spain (në anglisht). Malcolm Coxall. ISBN 9788494178337.
 18. ^ Sparkes, B. A. (1962). "The Greek Kitchen". The Journal of Hellenic Studies (në anglisht). 82: 121–137. doi:10.2307/628548. JSTOR 628548. S2CID 162981087.
 19. ^ Gostin, Bogueva & Kakurinov (2021), f. 21.
 20. ^ Jianu, Angela; Barbu, Violeta, red. (2018). Earthly Delights: Economies and Cultures of Food in Ottoman and Danubian Europe, c. 1500–1900 (në anglisht). Brill. fq. 4. ISBN 9789004367548.
 21. ^ a b c Roufs & Roufs (2014), f. 24.
 22. ^ Anderson, E. N. (2005). Everyone Eats: Understanding Food and Culture (në anglisht). NYU Press. fq. 193. ISBN 9780814707401.