Jump to content

Taverna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një tavernë në ishullin grek të Naksosit

Taverna (Greqisht: ταβέρνα) është një restorant i vogël grek që shërben kuzhinë greke. Taverna është një pjesë integrale e kulturës greke dhe është bërë e njohur për njerëzit nga vende të tjera që vizitojnë Greqinë, si dhe përmes krijimit të tavernes (ταβέρνες, shumës) në vende të tilla si Shtetet e Bashkuara dhe Australia nga grekët emigrantë.

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Taverna (ταβέρνα), është një fjalë e marrur nga latinishtja taberna (shumës tabernae), që do të thotë “dyqan” (shih taberna romake). Fjala latine rrjedha nga tabula, që do të thotë “tavolinë”.

Kuzhina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një menu tipike për një tavernë moderne shpesh përfshin:

 • Bukë, zakonisht bukë, ndonjëherë bukë e sheshtë
 • Mish si mish qengji, derri dhe lope
 • Sallatat si sallatë greke
 • Meze ose ushqime si tzatziki, melitzanosalata (sallatë patëllxhani), tirokafteri (djathë feta i rrahur, me speca djegës dhe vaj ulliri), spanakopita dhe dolmades ose dolmadakia - (përzierje orizi me barishte të freskëta si nenexhik dhe majdanoz dhe ndonjëherë arra pishe - dhe në disa rajone shtohet mishi i grirë - i mbështjellë fort me gjethe rrushi të butë dhe shërbehet me një të trashë dhe kremoze , salcë limoni)
 • Supa të tilla si avgolemono (supë me vezë me limon) dhe fasolada (supë me fasule)
 • Makarona të tilla si spageti napolitano, pastitsio (shtresa të pjekura me makarona të trasha dhe përzierje mishi të grirë të mbushura me një salcë të trashë beshamel)
 • Peshku dhe ushqime deti si peshku i freskët i pjekur, i skuqur merluc me kripë të shërbyer me skordalia (salcë hudhre), kallamar i skuqur dhe oktapod bebeje
 • Pjata të pjekura (magirefta) duke përfshirë një shumëllojshmëri të gjerë të pjatave me perime sezonale si moussaka (patëllxhan ose kungull i njomë, mish i grirë dhe salcë beshamel)
 • Enët e pjekura në skarë si spuvlaki
 • Verë duke përfshirë retsina, mavrodafni dhe varietete të tjera të verës së kuqe/bardhë greke
 • Birrë
 • Spira të tilla si ouzo, tsipouro dhe Metaxa brandy
 • Fruta
 • Ëmbëlsirat si bakllava, galaktoboureko etj.

Fuksionimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tavernat zakonisht hapen në mesditë, me orët e darkës që fillojnë në orën 20:00 dhe arrijnë kulmin rreth orës 22:00.[1] Ndërsa turizmi është rritur në Greqi, shumë taverna janë përpjekur të kujdesen për vizitorët e huaj me menutë angleze dhe touts ose "shills" që përdoren në shumë taverna për të tërhequr turistët kalimtarë. Në mënyrë të ngjashme, tavernat në zonat turistike u paguajnë komisione guidave turistike që dërgojnë biznesin në rrugën e tyre.[2]

Në letërsi dhe art[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personazhja kryesore në shfaqje dhe film Shirley Valentine shkruar nga Willy Russell lë burrin dhe familjen e saj në Liverpool për një pushim ku ajo ka një lidhje me një kamarier në tavernë dhe përfundon duke punuar në tavernë.[3]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Hiestand 2003, p. 65.
 2. ^ Cox 2001, p. 97.
 3. ^ Riggs 1999, "Willy Russell".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Cox, Anthony (2001). Still Life in Crete: A Singular View (në anglisht). Parkland, FL: Universal Publishers. ISBN 1-58112-691-3.
 • Hiestand, Emily (2003). "Lessons from the Taverna". përmbledhur nga Haberger, Larry; O'Reilly, Sean; Alexander, Brian S. (red.). Travelers' Tales Greece: True Stories (në anglisht). Travelers Tales. fq. 65–74. ISBN 1-885211-99-6.
 • Riggs, Thomas (1999). Contemporary Dramatists (në anglisht) (bot. 6th). Detroit, MI: St. James Press. ISBN 978-1-55-862371-2.

Lexim më tutje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]