Llokumi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Llokuma në një ëmbëltore

Llokumi ose rahat llokumi është një ëmbelsirë me origjinë turke osmane, e integruar gjithashtu në ushqimet tradicionale ballkanike, magrebiane dhe të lindjes së mesme, që do të thotë, në të gjitha vendet e lidhura me Perandorinë Osmane. Kjo ëmbelsirë bëhet nga një brum i cili përbëhet nga amidoni dhe sheqeri, i aromatizuar, i mbshtjelluar me sheqer pluhur dhe nga njëherë edhe i zbukuruar me fruta të thara[1], në veçanti me bajame, lajthi, arra ose fëstëk.

Shënimet dhe referencat[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ (Frangjisht) "Llokumi". larousse.fr. Marrë më 31 nentor 2011.  Check date values in: |access-date= (help); External link in |website= (help)