Kuzhina Maqedonase

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tavče-gravče, gjellë kombëtare e Maqedonisë.

Kuzhina Maqedonase e Veriut, një aspekt i kuzhinës ballkanike, është kuzhinë tradicionale e Maqedonisë. Ajo pasqyron ndikimet e Mesdheut dhe Lindjes së mesme dhe përfshin karakteristika të tjera të kuzhinave ballkanike. Klima relativisht e ngrohtë në Maqedoni e Veriut ofron kushte të shkëlqyera të rritjes për një shumëllojshmëri të perimeve, bimëve dhe të frutave. Kuzhina maqedonase është vënë në dukje edhe për shumëllojshmërinë dhe cilësinë e produkteve të qumështit, verëravepijeve lokale alkoolike, të tilla si rakija.

Në mesin e mishit, mishi i lopës, delja dhe pula janë më të shpeshta. Derri është përdorur shumë rrallë, (jo vetëm nga pakicat Muslimane, por edhe nga shumica Krishtere).[1]

Tavče-gravče dhe mastika konsiderohen si pjatë kombëtare dhe pije e Maqedonisë e Veriut, respektivisht.

Ushqime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuzhina Maqedonase
Turli Tava
E zakonshme për mëngjes - prženi lepčinja.

Ëmbëlsirat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tulumba

Pijet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafeja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kafeja turke

Maqedonia e ka një kulturë mirë të zhvilluar të kafesë, dhe kafeja turke është deri tani kafeja më e njohur. Me mbi 5,000 ndërmarrje tradicionale maqedonase coffeehouse dhe bar— kafeana—është një nga vendet më të zakonshme për të dalur jashtë dhe pirë një pije. Megjithatë, për shkak të stereotipeve negative përreth kafana, shumë të rinj preferojnë të frekuentojnë më shumë kafenetë me stil Perëndimor të cilat janë parë si të qenit më klasike.

Nga koha e Perandorisë Osmane, nëpërmjet të tashmes, kafeja ka luajtur një rol të rëndësishëm në mënyrën e jetesës dhe të kulturës maqedonase. Shërbimi dhe konsumimi i kafesë ka pasur një efekt të thellë në traditat fejesat dhe traditat gjinore, ndërveprimin politik dhe social, lutjet, dhe traditat e mikpritjes. Edhe pse shumë nga ritualet nuk janë të përhapura në shoqërinë e sotme, kafeja ka mbetur një pjesë integrale e kulturës maqedonase.

Të tjera pije kafeje të tilla si lattes, kafe mochas dhe cappuccinot janë duke u bërë gjithnjë e më popullore me hapjen e më shumë kafeneve. Profesionistë dhe biznesmenë të suksesshëm kanë kontribuar në popullaritetin e kafesë (sidomos frape).

Alkooli[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zlaten Dab, një birrë maqedonase e cilësisë së lartë e prodhuar nga 11% malt birre, me një përmbajtje prej 4.5% vol. alkooli

Tradicionalisht, vera e bardhë konsumohet në verë, vera e kuqe, në dimër.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Friedman, Victor; Palmer, Veselka (1995), "La cuisine macédonien", përmbledhur nga Aufray, Michel; Perret, Michel (red.), Cuisines d'Orient et d'ailleurs (PDF), Paris: INALCO/Grenoble: Glénant, fq. 76–79 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]