Unbelievable (miniseri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Unbelievable
GjiniaKrim i vërtetë, dramë
Krijuar nga
Luajnë
KompozitoriWill Bates
Shteti SHBA
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i episodeve8
Prodhimi
Prodhuesit kryesor
Prodhuesit
Kinematografia
Montazhierët
Vendosja e kameraveSingle-camera
Kohëzgjatja43-58 minuta
Kompanitë e prodhimit
Transmetimi
Programi origjinalNetflix
Formati i pikturës4K (16:9 UHDTV në high dynamic range)
Formati i zëritDolby digital
Transmetimi i parështator 13, 2019 (2019-09-13)
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Unbelievable (shqip: E pabesueshme) është një miniserial televiziv amerikan në internet i zhanrit dramë me protagonist Toni Collette, Merritt Wever dhe Kaitlyn Dever. Bëhet fjalë për një seri përdhunimesh në countryn Washington dhe Colorado. Shfaqja u krijua bashkë nga Susannah Grant, Ayelet Waldman dhe Michael Chabon. Të tre bashkë-krijuesit dhe Sarah Timberman, Carl Beverly dhe Katie Couric ishin producente ekzekutive. Ai u publikua më 13 shtator 2019, në Netflix.[2][3]

Miniseriali bazohet në artikullin e lajmeve të vitit 2015 "Një histori e pabesueshme e përdhunimit", shkruar nga T. Christian Miller dhe Ken Armstrong dhe botuar fillimisht nga ProPublica dhe The Marshall Project. Seriali mori vlerësime kritike.

Premisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një dramatizim i rasteve të përdhunimit serik në Uashington dhe Kolorado 2008–2011, Unbelievable paraqet "Marie, një adoleshente e cila u akuzua për gënjeshtra se ishte përdhunuar dhe dy detektivet që ndoqën një rrugë përdredhëse për të arritur në të vërtetën".[4] Programi mbështetet nga "Një histori e pabesueshme e përdhunimit" (2015), një artikull fitues i çmimit Pulitzer nga T. Christian Miller dhe Ken Armstrong për ProPublica dhe Projekti Marshall.[5]

Aktorët dhe personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryesorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Toni Collette si Det. Grace Rasmussen, një detektive e Departamentit të Policisë Westminster në Westminster, Colorado;[6] frymëzuar nga Edna Hendershot.[7]
 • Merritt Wever si Det. Karen Duvall, një detektive e Departamentit të Golden të Policisë në Golden, Colorado; frymëzuar nga Stacy Galbraith.
 • Kaitlyn Dever si Marie Adler, viktimë e sulmit seksual.

Ndihmës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Eric Lange si Det. Parker, një detektiv i Departamentit të Policisë Lynnwood në Lynnwood, Washington i cili është caktuar në çështjen Marie; frymëzuar nga rreshteri Jeffrey Mason
 • Bill Fagerbakke si Det. Pruitt, një detektiv i Departamentit të Policisë Lynnwood gjithashtu i caktuar për çështjen Marie; frymëzuar nga Jerry Rittgarn
 • Elizabeth Marvel në rolin e Judith, nënës më të fundit Marie
 • Bridget Everett në rolin e Colleen Doggett, një nga nënat e mëparshme Marie
 • Danielle Macdonald si Amber, një viktimë e sulmit seksual
 • Dale Dickey si RoseMarie, një detektiv veteran në Departamentin e Policisë Westminster
 • Liza Lapira si Mia, një eksperte e mbikëqyrjes së policisë
 • Omar Maskati si Elias, praktikant i të dhënave të RoseMarie në Departamentin e Policisë Westminster
 • Austin Hébert si Max Duvall, burri i Karen i cili është një oficer policie në Departamentin e Policisë Westminster
 • Kai Lennox si Steve Rasmussen, burri i Grace i cili është hetues në zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm në Westminster, Colorado
 • Blake Ellis në rolin e Chris McCarthy, një përdhunues serial; frymëzuar nga Marc Patrick O'Leary
 • Aaron Staton në rolin e Curtis McCarthy, vëllai i Chris dhe një i dyshuar; frymëzuar nga Michael O'Leary
 • Patricia Fa'asua si Becca, një këshilltare në Oakdale Apartments për të rinjtë në rrezik
 • Charlie McDermott si Ty, një këshilltar në Oakdale Apartments për të rinjtë në rrezik
 • Brent Sexton si Al, burri i Colleen dhe ish babai Marie
 • Annaleigh Ashford si Lilly, viktimë e sulmit seksual
 • Scott Lawrence si Billy Taggart, një agjent special i FBI-së
 • Shane Paul McGhie si Connor, ish i dashuri i Marie

Episodikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Nick Searcy si Detective Harkness
 • Brook Smith në rolin e Dara Kaplan, terapistja e Marie
 • John Billingsley si gjyqtari Brent Gordon
 • Vanessa Bell Calloway si Sara, një viktimë e sulmit seksual

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zhvillimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 22 janar 2018, Netflix urdhëroi të Unbelievable nga Timberman/Beverly Productions dhe CBS Television Studios me producentë ekzekutivë përfshirë Susannah Grant, Michael Chabon, Ayelet Waldman, Sarah Timberman, Carl Beverly dhe Katie Couric. Miniseria e tetë episodeve bazohet në një artikull të ProPublica dhe The Marshall Project, "Një histori e pabesueshme e përdhunimit", shkruar nga T. Christian Miller dhe Ken Armstrong në lidhje me një rast në Lynnwood, Washington.[8] Ekzistoi edhe një episod radiofonik botuar njëkohësisht This American Life për të njëjtën çështje, Anatomia e Dyshimit.[9] Grant shërbeu si drejtues dhe gjithashtu shkroi për serialin së bashku me Michael Chabon dhe Ayelet Waldman.[10][11][12]

Aktrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 qershor 2018, u njoftua se Toni Collette, Merritt Wever dhe Kaitlyn Dever ishin hedhur në rolet kryesore të serialit.[13][14] Më 26 korrik 2018, u raportua se Danielle Macdonald ishte bashkuar me kastin kryesor.[15] Në gusht 2018, u njoftua se Kai Lennox, Austin Hébert, Dale Dickey, Omar Maskati, Elizabeth Marvel, Liza Lapira dhe Eric Lange ishin hedhur në role të përsëritura. Më 26 shtator 2018, u raportua se Vanessa Bell Calloway ishte bashkuar me kastin në një kapacitet ndihmës.[16]

Episodet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nr.TitulliRegjiaSkenariData release transmetimit
1"Episode 1"Lisa CholodenkoStampa:StoryTeleplayshtator 13, 2019 (2019-09-13)
In Lynnwood, Washington in August 2008, Marie Adler, a former foster child now taking part in a social services program for troubled teens, is sitting traumatized in her apartment while her former foster mother Judith consoles her. Marie tells a uniformed police officer that she has been raped and he asks her multiple questions while he takes her report. Detectives Parker and Pruitt arrive to investigate and make her retell her story multiple times. She is then taken to the hospital where she submits to a physical examination and evidence collection, and is again compelled to retell her story. The police collect evidence from Marie’s apartment, but do not recover much. Colleen, Marie's foster mother before Judith, helps Marie move to a new apartment in the same complex. Judith tells Parker that Marie has engaged in "attention seeking" behavior in the past and wonders whether the rape allegation might be a similar act. Parker and Pruitt decide that Marie's report is untrue and pressure her into retracting, costing her the trust of her program counselors and friends.
2"Episode 2"Lisa CholodenkoSusannah Grantshtator 13, 2019 (2019-09-13)
In Washington state in 2008, Detective Parker closes Marie's case. Someone leaks Marie's name to the news media and she tries to avoid the reporters who stake out her apartment complex. In Golden, Colorado in 2011, Detective Karen Duvall responds to the sexual assault of Amber Stevenson and learns that she was raped by a man who had a birthmark on his left calf. In 2008 Washington, Marie has difficulty concentrating at work. The counselors at her program impose a stricter curfew and other measures to monitor her movements. She tries to visit Colleen, who is not home, and Al suggests that under the circumstances it is not a good idea for the two of them to be alone, so a disappointed Marie leaves. In 2011 Golden, Karen’s husband Max, who works for the Westminster Police, informs her that Westminster has an open case with details similar to hers and suggests that she call Grace Rasmussen, the detective assigned to the case. Grace conducts late night surveillance of a site where a recent sexual assault took place and observes a suspicious man wearing a backpack.
3"Episode 3"Lisa CholodenkoSusannah Grantshtator 13, 2019 (2019-09-13)
In Colorado in 2011, Rasmussen determines that the man she surveilled is not the rapist for whom she has been searching. Duvall visits Rasmussen to say she has a similar case and they visit Rasmussen's victim, Sarah. After a strained start, they decide to work their cases together. Duvall surmises that their suspect knows police departments don't share information well, and therefore strikes only once in each jurisdiction so police will not realize that the attacks are the work of a serial rapist. Duvall and Rasmussen spend all night reviewing six years of Colorado rape case files and calling the assigned detectives for additional details. Duvall finds video of a white pickup truck that may be the rapist's and Rasmussen finds a similar case in Aurora. In Washington state in 2008, Marie is overwhelmed by negative social media posts and news stories, and turns to her friend Connor for support. She is notified that police have charged her with making a false report. She worries that she will be dropped from her program, but Ty promises to help her find out what the notification means.
4"Episode 4"Michael DinnerMichael Chabon & Ayelet Waldmanshtator 13, 2019 (2019-09-13)
In Colorado in 2011, a witness from Amber's college reports someone who might be the rapist but Amber cannot make a positive identification. Duvall interviews the suspect and determines that while the witness is right to be suspicious, the suspect is not Amber's attacker. Duvall and Rasmussen consider the possibility that the assailant is a police officer. Rasmussen asks her husband Steve, who works in the attorney general’s office, to share information on police officers with sealed records related to domestic violence, but he refuses. In Washington in 2008, Marie secures help from public defender Donald Hughes, who expresses surprise that the police charged her for a false report. He remarks that police almost never file charges in such cases and promises to work out a plea bargain with the prosecutor. While Marie visits Colleen and Al, Colleen sees a news report about a woman who was raped in Kirkland, with details similar to what Marie initially reported. She presses Marie to admit her first report was true, but Marie fears dealing with the police again and refuses. In Colorado in 2011, Duvall and Rasmussen learn that a rapist has struck in another Denver suburb.
5"Episode 5"Michael DinnerJennifer Schuurshtator 13, 2019 (2019-09-13)
In Colorado in 2011, Rasmussen interviews Lily, the victim of a previous attempted sexual assault, who saved herself by jumping from her second floor balcony. She claims that despite her injuries, Harkness, the detective assigned to her case, was dismissive. Evidence matches the other crime scenes, confirming Lily’s case is linked. Duvall checks on a Kansas case that turns out to be unrelated but finds the evidence includes a textbook for investigating sexual assaults, which a rapist could use to avoid detection. In 2008 Washington, Marie’s store manager assigns her to the loading dock and she is accosted by her supervisor. Marie yells at Connor out of frustration and her manager reprimands her for yelling in front of customers, so Marie quits. Colleen wants to contact Kirkland police about a case similar to Marie’s, but Judith thinks continued interactions with police will be too disruptive for Marie. Colleen calls anyway, but when a Kirkland detective contacts Parker, he says Marie’s case was a false report and is not connected. In 2011 Colorado, Amber has trouble coping and engages in atypical behavior, including sex with strangers. Rasmussen and Duvall investigate a potential suspect, police officer James Massey.
6"Episode 6"Michael DinnerBecky Modeshtator 13, 2019 (2019-09-13)
In Colorado in 2011, Steve reconsiders and gives Rasmussen Massey’s confidential file, telling her even if he is not the rapist, he should not be a police officer. Rasmussen’s attempt to surreptitiously obtain evidence on Massey backfires because Massey recognizes her. He spits in her face before daring her to continue investigating him. In 2008 Washington, Hughes obtains Marie a favorable plea bargain – probation, a fine, and expungement of her record if she does not re-offend. Unhappy at the probation’s restrictions on her activities, Marie drinks and smokes marijuana, then returns to her apartment after curfew, so she’s removed from her program. Marie moves back in with Judith and Judith loans Marie the money to pay her fine. In 2011 Colorado, Elias identifies a car that was near several crime scenes and provides details on the owner, Christopher McCarthy. Duvall shadows a man leaving McCarthy’s house and collects his DNA. Rasmussen and Taggart knock at McCarthy’s door to verify no one is home before entering to search. They are surprised when Chris McCarthy answers the door and realize Duvall is shadowing Chris’s brother Curtis. Rasmussen provides a cover story for their visit and they hastily leave.
7"Episode 7"Susannah GrantStampa:StoryTeleplayshtator 13, 2019 (2019-09-13)
In 2011 Colorado, Rasmussen and Duvall consider whether Chris and Curtis McCarthy are working in tandem. Elias creates a timeline using social media posts and cell phone records to demonstrate that Curtis is probably uninvolved. In 2008 Washington, Marie attends court-mandated therapy. She is initially uncooperative but is eventually persuaded to talk about topics unrelated to her assault. While discussing film plots, Marie admits her initial sexual assault claim was true but that police coerced her into retracting it. The therapist believes Marie and asks what she would do differently if she could revisit the situation. Marie replies that she would lie sooner and more forcefully in order to stay out of the justice system, because people in authority dislike the truth if it is inconvenient. In 2011 Colorado, police arrest the McCarthy brothers, with Rasmussen giving Duvall the privilege and the credit by declining to participate. Taggart and Duvall find evidence tying Chris McCarthy to numerous sexual assaults. Rasmussen and Duvall question Curtis and determine he is definitely not involved. Rasmussen and Duvall examine the photos recovered at the McCarthy home and discover pictures that identify Marie.
8"Episode 8"Susannah GrantSusannah Grantshtator 13, 2019 (2019-09-13)
In 2011, Rasmussen emails McCarthy's pictures of Marie to Parker, who realizes he was wrong to disbelieve her. Parker informs Marie that Chris McCarthy has been arrested and gives her a city government reimbursement check of $500 for her fine. McCarthy pleads guilty but refuses to allow police to access a large hard drive containing evidence of additional crimes. Several victims begin to reclaim their lives by providing impact statements at his sentencing while Amber does the same by silently observing from the back of the courtroom. McCarthy is sentenced to 327½ years imprisonment and requests that Taggart interview him so he can provide information to help stop other rapists. Marie sues the city of Lynnwood and her lawyer obtains an offer of $150,000 and an official apology. He recommends negotiating for more, but Marie accepts. Marie buys a car and plans to move away, but stops at the police station first and tells Parker that no one has personally apologized. Parker does so, but Pruitt stands by silently. Before leaving, Marie admonishes Parker to "do better". She later calls Duvall to thank her for catching McCarthy, then continues the drive towards her new home.

Pritja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgjigje kritike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në grumbulluesin e rishikimeve Rotten Tomatoes, seria mban një vlerësim miratimi prej 98% bazuar në 82 vlerësime, me një vlerësim mesatar prej 8.6/10. Konsensusi kritik i faqes në internet thotë: "Thyerëse dhe e fuqishme, Unbelievable tejkalon goditjet e njohura të krimit të vërtetë duke zhvendosur vështrimin e saj tek të mbijetuarit e abuzimit, duke treguar historitë e tyre me hir dhe gravitet". Në Metacritic, ai ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 83 nga 100, bazuar në 25 kritikë, duke treguar "vlerësim universal".[17]

Shikimi i audiencës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 17 tetor 2019, Netflix njoftoi se miniseria ishte parë nga mbi 32 milionë shikues pas lëshimit në platformën e tyre.[18]

Shpërblimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Ceremonia Kategoria Marrës Rezultati Ref.
2020 British Academy Television Awards Best International Programme Unbelievable Kandidat/e [19]
Critics' Choice Television Awards Best Limited Series Kandidat/e [20]
Best Actress in a Limited Series or Television Movie Kaitlyn Dever Kandidat/e
Merritt Wever Kandidat/e
Best Supporting Actress in a Limited Series or Television Movie Toni Collette Fitues/e
Golden Globe Awards Best Limited Series or Television Film Unbelievable Kandidat/e [21]
Best Actress – Limited Series or Television Film Kaitlyn Dever Kandidat/e
Merritt Wever Kandidat/e
Best Supporting Actress – Series, Limited Series or Television Film Toni Collette Kandidat/e
Peabody Awards Entertainment Unbelievable Fitues/e [22]
Primetime Emmy Awards Outstanding Limited Series Susannah Grant, Sarah Timberman, Carl Beverly, Lisa Cholodenko, Ayelet Waldman, Michael Chabon, Katie Couric, Richard Tofel, Neil Barsky, Robyn Semien, Jennifer Schuur, Becky Mode, T. Christian Miller, Ken Armstrong, Kate DiMento, Chris Leanza, John Vohlers and Marie Kandidat/e [23]
Outstanding Supporting Actress in a Limited Series or Movie Toni Collette (for "Episode 6") Kandidat/e
Outstanding Writing for a Limited Series, Movie or Dramatic Special Susannah Grant, Michael Chabon and Ayelet Waldman (for "Episode 1") Kandidat/e
Primetime Creative Arts Emmy Awards Outstanding Casting for a Limited Series, Movie or Special Jodi Angstreich, Kate Caldwell, Melissa Kostenbauder and Laura Rosenthal Kandidat/e
Producers Guild of America Awards Outstanding Producer of Limited Series Television Susannah Grant, Sarah Timberman, Carl Beverly, Lisa Cholodenko, Ayelet Waldman, Michael Chabon, Katie Couric, Jennifer Schuur, Becky Mode, John Vohlers, Kate DiMento and Chris Leanza Kandidat/e [24]
Satellite Awards Best Miniseries Unbelievable Kandidat/e [25]
Best Supporting Actress in a Series, Miniseries or TV Film Toni Collette Kandidat/e
Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by a Female Actor in a Miniseries or Television Movie Kandidat/e [26]
TCA Awards Program of the Year Unbelievable Kandidat/e [27]
Outstanding Achievement in Movies, Miniseries and Specials Kandidat/e
Individual Achievement in Drama Kaitlyn Dever Kandidat/e
Merritt Wever Kandidat/e
Writers Guild of America Awards Long Form – Adapted Michael Chabon, Susannah Grant, Becky Mode, Jennifer Schuur & Ayelet Waldman

Based on the ProPublica and The Marshall Project article "An Unbelievable Story of Rape" and This American Life radio episode “Anatomy of Doubt"
Kandidat/e [28]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Dibdin, Emma (30 shtator 2019). "Unbelievable Showrunner Susannah Grant Breaks Down the Choices That Made the Show So Powerful". Harper's Bazaar (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 27 dhjetor 2019. Marrë më 13 tetor 2019. Adler is simply credited as "Marie" in the credits.
 2. ^ Cohen, Anne (18 korrik 2019). "Netflix's Unbelievable Goes Behind-The-Scenes Of A Real-Life Rape Case". Refinery29 (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2019. Marrë më 18 korrik 2019.
 3. ^ Colburn, Randall (18 korrik 2019). "Netflix unveils trailer for Unbelievable, a limited series based on Pulitzer Prize-winning reporting". The A.V. Club (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2020. Marrë më 18 korrik 2019.
 4. ^ Andreeva, Nellie (22 janar 2018). "Netflix Orders 'Unbelievable' Limited Series From Susannah Grant, Timberman/Beverly, Katie Couric & CBS Studios". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2018. Marrë më 23 janar 2018.
 5. ^ Armstrong, Ken (5 shtator 2019). "Netflix Series Based on Our Work Explores Costs of Not Believing Rape Victims" (në anglisht). ProPublica. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2019. Marrë më 13 tetor 2019.
 6. ^ Zilko, Christian (18 korrik 2019). "'Unbelievable' Trailer: Sexual Assault Victim Fights to Be Heard in Toni Colette-Starring Netflix Drama". IndieWire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 korrik 2019. Marrë më 20 korrik 2019.
 7. ^ Liebman, Lisa (23 shtator 2019). "The True Stories Behind Unbelievable". Vulture (në anglisht). Marrë më 14 shtator 2020.
 8. ^ Bryan, Zachariah; Thompson, Evan (10 shtator 2019). "'Unbelievable' story of Lynnwood teen's rape retold on Netflix". The Everett Herald (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 13 shtator 2019. Marrë më 13 shtator 2019.
 9. ^ Miller, T. Christian (16 dhjetor 2015). "An Unbelievable Story of Rape". ProPublica (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2019. Marrë më 18 korrik 2019.
 10. ^ Franklin, Garth (22 janar 2018). "Netflix Orders "Unbelievable" To Series - Dark Horizons". Dark Horizons (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2018. Marrë më 23 janar 2018.
 11. ^ Busch, Jenna (22 janar 2018). "Unbelievable: Netflix Orders Series from Erin Brockovich Writer". ComingSoon.net (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2018. Marrë më 23 janar 2018.
 12. ^ Ge, Linda (23 janar 2018). "Netflix Orders "Unbelievable" Sexual Assault Miniseries". The Tracking Board (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 janar 2018. Marrë më 23 janar 2018.
 13. ^ Petski, Denise (25 qershor 2018). "'Unbelievable': Toni Collette, Merritt Wever & Kaitlyn Dever To Star In Netflix Limited Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 qershor 2018. Marrë më 25 qershor 2018.
 14. ^ Otterson, Joe (25 qershor 2018). "Toni Collette Among Three Cast in Netflix Rape Drama 'Unbelievable,' Lisa Cholodenko to Direct". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2018. Marrë më 3 korrik 2018.
 15. ^ Petski, Denise (26 korrik 2018). "'Unbelievable': Danielle Macdonald Joins Netflix Limited Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 korrik 2018. Marrë më 26 korrik 2018.
 16. ^ Petski, Denise (26 shtator 2018). "'Unbelievable': Vanessa Bell Calloway To Recur On Netflix Drama Series". Deadline Hollywood (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2018. Marrë më 26 shtator 2018.
 17. ^ "Unbelievable". Metacritic (në anglisht). Marrë më 13 mars 2020.
 18. ^ Koblin, John (17 tetor 2019). "Netflix's Top 10 Original Movies and TV Shows, According to Netflix". New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2019. Marrë më 11 nëntor 2019.
 19. ^ "BAFTA TV 2020: Nominations for the Virgin Media British Academy Television Awards and British Academy TV Craft Awards". BAFTA (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 qershor 2020. Marrë më 4 qershor 2020.
 20. ^ "Critics' Choice Awards 2020: Fleabag, Watchmen, When They See Us, Unbelievable Among TV Nominees". TVLine (në anglisht). 8 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2019. Marrë më 8 dhjetor 2019.
 21. ^ "Golden Globes: Full List of Nominations". The Hollywood Reporter (në anglisht). 9 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2019. Marrë më 9 dhjetor 2019.
 22. ^ Schneider, Michael (10 qershor 2020). "'Stranger Things,' 'When They See Us,' 'Watchmen' Among This Year's Peabody Award Winners" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2020. Marrë më 10 qershor 2020.
 23. ^ "Emmys 2020: List of Nominations". Variety (në anglisht). 28 korrik 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2020. Marrë më 28 korrik 2020.
 24. ^ "Nominations Announced in Motion Pictures and Television Programs Categories – 2020 Awards" (në anglisht). Producers Guild of America. 7 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2020. Marrë më 7 janar 2020.
 25. ^ Peterson, Karen M. (3 dhjetor 2019). "24th Satellite Awards Announce Nominations, 'Ford v Ferrari' Leads the Way". Awards Circuit (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 9 dhjetor 2019. Marrë më 4 tetor 2020.
 26. ^ "NOMINATIONS ANNOUNCED FOR THE 26TH ANNUAL SCREEN ACTORS GUILD AWARDS" (në anglisht). 11 dhjetor 2019. Arkivuar nga origjinali më 12 dhjetor 2019. Marrë më 11 dhjetor 2019.
 27. ^ Mitovich, Matt Webb (9 korrik 2020). "TCA Awards: Watchmen, Unbelievable and Schitt's Creek Lead Nominations". TVLine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 10 korrik 2020. Marrë më 10 korrik 2020.
 28. ^ McNary, Dave (5 dhjetor 2019). "Writers Guild Unveils 2020 TV Award Nominees". Variety (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2019. Marrë më 5 dhjetor 2019.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]