Jump to content

Universiteti Mësimor Shtetëror i Gorit

Coordinates: 41°58′56.6″N 44°06′49″E / 41.982389°N 44.11361°E / 41.982389; 44.11361
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gori State Teaching University
გორის სასწავლო სახელმწიფო უნივერსიტეტი
GSTU main building
Other name
გუ (Gu)
MotojaKnowledge for Life[1]
LlojiPublic
Themelimi16 July 1999[2]
Buxheti₾4.9 million[3]
RektoriGiorgi Sosiashvili
Address
57, Ilia Chavchavadze Ave.
, ,
Georgia[4]

41°58′56.6″N 44°06′49″E / 41.982389°N 44.11361°E / 41.982389; 44.11361
KampusiUrban
GjuhaGeorgian
Faqja zyrtarewww.gu.edu.ge/ge
Gori State Teaching University Logo

Universiteti Shtetëror i Mësimdhënies Gori është një institucion arsimor i rëndësishëm në rajonin e Shida Kartli të Gjeorgjisë, i cili u krijua si rezultat i bashkimit të dy universiteteve ekzistuese:Universiteti Shtetëror Gori,Universiteti Shtetëror TskhinvaliKjo bashkim i dy institucioneve të arsimit të lartë në një qendër të vetme në qytetin Gori synon të forcojë kapacitetet arsimore dhe shkencore në këtë rajon të Gjeorgjisë.Unifikimi i këtyre dy universiteteve në një qendër të vetme do të ndihmojë në konsolidimin e ekspertizës, burimeve dhe programeve mësimore, duke e bërë këtë institucion një pikë referimi të rëndësishme për arsimin dhe kërkimin shkencor në rajonin e Shida Kartli.Kjo zhvillim mund të shihet si një hap pozitiv drejt modernizimit dhe forcimit të kapaciteteve të arsimit të lartë në këtë rajon të Gjeorgjisë.

Seminari i Mësuesve Transkaukazian u hap në Gori më 12 shtator 1876.Ky institucion trajnoi shumë mësues dhe figura publike të njohura të Gjeorgjisë, duke përfshirë:Vazha-Pshavela - poeti i njohur gjeorgjian Mikheil Tsinamdzgvrishvili - gazetar dhe figurë publike

Ia Kargareteli - tjetër figurë e rëndësishme publike

Në gusht 1935, u hap universiteti si një institut dyvjeçar mësimor.Në vitin 1939, ky institut u rithemelua si Instituti Shtetëror Pedagogjik i Gorit me studime katërvjeçare.Instituti mori emrin e poetit gjeorgjian Nikoloz Baratashvili.Më 1985, si rezultat i riorganizimit të Institutit Shtetëror Pedagogjik Gori N. Baratashvili, u krijua Instituti Ekonomik Shtetëror Gori.Në vitin 1997, Instituti Ekonomik Shtetëror Gori u riemërua si Instituti Shtetëror Ekonomiko-Humanitar Gori.Më 16 korrik 1999, ky institucion fitoi statusin e universitetit.Ky është një përmbledhje e zhvillimeve të institucionit arsimor në Gori në periudhën 1935-1999, duke përfshirë themelimin, riemërtimet dhe riorganizimin e tij, deri në fitimin e statusit universitar në vitin 1999.

Instituti Shtetëror Pedagogjik Tskhinvali u krijua në vitin 1932

Fillimisht kishte vetëm një fakultet - agrobiologjik

Me kalimin e kohës, u shtuan edhe fakultete të tjera të reja

Kështu, gradualisht ky institut u shndërrua në një qendër të rëndësishme arsimore, shkencore dhe kulturore

Që nga themelimi i tij, ky institucion ka pasur mbështetjen e shkencëtarëve gjeorgjianë

Kjo tregon se Instituti Shtetëror Pedagogjik Tskhinvali ka luajtur një rol të rëndësishëm në zhvillimin e arsimit dhe kërkimit shkencor në rajonin e Tskhinvalit të Gjeorgjisë, duke u bërë një pikë referimi me mbështetjen e bashkësisë shkencore gjeorgjiane.

Kombinimi i këtij instituti me Universitetin Shtetëror Gori për të krijuar Universitetin e Ri Shtetëror të Mësimdhënies Gori tregon se ka pasur një përpjekje për të konsoliduar dhe fuqizuar kapacitetet arsimore në këtë zonë të rëndësishme të Gjeorgjisë.

Pas konfliktit gjeorgjio-oset në 1991, Instituti Shtetëror Pedagogjik Tskhinvali vazhdoi të funksiononte në qytetin e Gorit.Pavarësisht vështirësive logjistike, personeli i institutit arriti të mbajë një nivel të kënaqshëm të procesit mësimor.Më 16 qershor 2000, Instituti Shtetëror Pedagogjik Tskhinvali mori statusin universitar.Kjo tregon qëndrueshmërinë dhe përkushtimin e stafit akademik të këtij instituti për të siguruar vazhdimësinë e aktiviteteve arsimore, edhe pse ishin të vendosur në një qytet tjetër pas konfliktit.Përfundimisht, fitimi i statusit universitar në vitin 2000 tregon njohjen e rolit të rëndësishëm të këtij institucioni në sistemin arsimor të Gjeorgjisë, pavarësisht vështirësive të hasura në kontekstin e konfliktit.Kjo është një histori suksesi për ruajtjen dhe zhvillimin e një institucioni arsimor të rëndësishëm edhe në kushte sfiduese.

Këto institucione kanë punësuar përgjatë viteve një numër të konsiderueshëm shkencëtarësh dhe figurash të dalluara publikeDisa prej tyre janë: George Akhvlediani, E. Metreveli, Arnold Chikobava, T. Uturgaidze, G. Zhordania, Zurab Sarjveladze, S. Gachechiladze, S. V., Topuria Sergi Makalatia, G. Merkviladze, David TevzadzeKjo tregon se këto institucione kanë mundur të tërheqin dhe mbajnë staf akademik me një nivel të lartë kompetencash dhe reputacionKjo e dhënë vlen të theksohet, pasi ilustron cilësinë e stafit akademik dhe potencialin e këtyre institucioneve arsimore në kontributin e tyre në fushën e arsimit të lartë dhe kërkimit shkencor në Gjeorgji.

Universiteti aktual

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objektivi kryesor i institucionit të sapoformuar LEoPL-Gori University është të ofrojë një arsim cilësor të përshtatshëm për kërkesat moderne.Personeli akademik përbëhet nga 106 pedagogë, universiteti ka 7 godina,bibliotekë dhe terren sportiv,laboratorë dhe qendra kompjuterike etj.

Nga viti 2011 Ushtruesi i detyrës së Rektorit të Universitetit Shtetëror të Mësimdhënies Gori është profesori Giorgi Sosiashvili.

Ndërtesa e universitetit u dëmtua në një sulm ajror rus gjatë luftës ruso-gjeorgjiane të vitit 2008.

Njerëz të shquar

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Vladimer Khinchegashvili (lindur më 1991), fitues i medaljes së artë olimpike 2016 dhe mundës i medaljes së argjendtë olimpike 2012, mundës i stilit të lirë
  • Manana Chitishvili (lindur më 1954), poete

http://seattletimes.nwsource.com/html/nationworld/2008107516_apgeorgiajournalistkilled.html

https://gu.edu.ge/en//page/free-style-wrestling

  1. ^ "Main page". Marrë më 25 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "History of the University". Marrë më 25 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Budget 2018". Marrë më 25 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Contact". Marrë më 25 shkurt 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Universities in Georgia (country)