Jump to content

Llokumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Llokuma në një ëmbëltore

Llokumi është një ëmbelsirë me origjinë turke osmane, e integruar gjithashtu në ushqimet tradicionale ballkanike, magrebiane dhe të lindjes së mesme, që do të thotë, në të gjitha vendet e lidhura me Perandorinë Osmane.

Kjo ëmbelsirë bëhet nga një brum i cili përbëhet nga amidoni dhe sheqeri, i aromatizuar, i mbështjellur me sheqer pluhur dhe nga njëherë edhe i zbukuruar me fruta të thara,[1] në veçanti me bajame, lajthi, arra ose fëstëk.

  1. ^  Franca"Llokumi" tek diksioneri Larousse". larousse.fr. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)