Jump to content

Universiteti i Coimbra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Parada Queima das Fitas e universitetit.

Universiteti i Coimbra (UC; portugalisht: Universidade de Coimbra, shqiptuar [univɨɾsiˈðad(ɨ) dɨ kuˈĩbɾɐ]) është një universitet kërkimor publik në Coimbra, Portugali. I themeluar për herë të parë në Lisbonë në 1290, ai kaloi nëpër një sërë zhvendosjesh derisa u zhvendos përgjithmonë në Coimbra në 1537. Universiteti është ndër universitetet më të vjetra në funksionim të vazhdueshëm në botë, më i vjetri në Portugali dhe luajti një rol me ndikim në zhvillimin e arsimi i lartë në botën portugeze-folëse. Në vitin 2013, UNESCO e shpalli universitetin një Zonë të Trashëgimisë Botërore, duke vënë në dukje arkitekturën e tij, kulturën dhe traditat unike dhe rolin historik.

Universiteti bashkëkohor është i organizuar në 8 fakultete, duke dhënë diploma bachelor (licenciado), master (mestre) dhe doktoraturë (doutor) në pothuajse të gjitha fushat kryesore. Ajo ia jep emrin e saj Grupit Coimbra të universiteteve kërkimore evropiane të themeluar në 1985, nga i cili ishte një anëtar themelues. Duke regjistruar mbi 20,000 studentë, më shumë se 15% e të cilëve janë ndërkombëtarë, është një nga universitetet më kozmopolite të Portugalisë.

Të diplomuarit e Coimbra-s gjatë shekujve përfshijnë poetin kombëtar të Portugalisë Luís de Camões, matematikanin Pedro Nunes, shumë shtetarë, kryeministra dhe presidentë të Portugalisë dhe laureatin e çmimit Nobel António Egaz Moniz.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]