Uğur Mumcu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Uğur Mumcu (22 gusht 1942 – 24 janar 1993)[1] ishte gazetar hetues turk për gazetën ditore Cumhuriyet. Mumcu ka botuar shumë libra në lidhje me politikë e tanishme dhe historike të Turqisë. Ai po hetonte lidhjet e Partisë së Puntorëve të Kurdistanit (PKK) me Organizatën Kombëtare të Inteligjencës (MİT) në kohën e vrasjes së tij.[2][3] Pak para vdekjes së tij, Mumcu ishte duke hetuar sesi 100,000 armë zjarri në pronësi të Forcave të Armatosura Turke kishin përfunduar në zotërimin e Jalal Talabani, një nga udhëheqësit kurdë të Irakut verior dhe, që prej vitit 2008, president i Irakut. Njëzet e pesë ditë pas vdekjes së Mumcu, gjeneral Eşref Bitlis, i cili kishte qenë duke hetuar të njëjtën çështje, vdiq në një aksident avioni, që besohet të ishte për shkak të sabotimit.

Mumcu vdiq në mëngjesin e 24 janarit duke dalur nga shtëpia. Ai u vra veturën e tij Renault 12, pasi ishte vendosur një bombë C-4.[4]

Ekzistojnë hipoteza të shumta se kush ishte përgjegjës për vrasjen e tij. Duke pasur parasysh lidhjet e ndryshme (në nivelin organizativ dhe personal) midis shtetit të thellë turk dhe forcave të armatosura turke, Counter-Guerilla, forcave kurde dhe CIA dhe Mossad, hipotezat nuk janë domosdoshmërisht reciproke ekskluzive, veçanërisht pasi Mumcu po hetonte disa nga këto lidhje.

Ai u martua me Güldal Mumcu, me të cilën kishte dy fëmijë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "About". Arkivuar nga origjinali më 27 shtator 2007. Marrë më 15 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Aydin, Zulfikar Ali (27 korrik 2008). "PKK-MİT ilişkisini yazamadan öldürüldü". Sabah (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2009. Marrë më 19 dhjetor 2008.
  3. ^ Duzel, Nese (29 maj 2006). "Mumcu, Apo'nun devletteki bağlantısını buldu". Türkiye. Radikal (në turqisht). Arkivuar nga origjinali më 12 shkurt 2009. Marrë më 18 dhjetor 2008. It was reported by press that Mumucu was killed due to his discovery of the relation between MIT and Abdullah Ocalan.
  4. ^ İşleyen, Ercüment (1999-01-24). "Artık konuşun". Milliyet (në turqisht). O tür bir olay hatırlıyorum. Ancak Apo'yla mı ilgiliydi, başka bir mensupla mı ilgili onu çözemedik. Sayın Mumcu'ya da söylediğim şuydu: Bana böyle birşey gelmişti. Onunla ilgili mi değil mi bende resmi yazı olacak, dedim. O yazıyı ararken o olay oldu. Gelen yazı `dokunmayın' mealinde değil `bizim mensubumuzdur' şeklindeydi. Aradığım belge oydu. Belgede bir şahıs ismi var. MİT hesabına çalışan bir sanığın ismi. O belgeyi arıyorum. Onu bulursak Mumcu'nun aradığı düğüm çözülecek.