Sarma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Yaprak sarma në një restorant në Ankara

Sarma (cirilike: Сарма), zakonisht tregtohet si gjethe rrushi të mbushura ose gjethe lakre të mbushura, është një pjatë e mbushur në kuzhinën e Evropës Juglindore dhe Lindjes së Mesme që përfshin gjethe të fermentuara - të tilla si lakra, patencia dock, kollade, hardhi, lakra jeshile ose gjethe chard- rrotullohet rreth një mbushjeje me drithëra (si orizi), mish i grirë ose të dyja. Sarma është pjesë e kategorisë më të gjerë të pjatave të mbushura të njohura si dollma.

Terminologjia dhe etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sarma është një fjalë turke që do të thotë 'mbështjellë'.[1]

Sarma e bërë me gjethe rrushi quhen yaprak sarması (fjalë për fjalë 'sarma me gjethe') ose yaprak dolması (fjalë për fjalë 'dollma me gjethe') në turqisht, yabraq (يبرق) në arabisht, yaprak dolması (fjalë për fjalë 'dolma me gjethe') në azerisht,[2] dhe dolme barg-e mo (دلمه برگ مو, fjalë për fjalë 'dolma me gjethe hardhi') në persisht dhe waraq 'inab (ورق عنب) ose waraq dawālī (ورق دوالي) në arabisht. Në armenisht quhen մսով տերեւափաթաթ (missov derevapatat), տերեւի տոլմա (derevi dolma) and տերեւի սարմա (derevi sarma).[3]greqisht ato quhen përgjithësisht ντολμάδες (dolmadhes), por mund të njihen edhe si γιαπράκια (yaprakia), γιαπράκια γιαλαντζί (yaprakia yalandziää), ντολμαδάκια (dolmadhakia), ντολμαδάκια ziαmadαάδάδ (dolαλανα) (sarmadhakia).[3]

Në bullgarisht, maqedonisht dhe rumanisht, gjethet e lakrës dhe hardhisë zakonisht nuk dallohen.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Engin Akin, Essential Turkish Cuisine, 2015, s.v. "Dolma and Sarma"
  2. ^ "Yarpaq dolması". Resept.az (në azerbajxhanisht). 31 tetor 2012. Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2013. Marrë më 11 korrik 2019.
  3. ^ a b c Mladenova, Olga (1998). Grapes and Wine in the Balkans: An Ethno-linguistic Study (në anglisht). ISBN 9783447040372.