Jump to content

Kuzhina malazeze

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ushqime nga Mali i Zi

Kuzhina malazeze është rezultat i pozicionit gjeografik të Malit të Zi dhe historisë e traditës së tij të gjatë.

Përgjithësim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndikimi i parë i madh erdhi nga Levanti dhe Turqia, kryesisht nëpërmjet Serbisë: sarma, musaka, pilav, pita, gibanica, burek, çevapi, kebab, đuveč dhe ëmbëlsirat turke si bakllava dhe tulumba.

Kuzhina hungareze ndikon në zierjet dhe sataraš.

Kuzhina e Evropës Qendrore është e dukshme në përhapjen e krepave, donutëve, reçelrave, shumë llojeve të biskotave dhe ëmbëlsirave dhe llojeve të ndryshme të bukës.

Kuzhina malazeze gjithashtu ndryshon gjeografikisht; kuzhina në zonën bregdetare ndryshon nga ajo e rajonit të malësisë veriore. Zona bregdetare është tradicionalisht një përfaqësuese e kuzhinës mesdhetare, ku ushqimet e detit janë një pjatë e zakonshme. Pjatat tradicionale të bregdetit Adriatik të Malit të Zi, ndryshe nga periferia e tij, kanë gjithashtu një ndikim të veçantë italian.[1]

Pjatat e zakonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Buka e stilit shtëpiak e përgatitur në Mal të Zi është më e afërta me atë që në Itali njihet si pane casareccio. Shërbehet me çdo vakt. Përfshin; Jeçmeni (bukë elbi), Ražani (bukë thekre), Pšenični (bukë gruri), Rumetinov (bukë misri)

Mëngjesi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Cicvara - miell misri i zier me kajmak (ajkë të freskët të kripur dhe më pas të ngjeshur) dhe čvarci (kërcitje).
 • Gibanica me kos ose kisjelo mlijeko (dhallë).
 • Popara dhe bukë me kajmak
 • Pršut (më i dukshëm është Njeguški pršut)

Supat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjuha malazeze bën dallimin midis një supe të pastër (supa), një supë ose zierje e trashë (çorba), dhe një pjatë e stilit qull (kaša). Supat zakonisht shërbehen si pjata e parë e drekës në mesditë:

 • Kokošija supa (sup pule)
 • Goveđa/Juneća/Teleća supa (lupë viçi/viçi)
 • Jagnjeća supa (sup i qengjit)

Tradicionalisht, pasi të jetë bërë lëngu, një grusht oriz shtohet në tenxhere për ta bërë supën më të konsiderueshme. Në ditët e sotme, makaronat kanë marrë përsipër si shtesën e preferuar.

 • Čorba od koprive (hithër)
 • Čorba od koprive sa sirom (hithër me djathë)
 • Čobanska krem supa od vrganja (supë krem bariu me kërpudha (buletus))
 • Otkos Çorba (Sanë e prerë)
 • Čorba od crnjaka (shumë qepë e zezë)
 • Ječmena kaša sa pečurkama (qull elbi me kërpudha)
 • Kaša sa pečurkama (qull me kërpudha)
 • Kaša od rezanaca (qull petë)

Pjata kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kuvani Brav ( qengji i zier)
 • Brav u Mlijeku (qengji i gatuar në qumësht, një pjatë kombëtare e shqiptarëve nga Mali i Zi)
 • Kaçamak (polente me patate të lyer me gjalpë dhe kajmak, e shërbyer me qumësht të ftohtë, dhallë ose kos)
 • Kuvana Krtola (gjysma patate të ziera, të servirura me kos të ftohtë, djathë ose krem të freskët)
 • Ukljeva (peshk i tymosur dhe i tharë)
 • Krap (krap i tymosur dhe i freskët, nga liqeni i Shkodrës)
 • Pastrva (troftë e ujit të ëmbël)
 • Raštan (një perime pak e hidhur, e fortë me ngjyrë jeshile të errët nga familja e lakrës, e ngjashme me cavolo nero italiane. Është gatuar në mënyrë të shijshme në një zierje me brinjë derri të tymosur ose kërpudha proshutë )
 • Zelje u kokote na kastradinu (lakër me kokë të gatuar me mish deleje të tymosur dhe të thatë)
 • Japraci (dolma e bërë me gjethe raštan, e servirur me pure patate)
 • Čorbast Pasulj (zierje fasule me brinjë të tymosur dhe lloje të ndryshme sallamesh dhe salçiçesh. Stili është mjaft i ngjashëm me cassoulet francez, fabada dhe feijoada)
 • Maune (zierje me fasule jeshile)
 • Grašak (bizele dhe zierje viçi)
 • Balšića tava (mish viçi i skuqur me një shumëllojshmëri perimesh dhe produktesh qumështi)
 • Makaruli Paštrovski (një lloj makarona shtëpie me vaj ulliri dhe djathë nga shëllirë)

Pjatat me ushqim deti përfshijnë; Kallamar i pjekur ose i skuqur, sallatë oktapod, rizoto e zezë (me sepje), ton, karkaleca deti dhe midhje.

Sallatat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sallatat më të zakonshme të servirura në shtëpitë malazeze:

 • Pamidora Salata (sallatë me domate) - e ngjashme me majë Bruschetta: domate, qepë, vaj ulliri dhe kripë deti guri .
 • Zelena Salata (Sallata jeshile) - kombinim marule pranverore dhe qepë e pranverës, me salcë vaj ulliri, kripë dhe uthull .
 • Ajvar (shije me piper të skuqur ose të pjekur)
 • Kisjelo Zelje (lakër turshi)
 • Barske masline - ullinj shtëpiak "Bar's".

Ëmbëlsirat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një pjesë e frutave të stinës është mënyra më e zakonshme për të përfunduar vaktin. Ëmbëlsirat e duhura zakonisht shërbehen më vete, rreth kohës së çajit ose në çdo kohë që shërbehet kafe.

 • Priganice (të skuqura ose donuts të sheshtë) të shërbyer me mjaltë, djathë ose reçel .
 • Fiq të tharë me arra dhe mjaltë.
 • Sutlijaš (puding orizi)
 • Slatko od Dunja (shije me ftua)
 • Džem od Šljiva (reçel kumbulle)
 • Sok od Šipka (shurup shege): shurupi i bërë vetë nga shegët e egra, që rriten pothuajse kudo në gjysmën jugore të Malit të Zi, mund të gjendet pothuajse në çdo shtëpi.
 • Jello - zakonisht e bardhë dhe ngjitëse në konsistencën e saj

Produktet e qumështit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kisjelo mlijeko - dhallë
 • Jogurt – kos
 • Pavlaka (ose Pavlaka) - salcë kosi e bërë në shtëpi
 • Maslo - gjalpë shtëpi

Djathë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Njeguški sir - djathë i veçantë, i mbajtur në vaj .
 • Pljevaljski sir - djathë i vjetër i kripur i qumështit të lopës.
 • Skorup - krem vilë i kripur
 • Cijeli Sir- djathë i plotë, i bërë nga qumështi i pa zier.
 • Prljo - djathë i bërë nga qumështi i skremuar.
 • Žetica - djathë i bërë nga qumështi i pa zier.
 • Buça - një lloj djathi i bërë nga qumështi i pa zier.

Pita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Sukaça (gužvara) - një pastë ose byrek i bërë përmes procesit të "mbushjes".
 • Koturaça (si rrota) (e bërë ekskluzivisht nga gruri vendas)
 • Pita izljevuša (Brkanica) - një pastë e bërë nga procesi i "hedhjes".
 • Zeljanica (pastë e bërë me barishte të gjelbra)
 • Heljdija

Pjata të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjatat me bazë skare (roštilj)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ushqim i shpejtë i përballueshëm dhe përfshin; Ćevapi, Pljeskavica (shërbyer në një formë lokale hamburgeri) dhe Ražnjići

Pijet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Joalkoolike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pija joalkoolike më e zakonshme në shtëpitë malazeze është shurupi i famshëm i shegës. Kafeja turke është gjithashtu thuajse e pashmangshme në çdo takim apo vizitë, përveçse më të shkurtër.

 • Kisjela voda (Ujë mineral)
 • Sok od Drenjina i Drenjinava Voda - lëng dhe shurup qershie korneliane në shtëpi
 • Kafe turke
 • Espresso
 • Sok od Šipka (shurup shege)
 • Sok od Grožđa (shurup rrushi)
 • Boza
 • Mezgra (krem ahu)

Alkoolike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Birra prodhohet në fabrikën e birrës Trebjesa. Në vend prodhohet edhe verë, vera malazeze Vranac. Rakia dhe pelinkovaci janë pije tradicionale të distiluara nga Ballkani.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Montenegro Food and Drink Arkivuar 12 prill 2015 tek Wayback Machine, Visit Montenegro