UZI

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
IMI Uzi
IMI Uzi
TypeAutomatik i lehtë Pistoletë automatike
Place of originIzraeli Izraeli
Production history
DesignerUziel Gal
Designed1948
ManufacturerIsrael Military Industries
FN Herstal
Norinco
Lyttleton Engineering Works (nën liçensën e Vektor Arms)
RH-ALAN
Produced1950–sot
No. built10,000,000+
VariantsMini-UZI, Micro-UZI, UZI-Pro, ERO (versioni Rumun)
Specifications
Mass3.5 kg
Length
  • 640 mm qytë e zgjatur
  • 470 mm qytë e mbledhur
Barrel length260 mm

Cartridge9×19mm Parabellum
.22 LR
.45 ACP
.41 AE
Rate of fire600 fishekë/min
Muzzle velocity400 m/s
Effective firing range200 m
Feed systemKarikator me 10 fishekë(.22 dhe .41 AE)
16 (.45 ACP)
20, 25, 32, 40, 50 (9 mm)
SightsShënjestrues metalik

Uzi (i quajtur zyrtarisht: UZI) është një familje gjysmë mitralozësh dhe pistoletash izraelite me bulona të hapura, të operuara me goditje prapa, të projektuara për herë të parë nga majori Uziel "Uzi" Gal në fund të viteve 1940, menjëherë pas krijimit të Shtetit të Izraelit. Është një nga armët e para që përfshin një dizajn të bulonave teleskopik, i cili lejon që karikatori të vendoset në dorezën e pistoletës për një armë më të shkurtër.

Prototipi Uzi u përfundua në vitin 1950. Ai u prezantua për herë të parë në forcat specialeForcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) në vitin 1954, dhe arma u vendos në shitjen e përgjithshme dy vjet më vonë. IDF furnizoi Uzis me trupat e nivelit të pasmë, oficerët, trupat e artilerisë dhe ekuipazhet e tankeve, si dhe një armë të vijës së përparme nga forcat elitare të sulmit të këmbësorisë së lehtë.

Uzi është eksportuar në mbi 90 vende. Gjatë jetës së tij të shërbimit, ai është prodhuar nga Israel Military Industries, FN Herstal dhe prodhues të tjerë. Nga vitet 1960 deri në vitet 1980, më shumë automatikë Uzi u shitën në më shumë tregje ushtarake, të zbatimit të ligjit dhe të sigurisë se çdo gjysmë-mitraloz tjetër i prodhuar ndonjëherë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]