Uilliami, Princi i Uellsit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Princi Uilliam

Princi Uilliam ,Princi i Uellsit KG, FRS (William Arthur Philip Louis of Wales, i lindur më 21 qershor 1982) është djali i madh i Mbretit Karli I III, dhe Dianës, Princeshë e Uellsit, si dhe nipi i Mbretëreshës Elizabetë II dhe Princit Filip, Dukë i Edinburgut. Ai është i pari ne listen e trashgimis te fronit britanik.

Princi William eshte i martuar me Katherine Middleton (Princeshen e Uellsit) qe nga viti 2011.Ata kane tre femije Princin George te Uellsit ,Princeshen Charlotte te Uellsit dhe Princin Louis te Uellsit,perkatesisht i pari, e dyta dhe i treti ne rradhen e fronit britanik.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]