Musaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një pjatë e musaka greke

Musakaja është një pjatë me bazë patëllxhan dhe / ose patate, shpesh duke përfshirë mish të bluar, i cili është i zakonshëm në Ballkan dhe Lindjen e Mesme, me shumë variacione lokale dhe rajonale.

Versioni më i njohur në Evropë dhe Amerikë është varianti grek i krijuar në vitet 1920 nga Nikolaos Tselementes. Shumë versione kanë një shtresë të sipërme të bërë me salcë me bazë qumështi të trashur me vezë (krem vanilje) ose miell (salcë béchamel). Në Greqi, pjata është e shtresuar dhe zakonisht shërbehet e nxehtë.

Versionet në Turqi dhe Lindjen e Mesme janë mjaft të ndryshme. Në Turqi, mussaka përbëhet nga patëllxhanë të prerë hollë dhe të skuqur që shërbehet në një salcë mishi me bazë domate, të ngrohtë ose në temperaturë dhome. Në vendet arabe, shpesh hahet i ftohtë, por edhe herë pas here i nxehtë.

Përgatitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Greqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moussaka dhe sallatë horiatiki në një tavernë greke

Shumica e versioneve bazohen kryesisht në patëllxhan sotimi dhe domate, zakonisht me mish të grirë, kryesisht mish qengji. Sidoqoftë, versioni grek përfshin shtresa mishi dhe patëllxhani të mbushura me një salcë béchamel ("të bardhë") dhe të pjekura.

Versioni modern grek është krijuar nga kuzhinieri grek i trajnuar francez Nikolaos Tselementes në vitet 1920. Një recetë standarde e stilit Tselementes ka tre shtresa që gatuhen veçmas përpara se të kombinohen për pjekjen përfundimtare: një shtresë e poshtme e patëllxhanit të prerë sotimi në vaj ulliri; një shtresë e mesme e qengjit të bluar të gatuar lehtë me domate të copëtuara ose të pastruara, qepë, hudhër dhe erëza (kanellë, allspice dhe piper i zi); dhe një shtresë e sipërme e salcës béchamel ose krem ​​vanilje të këndshëm. Pjatat e përbëra shtresohen në një tigan dhe piqen derisa të skuqet shtresa e sipërme. Moussaka zakonisht shërbehet i ngrohtë, jo i nxehtë; nëse pritet i nxehtë nga furra, sheshet e musakës priren të rrëshqasin dhe për pasojë pjatës i duhet pak kohë pushimi për t’u forcuar përpara se ta shërbeni. Sidoqoftë, ngrohja nuk paraqet të njëjtin problem.

Ka variacione në këtë recetë themelore, herë pa salcë të lartë, ndonjëherë me perime të tjera. Variantet e tilla mund të përfshijnë, përveç fetave të patëllxhanëve, feta zucchini sotimi (kungull i njomë), feta patatesh të skuqura pjesërisht ose kërpudha të salduara. Ekziston një version i shpejtë (vegan) në librin e gatimit të Tselementes, i cili nuk përfshin as mish, as produkte qumështi, vetëm perime (patëllxhan i bluar përdoret në vend të mishit të bluar), salcë domate dhe thërrime buke.

Një variant tjetër është (melitzanes) papoutsakia (μελιτζάνες) παπουτσάκια (fjalë për fjalë "patëllxhan, stil i vogël këpucësh") i cili përbëhet nga patëllxhan tërësisht të vogël të mbushur me mish të bluar dhe të mbushur me béchamel dhe të pjekur.

Vendet e Evropës Juglindore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Moussaka me patate e përgatitur në Maqedoninë e Veriut

Shqipëri, Bullgari, ish-Jugosllavi dhe Rumani, patatet përdoren në vend të patëllxhanit, mishit të derrit ose mishit të viçit, dhe shtresa e sipërme është zakonisht qumësht ose kos i përzier me vezë të papërpunuara, ndonjëherë me një sasi të vogël të miell i shtuar. Ekziston edhe një version me tre shtresa: shtresa e poshtme përbëhet nga mishi i derrit dhe viçi, shtresa e mesme e feta patate, dhe shtresa e sipërme është zakonisht një krem ​​vanilje. Çdo shtresë gatuhet vetë dhe shtresohet në një tigan dhe piqet derisa pjesa e sipërme të skuqet.

Versioni rumun bëhet zakonisht me patate ose patëllxhan ose lakër. Shtresat fillojnë me perime, pastaj shtresa e mishit (zakonisht mish derri), pastaj perime, derisa tenxherja të jetë e plotë. Ndonjëherë thërrimet e bukës përdoren për mbushje, ndonjëherë feta domate dhe djathë të grimcuar. Tenxhere mbushet me salcë domate. Ekziston edhe një variant makarona, me makaronat që përdoren në vend të perimeve. Varianti i "agjërimit", i cili është vegan, zëvendëson mishin me kërpudha ose një përzierje të qepëve të sotimit dhe orizit.

Në pjesën tjetër të Ballkanit, shtresa e sipërme është shpesh një krem ​​karamel: ky është versioni i prezantuar në Mbretërinë e Bashkuar nga Mediterranean CookeryElizabeth David dhe ku mbetet prezantimi i zakonshëm. Djathë i integruar ose thërrime buke shpesh spërkaten sipër.

Levanti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Levant, moussaka është një pjatë e gatuar e përbërë kryesisht nga domate dhe patëllxhan, e ngjashme me caponata siçiliane, dhe mund të përfshijë gjithashtu qiqra. Mund të shërbehet i ftohtë si pjatë meze, ose i nxehtë.

Egjipti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Versioni egjiptian i moussaka është bërë nga shtresat e patellxhanit të skuqur të zhytur në salcën e domates dhe më pas të pjekur. Një shtresë viçi e bluar e stinës zakonisht shtohet midis patëllxhanit para pjekjes. Pjata mund të shërbehet e nxehtë, por zakonisht është e ftohur për një ditë apo më shumë për të përmirësuar shijen.

Turqi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Musakka dhe pilaf në Turqi

Musakka turke nuk është e shtresuar. Në vend të kësaj, patëllxhanët e prerë hollë skuqen dhe shërbehen në salcën e mishit me bazë domate të sezonuar me speca jeshil, hudhër dhe qepë. Në përgjithësi hahet me pilaf dhe cacık. Ekzistojnë edhe variante me kungull i njomë (kabak musakka), karrota (havuç musakka) dhe patate (patates musakka).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]