Kuzhina rome

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kuzhina rome, e quajtur ndonjëherë me tallje "ushqim cigan", është kuzhina e popullit etnik rom. Nuk ka një "kuzhinë rome" specifike; ndryshon dhe ndikohet kulinarisht nga vendet përkatëse ku ata kanë jetuar shpesh prej shekujsh. Prandaj, është i ndikuar nga kuzhina evropiane edhe pse populli rom e ka origjinën nga nënkontinenti Indian. Gatimi i tyre përfshin ndikime indiane dhe të Azisë Jugore, por është gjithashtu shumë e ngjashme me kuzhinën hungareze, hebraike, kuzhinën e Evropës Lindore dhe kuzhinën rumune. Kuzhina e popullit romë mysliman është gjithashtu e ndikuar nga kuzhina ballkanike dhe ajo turke.

Vështrim i përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cigánypecsenye

Pjatat rome zakonisht bëhen të nxehta dhe pikante me përdorimin e erëzave, të tilla si paprika, hudhra dhe specat zile. Patatet janë gjithashtu një element kryesor në dietën e tyre. Një ëmbëlsirë tradicionale rome është pirogo. Receta përbëhet nga vezë, rrush të thatë, arra, ananas, sheqer, gjalpë, petë me vezë dhe gjizë.[1] Një tjetër pjatë tradicionale e gatuar nga romët është sarma, salmaja ose sodmay, e cila bëhet nga lakra e mbushur me mish dhe oriz.[2] Romët konsumojnë gatime të përbëra nga speca të mbushura, veçanërisht në festa dhe raste të veçanta. Romët gatuajnë gjithashtu pufe (të bëra nga mielli i skuqur), xaritsa (bukë misri i skuqur), bogacha (bukë e pjekur) dhe xaimoko (një vakt i përbërë nga mish lepuri). Ata i shërbejnë ushqimet e tyre me kafa (kafe) dhe chao (çaj) me sheqer dhe qumësht ose limon.[3]Maribor, Slloveni, ekziston një restorant rom i quajtur Romani Kafenava.[4] Disa romë shëtitës evropianë gatuajnë zierje me iriq.[5]

Lista e pjatave rome[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Specat e mbushur
 • Pufe
 • Pedogo
 • Xarica
 • Xaimoko ose Hymoko
 • Gulash
 • Cigányturo
 • Bogaça
 • Ciganypecsenye
 • Sarma ose Sodmay
 • Saks Suklo
 • Polenta
 • Kugel
 • Börek
 • Kofta
 • Pilafi
 • Zierje lepuri
 • Rigó Jancsi
 • Bakllava
 • Iriq i pjekur
 • Shakshouka
 • Olla gitana
 • Mamaliga[6]
 • Shnitzel

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ The American Ethnic Cookbook for Students - Page 132
 2. ^ Memories of a Gypsy - Page 17
 3. ^ Gypsies: The Hidden Americans - Page 62
 4. ^ Sullivan, Meghan Collins (16 maj 2014). "Introducing Roma Cuisine, The Little-Known 'Soul Food' Of Europe". NPR (në anglisht).{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 5. ^ Byghan, Yowann (2020). Sacred and Mythological Animals: A Worldwide Taxonomy (në anglisht). McFarland, Incorporated. fq. 133. ISBN 9781476679501.
 6. ^ Hancock, Ian F. (2002). We are the Romani People (në anglisht). ISBN 9781902806198.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]