Jump to content

Princ Harry, Duka i Sussex

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Princ Harry
Duka i Sussex (më shumë)
Prince Harry smiling
Duka i Sussex në vitin 2019
regjentArchie Mountbatten-Windsor
BashkëshorteMeghan Markle (martuar më 19 maj 2018)
Emri i plotë
Henry Charles Albert David
ShtëpiaWindsor
I atiÇarls i Uellsit
E ëmaZonja Diana Spencer
U lindPrinc Henry i Uellsit
(1984-09-15) 15 shtator 1984 (39 vjeç)
Spitali i Shën Mërisë, Londër, Angli
Nënshkrimi

Princ Harry, Duka i Sussex, KCVO , ADC (Henry Charles Albert David; lindur më 15 shtator 1984[1]) është anëtar i familjes mbretërore britanike. Si djali i vogël i Çarlsit, Princit të Uellsit dhe Dianës, Princeshës së Uellsit, ai është i gjashti në linjën e trashëgimisë në fronin Britanik.

Lindur në Spitalin St Mary, Londër, Harry u arsimua në Shkollën Wetherby, Shkollën Ludgrove dhe Kolegjin Eton. Ai kaloi pjesë të vitit të tij të boshllëkut në Australi dhe Lesoto, pastaj iu nënshtrua trajnimit të oficerëve në Akademinë Mbretërore Ushtarake Sandhurst. Ai u porosit si kornetë te Blues dhe Royals, duke shërbyer përkohësisht me vëllain e tij Princin Uilliam dhe përfundoi trajnimin si një udhëheqës trupash. Në 2007–2008, Harry shërbeu për më shumë se dhjetë javë në Provincën Helmand, Afganistan. Ai u kthye në Afganistan për një vendosje 20-javore në 2012–2013 me Korpusin Ajror të Ushtrisë. Në qershor 2015, ai dha dorëheqjen nga ushtria.

Harry filloi Invictus Games në vitin 2014 dhe mbetet mbrojtësi i themelimit të saj. Ai gjithashtu u jep patronazh disa organizatave të tjera, përfshirë HALO Trust dhe Walking With The Wounded.[2] Për të inkurajuar njerëzit të hapen për çështjet e tyre të shëndetit mendor, Harry, së bashku me Dukën dhe Dukeshën e Kembrixhit, filluan fushatën e ndërgjegjësimit të shëndetit mendor "Kokat së bashku" në prill 2016.[3]

Në vitin 2018, ai u bë Duka i Sussex para dasmës së tij me aktoren amerikane Meghan Markle. Ata janë në pritje të një vajze në verën e vitit 2021. Djali i tyre, Archie Mountbatten-Windsor, lindi në vitin 2019. Vitin pasues, çifti dha dorëheqjen si anëtarë të vjetër të familjes mbretërore dhe u zhvendos në Kaliforninë Jugore të lindjes së Dukeshës. Në tetor 2020, ata filluan Archewell Inc., një organizatë publike amerikane që përqendrohet në aktivitete jofitimprurëse dhe sipërmarrje mediatike krijuese.[4][5]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harry lindi në Lindo Wing të Spitalit St Mary në Paddington, Londër, më 15 shtator 1984 në 4:20 pasdite si fëmija i dytë i Çarlsit, Princit të Uellsit (trashëgimtar i fronit britanik) dhe Dianës, Princeshës së Uellsit.[6][7] Ai u pagëzua Henry Charles Albert David më 21 dhjetor 1984 në Shën George's Chapel, Windsor Castle nga Kryepeshkopi i Canterbury, Robert Run.3] Duke u rritur, ai u referua si "Harry" nga familja, miqtë dhe publiku, si dhe Pallati Kensington. [8] Diana dëshironte që Harry dhe vëllai i tij i madh, Pnci Uilliamam, të kishin një gamë më të gjerë përvojash dhe një kuptim më të mirë të jetës së zakonshme sesa fëmijët e mëparshëm mbretërorë. Ajo i çoi në vendet që varionin nga Walt Disney World dhe McDonald'sklinikat e AIDS -it dhe strehimoret për të pastrehët. [9] Harry filloi të shoqërojë prindërit e tij në vizitat zyrtare në moshë të hershme; turneu i tij i parë jashtë shtetit ishte me prindërit e tij në Itali në 198. [10] Ai gjithashtu udhëtoi me familjen e tij në Kanada në 1991 dhe 199. [11] [12]

Prindërit e Harry-it u divorcuan në vitin 1996. Nëna e tij vdiq në një aksident me makinë në Paris vitin e ardhshëm. Harry dhe William ishin duke qëndruar me babanë e tyre në Balmoral në atë kohë, dhe Princi i Uellsit u tregoi djemve të tij për vdekjen e nënës së tyre.[13] Në varrimin e nënës së tij, Harry, atëherë 12 vjeç, shoqëroi babanë, vëllain, gjyshin atëëror dhe xhaxhain e nënës, Charles Spencer, Earl Spencer i 9-të, për të ecur prapa kortezhës së varrimit nga Pallati Kensington në Abacinë e Westminsterit.[14] Në vitin 2017, princi pranoi se ai kërkoi këshillim njëzet vjet më vonë.[15]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Prince Harry". The Royal Household. Marrë më 28 nëntor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Patronages". Prince Harry. British Royal Family. Marrë më 17 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Samuelson, Kate (25 gusht 2017). "How Princes William and Harry Are Carrying on Causes Close to Princess Diana's Heart". Time magazine. Arkivuar nga origjinali më 7 qershor 2018. Marrë më 24 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "About Archewell". Archewell. Marrë më 31 dhjetor 2020. We do this through our non-profit work within Archewell Foundation 501(c)(3), in addition to creative activations through the business verticals of audio and production. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Meghan Markle and Prince Harry Nod to Princess Diana in Archewell Website Update". Town & Country. Marrë më 31 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Princess Di gives birth to boy". The Evening News. London. Associated Press. 16 shtator 1984. Marrë më 31 maj 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Prince Harry – Biography". Office of the Prince of Wales. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2012. Marrë më 5 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Why is Prince Harry called Harry when his name is Henry?". 24 prill 2018. Marrë më 15 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Prince Harry". People. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2016. Marrë më 15 tetor 2008. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "The Prince of Wales – At Work – Countries Visited". Clarence House. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2009. Marrë më 15 tetor 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "When princes Harry and William visited Canada with their parents". CBC. Marrë më 16 dhjetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "'What about Harry?' When 2 teenage princes and their dad visited Canada". CBC. Marrë më 16 dhjetor 2020. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "Timeline: How Diana Died". London: BBC. 30 gusht 1997. Marrë më 11 prill 2008. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "BBC ON THIS DAY – 6–1997: Diana's funeral watched by millions". London: BBC. 6 shtator 1997. Marrë më 26 mars 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ Furness, Hannah (16 prill 2017). "Prince Harry: I sought counselling after 20 years of not thinking about the death of my mother, Diana, and two years of total chaos in my life" – nëpërmjet www.telegraph.co.uk. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]